Ciemna strona kryptowalut

Ciemna strona kryptowalut

Kiedy ludzie kupują lub sprzedają kryptowaluty, powinni być świadomi Ciemnej Strony. Obejmuje to potencjał przestępstw finansowych. W tym artykule omówione zostaną cechy osobowości przestępców i wyzwania, przed którymi stoją firmy, gdy akceptują kryptowaluty. Omówi również, jak chronić swoje dane osobowe i uniknąć padnięcia ofiarą tych praktyk.

Wyzwania związane z akceptowaniem kryptowalut

Jeśli chodzi o akceptowanie kryptowalut do płatności, handlowcy stają przed wieloma wyzwaniami. Niektórzy handlowcy obawiają się o bezpieczeństwo tych systemów, a osoby nieobeznane z technologią mogą nie do końca rozumieć, jak się chronić. Ponadto istnieje wysokie ryzyko włamania, a handlowcy nie mają możliwości odzyskania utraconych środków. Dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka jest przyjęcie systemu Gorącego i Zimnego Portfela. Zmniejsza to ryzyko naruszenia bezpieczeństwa spowodowane przez błędy w kodowaniu oprogramowania, zapewniając jednocześnie elastyczność i automatyzację operacyjną.

Kolejnym wyzwaniem jest brak akceptacji banków. Podczas gdy akceptowanie kryptowalut jest wciąż nową koncepcją, ostatnie inwestycje Litecoin i innych kryptowalut mogą wskazywać, że banki wkrótce przyjmą te technologie. Litecoin niedawno zakupił 9,9% udziałów w WEG Bank AG. Litecoin zrekrutował również talenty techniczne z Token pay, a obie te firmy współpracowały przy tworzeniu nowego banku. Jednak nadal istnieje wiele przeszkód do pokonania, zanim banki zaczną akceptować kryptowaluty.

Oprócz obaw związanych z bezpieczeństwem, wykorzystanie kryptowalut jest nieuregulowane, a ryzyko oszustwa, kradzieży i manipulacji cenami jest realne. Ze względu na te wyzwania rządy wezwały do ścisłej regulacji tej nowej technologii. Co więcej, wykorzystanie kryptowalut jest związane z wieloma działaniami przestępczymi, w tym pornografią dziecięcą, szantażem i praniem pieniędzy. Tymczasem brak ochrony prawnej zagraża stabilności systemu monetarnego.

Wykorzystanie kryptowalut rośnie. Niektóre przedsiębiorstwa już zaczęły je akceptować jako alternatywne metody płatności. Jednym z przykładów jest indyjski przemysł budowlany, który wykorzystuje kryptowaluty do prowadzenia działalności. Ponadto rząd przyjął niedawno inicjatywę Digital India.

Charakterystyka przestępców

Wykorzystywanie kryptowalut do prania pieniędzy stało się coraz bardziej popularną działalnością dla przestępców. W rzeczywistości kwota pieniędzy zebranych przez te przestępstwa osiągnęła rekordowy poziom w 2021 roku. Jednak te nielegalne działania stanowią jedynie niewielką część całkowitej kwoty transakcji kryptowalutowych. W lutym Chainalysis opublikuje swój raport dotyczący przestępczości kryptowalutowej 2022. Nakreśla on charakterystykę przestępców, którzy wykorzystują kryptowaluty do prania pieniędzy.

W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, kryptowaluty są nieuregulowane, co jest dobrodziejstwem dla cyberprzestępców. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że 70 procent wszystkich transakcji kryptowalutowych jest nielegalnych. Wielu hakerów, na przykład, żąda zapłaty w kryptowalucie, gdy przeprowadzają cyberataki. Ponadto, jeśli atakujący używa kryptowaluty do prowadzenia cyberprzestępczości, atakujący będzie miał trudny czas na wyśledzenie źródła swoich funduszy.

Kradzieże kryptowalut stają się coraz bardziej wyrafinowane. W 2019 r. średnia wartość kradzieży kryptowaluty była o 160% wyższa niż w 2020 r. Wśród tych kradzieży ujawniono włamanie na KuCoin o wartości 281 milionów dolarów. Na szczęście duża część skradzionych środków została odzyskana. Kryptokryminaliści zaczęli również wykorzystywać zdecentralizowane protokoły finansowe do ukrywania swoich nielegalnych środków. Jednym z przykładów była niedawna sprawa dotycząca powiązanych z Koreą Północną hakerów zaangażowanych w włamania do kryptowalut o wartości 400 milionów dolarów.

Podczas gdy sektor finansowy objął kryptowalutę jako opłacalną formę inwestycji, nadal istnieje pewna liczba przestępców, którzy wykorzystują ją do nielegalnych celów. Wiele organów ścigania ogłosiło nowe jednostki dedykowane do zwalczania przestępstw kryptowalutowych. Na przykład Interpol utworzył specjalną jednostkę zajmującą się przestępstwami kryptowalutowymi w Singapurze. Sugeruje to, że jednostki te działają nie tylko w celu ochrony społeczeństwa, ale także w celu zwalczania rosnącego popytu na kryptowaluty.

Największą obawą jest to, że kryptowaluta zostanie wykorzystana do finansowania nielegalnej działalności. Przestępcy będą wykorzystywać kryptowalutę do zakupu broni, opłacania pracowników operacyjnych i pokrywania kosztów podróży międzynarodowych. Co więcej, anonimowość Bitcoinów może uczynić je atrakcyjnymi dla tych działań. Istnieje jednak wiele minusów wykorzystania go do popełnienia nielegalnej działalności. Jednym z największych zagrożeń jest to, że przestępcy znajdą bardzo łatwo ukryć swoją tożsamość z nim.

Kwestie dla organów regulacyjnych

Chociaż kryptowaluta nie jest nową koncepcją, wciąż jest stosunkowo nowa dla społeczności regulacyjnej. Wraz z rozwojem rynku kryptowalut, S.E.C. miała problemy z nadążeniem za branżą. Pojawiło się wiele nowych platform i firm, które nie podlegają tym samym regulacjom, co tradycyjne aktywa. Doprowadziło to do zamieszania zarówno dla regulatorów, jak i uczestników branży.

Organy regulacyjne muszą zrozumieć różnice między kryptowalutami a innymi produktami finansowymi i infrastrukturą, aby określić, jak je regulować. Ponieważ technologia ta jest w dużej mierze wolnorynkowa, organy regulacyjne muszą wziąć pod uwagę, że mają nad nią bardzo małą kontrolę. W rezultacie kryptowaluty podlegają różnym poziomom regulacji w różnych krajach.

Organy regulacyjne muszą zapewnić, że ICO są zgodne z prawem i nie są oszustwami. Organy regulacyjne powinny również wziąć pod uwagę ryzyko związane z oszustwem. Niedawne badanie wykazało, że zdecydowana większość ICO jest oszustwem. Ponadto brak regulacji ogranicza rodzaje inwestorów, którzy mogą inwestować w te cyfrowe aktywa. Jednak dzięki koordynacji z branżą można opracować skuteczne regulacje.

Regulatorzy powinni rozważyć ekonomiczne implikacje proponowanych przez nich regulacji. Ostatecznie sukces kryptowalut będzie zależał od tego, jak dobrze zostały opracowane ramy regulacyjne w ich poszczególnych jurysdykcjach. Ponadto, dobrze funkcjonujące ramy regulacyjne powinny uwzględniać unikalne cechy kryptowalut i wykorzystywać korzyści związane z technologią, która za nimi stoi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *