Czy Bitcoin jest równie płynny jak złoto?

Spraw, aby Twój komputer błyszczał dzięki tapecie 4k Bitcoin

Czy ważysz korzyści płynące z Bitcoina lub złota? Oba mają swoje zalety, a debata toczy się dalej, który z nich jest lepszy. Bitcoin, wirtualna waluta powiązana z dolarem amerykańskim, jest magazynem wartości i zabezpieczeniem przed inflacją. Ale czy są one tak płynne jak złoto? Oto kilka punktów do rozważenia. Ale przede wszystkim, która waluta jest najbardziej stabilna? I którą powinieneś kupić? Ten artykuł bada obie opcje.

Bitcoin jest walutą fiat

Wiele osób zastanawia się, czy Bitcoin jest walutą fiat, czyli walutą, która nie ma wartości, ale jest denominowana w innej formie, takiej jak złoto lub srebro. Prawda jest taka, że nie jest. Wartość Bitcoina jest określana przez globalną sieć peer-to-peer, a nie przez żaden rząd. Ten fakt nieco komplikuje pytanie, czy Bitcoin jest walutą fiat.

Jeśli porównasz Bitcoina do konwencjonalnych walut, takich jak dolar amerykański, zauważysz, że są pewne różnice. Podczas gdy dolar był wspierany przez złoto, Bitcoin nie ma fizycznego oparcia. Ma limit 21 milionów monet, podczas gdy dolar miał standard złota. Nie ma sposobu, aby zagwarantować, że nie zostanie stworzony kolejny, o tych samych kryteriach. W związku z tym cena Bitcoina podlega wahaniom.

Jest magazynem wartości

Najlepszym magazynem wartości jest coś, co jest powszechnie akceptowane i może utrzymać swoją wartość w czasie. Jego wartość nie może maleć z czasem i powinien mieć jakiś rodzaj wartości wymiany. Powinno być również stosunkowo rzadkie. Złoto, na przykład, jest stosunkowo rzadkie, ale Bitcoin nie jest. Kluczem do znalezienia dobrego magazynu wartości jest zrozumienie, jak wartość aktywów jest mierzona. Jeśli wartość aktywa spadła, nie będzie ono warte tyle, ile było w momencie zakupu.

Korzystanie z wartościowego składnika aktywów może pomóc zachować bogactwo i złagodzić ryzyko związane z inflacją. Złoto, na przykład, było bezpieczną przystanią aktywów towarowych przez tysiące lat. Z drugiej strony, Bitcoin jest stosunkowo nowy i w ciągu ostatniej dekady jego cena gwałtownie wzrosła. Podczas gdy te aktywa przechowywania wartości są atrakcyjne dla wielu inwestorów, nie są one odpowiednie dla każdego inwestora. Podczas gdy zarówno Bitcoin, jak i złoto oferują dywersyfikację, każde aktywo ma swoje własne minusy i korzyści.

W przeciwieństwie do ropy i złota, Bitcoin jest zdecentralizowany i czysto cyfrowy, przez co nie jest łatwy do ograbienia. Dodatkowo jest banalnie łatwy do zabrania ze sobą. Bitcoin pozwala również na przechowywanie wartości bez obaw o osoby trzecie. Ponieważ podaż jest ograniczona do 21 milionów, możesz je przelać w dowolnym miejscu na świecie, o ile masz niezawodne połączenie internetowe. Korzyści z używania bitcoina jako magazynu wartości są liczne.

Aby być dobrym magazynem wartości, musisz wybrać aktywo, które jest cenione od wielu lat. Złoto było cenione przez prawie każdą cywilizację od czasów starożytnych. Nie tylko jest unikalnym magazynem wartości, ale ma też praktyczne zastosowania, np. w monetach, biżuterii i elektronice. Innymi słowy, złoto jest doskonałym magazynem wartości. Oprócz tego, że jest magazynem wartości, jest również magazynem bogactwa.

Jest zabezpieczeniem przed inflacją

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Bitcoin lub złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją, nie jesteś sam. Inflacja ma negatywny wpływ na portfele inwestycyjne. W czasach inflacji inwestorzy tracą 1% wartości swoich inwestycji. Ponadto, czasy inflacji obniżają wartość akcji. Dlatego zabezpieczenie przed inflacją rekompensuje te straty. Dobre zabezpieczenie przed inflacją składa się z inwestycji, która w przyszłości ma wzrosnąć na wartości.

Argument, że Bitcoin jest zabezpieczeniem przed inflacją, opiera się na korelacji ze złotem i rynkami akcji. Niestety, nie ma wystarczających danych historycznych, aby poprzeć to twierdzenie. Złoto jest prawdopodobnie najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją, ale w tym roku nie poruszyło się o więcej niż 3%. Tymczasem inflacja utrzymuje się stale na poziomie około ośmiu procent. Należy pamiętać, że nie ma gwarancji, że inflacja nigdy nie wystąpi, więc inwestowanie w zabezpieczenie przed inflacją jest jak wróżenie z przyszłości.

Ponieważ złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją, należy pamiętać, że ma ono niską zmienność i może zrównoważyć skutki inflacji. Ważne jest również, że jest to aktywo deflacyjne, a ruch jego cen jest mało spójny. Oprócz odporności na inflację, złoto oferuje również stabilność dla Twojego portfela. W związku z tym wielu ekspertów finansowych porównuje Bitcoin i złoto jako zabezpieczenie przed inflacją w oparciu o ich historię, łatwość dostępu i popyt z innych źródeł.

Jest bardziej płynny niż złoto

Złoto jest bardziej płynne niż Bitcoin. Chociaż złoto jest świetnym magazynem wartości, jego wartość może spaść o ponad 25% w ciągu jednego roku. Ponadto, złoto podlega podatkom przy sprzedaży. Co więcej, nie jest dobre do codziennego użytku i jest najlepiej używane jako magazyn wartości. Cena złota może jednak rosnąć lub spadać w zależności od jego ceny na rynku. Jest również dostępne w formie karty debetowej, co czyni je wygodniejszym niż złote monety do codziennego użytku.

W przeciwieństwie do innych form inwestycji, Bitcoin wykazuje jednak wahania cen w odpowiedzi na najnowszy szum. Na przykład, jeden tweet znanej osobistości wysłał kursy w dół. Tworzy to atmosferę pośpiechu, która niepotrzebnie napędza ceny w dół. Na szczęście problem ten znacznie zmniejszył się w ciągu ostatnich kilku lat wraz ze wzrostem liczby godnych zaufania giełd bitcoinów. Jednak płynność na rynku kryptowalut nadal może się wahać w zależności od platformy i ilości gotówki, która jest kasowana.

Istnieje kilka powodów, dla których Bitcoin jest lepszy od złota. Po pierwsze, jest bardziej płynny. Podczas gdy złoto służy jako bardziej tradycyjny magazyn wartości, Bitcoin oferuje użytkownikowi dostęp do wielu różnych kryptowalut. Jest on obecnie wykorzystywany w płatnościach transgranicznych i środowiskach e-commerce. Podczas gdy niektórzy nadal akceptują złoto jako formę środka płatniczego, udowodniono, że jest ono bardziej użytecznym środkiem wymiany i ma potencjał dalszego rozwoju w miarę przenoszenia się handlu do sieci.

Po drugie, bitcoin jest bardziej ryzykowny. Cena jednej jednostki bitcoina wzrosła ponad dziesięć razy w ciągu roku, podczas gdy cena jednego grama złota spadła o mniej niż dwa centy. Jednak zarówno złoto, jak i bitcoin są rzadkimi materiałami, a ryzyko z nimi związane jest podobne. Biorąc pod uwagę ich rzadkość, zarówno bitcoin, jak i złoto są bardzo cenne. Jeśli jesteś inwestorem szukającym długoterminowej inwestycji, złoto jest dla Ciebie dobrym wyborem.

Łatwiej jest inwestować w

Jednym z powodów, dla których Bitcoin jest łatwiejszy do zainwestowania niż złoto, jest jego cena. Cena złota znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 15 lat, ale to nie powstrzymało Bitcoina przed spadkiem również. Kupowanie ułamków Bitcoina można zrobić w każdej chwili, na każdy budżet. I chociaż złoto jest regulowane i trudne do kradzieży, jest znacznie trudniejsze do zdobycia w porównaniu z Bitcoinem. A ponieważ Bitcoin może być przechowywany w chmurze lub na dysku twardym, jest znacznie łatwiejszy do rozpoczęcia niż złoto.

Podczas gdy te dwa aktywa mają pewne podobieństwa, istnieje wiele różnic. Na przykład, podczas gdy złoto jest uważane za bezpieczny magazyn wartości, Bitcoin jest bardziej zmienny i ma wyższy wskaźnik kosztów niż złoto. To sprawia, że Bitcoin jest mniej odpowiedni dla osób o wysokiej tolerancji ryzyka. Ale złoto jest nadal najbezpieczniejszym i najczęściej posiadanym aktywem, więc wielu inwestorów decyduje się na posiadanie fizycznego złota w tym celu. I podczas gdy Bitcoin może być dobrą inwestycją dla tych, którzy chcą chronić swoją przyszłość finansową, złoto może być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją i innym ryzykiem.

Niezależnie od różnic między bitcoinem a złotem, większość inwestorów powinna ich całkowicie unikać. Inwestowanie w złoto i bitcoin powinno stanowić niewielki procent całego portfela. Ponieważ te dwa instrumenty mają bardzo różne charakterystyki, większość inwestorów powinna trzymać się kombinacji funduszy indeksowych akcji. Większość głównych firm inwestycyjnych ma tanie opcje, z których inwestorzy mogą wybierać. Mądrym posunięciem jest inwestowanie w niewielki procent swojego ogólnego portfela, ponieważ złoto i bitcoin nie są konsekwentnie zyskowne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *