Czy kryptowaluty są na fali wznoszącej?

Czy kryptowaluty są na fali wznoszącej?

Media mają opinię, że kryptowaluty wyglądają na niebezpieczne. Na początku 2018 roku rynek ten rozbił się i zniszczył wiele istnień. A kryptowaluty też nie są nowe w krachu. W 2013 roku zostały porównane do bańki dot-com. Ale teraz są na fali wznoszącej. Oto kilka powodów, dla których. Ale czy kryptowaluty to naprawdę dobry pomysł na inwestycję? W tym artykule zbadamy niektóre z czynników, które mogą sprawić, że kryptowaluta będzie atrakcyjnym wyborem dla Twojego portfela inwestycyjnego.

Zmienność

Jednym z powodów wzrostu zmienności kryptowalut jest to, że branża jest nowa, a pierwsze monety wciąż są tworzone. Z tego powodu ceny monet będą się dziko wahać. Może upłynąć trochę czasu, zanim staną się akceptowalne, a duża korekta może spowodować duże straty. Należy pamiętać, że zmienność rynku nie jest jednak oznaką nadchodzącej zagłady.

W miarę jak kryptowaluty ewoluowały z systemów elektronicznej gotówki peer-to-peer do klasy aktywów finansowych, ich zmienność rośnie. Możliwe, że do 2021 roku domena kryptowalut będzie jednym z najbardziej zmiennych rynków w historii. VCRIX, indeks zmienności kryptowalut, wzrósł o 20%. Ten wzrost zmienności zbiega się z globalną pandemią COVID, a także ze skokiem ceny Bitcoina.

CVX, indeks zmienności kryptowalut, jest obecnie porównywalny do tradycyjnych klas aktywów, takich jak obligacje, akcje i indeksy, takie jak VIX i GVX. Indeks zmienności odzwierciedla zmienność kryptowalut i jest zgodny z literaturą dotyczącą tradycyjnych rynków. Kryzys COVID-19 wykazał, że kryptowaluty są podatne na systemowe szoki zmienności. W związku z tym CVX jest doskonałym wskaźnikiem do monitorowania zmienności kryptowalut i identyfikowania ich potencjalnych zagrożeń i korzyści.

Jeśli chodzi o hedging, im większa zmienność, tym większe ryzyko. Ludzie będą chcieli zminimalizować swoją ekspozycję na zmienne aktywa. To oczywiście spowoduje wzrost kosztów konwersji i hedgingu. Ponieważ hedging jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do branży usług handlowych, zmniejszająca się zmienność pomoże zmniejszyć koszty konwersji. Jednak przez pewien czas zmienność będzie się utrzymywać i prawdopodobnie nadal będzie rosła.

Nieprzewidywalność

Rosnąca świadomość społeczna i akceptacja kryptowalut zwiększyła wyzwania regulacyjne, przed którymi stoi ten sektor. Według Pew Research, bezpartyjnego think tanku w Waszyngtonie, 16% amerykańskich respondentów handlowało, inwestowało lub używało kryptowalut. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez firmę kryptowalutową New York Digital Investment Group oszacowano, że 46 milionów dorosłych Amerykanów posiada kryptowaluty, co stanowi około 14% całej populacji. Raport cytowany przez Newsweek Magazine zapewnia szersze spojrzenie na przyszłość kryptowalut i potrzebę pewności regulacyjnej.

Pomimo ich rosnącej popularności, kryptowaluty nie są szeroko stosowane jako codzienne metody płatności. Zamiast tego wybrane krajowe systemy płatności detalicznych obsługują cyfrowe transakcje detaliczne. Ponadto istnieje wiele różnych kryptowalut, które są ściśle wymienne. Z tego powodu niemożliwe jest uzyskanie wiarygodnych szacunków dotyczących całkowitej liczby kryptowalut na rynku. Co więcej, pojawienie się nowych kryptowalut zdestabilizowało fundamenty zaufania do nich, czyniąc wyceny każdej z nich niestabilnymi.

W ostatnim badaniu Lahmiri i Bekiros porównali zmienność ceny Bitcoina ze zmiennością międzynarodowych rynków akcji podczas pandemii. W miarę wzrostu liczby zgonów i przypadków rządy mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia w korzystaniu z kryptowalut. Taka polityka może zwiększyć popyt na nietradycyjne aktywa. Pomimo nieprzewidywalności kryptowalut, mają one potencjał, aby służyć jako skuteczne zabezpieczenie przed COVID-19.

Chociaż wartość kryptowalut jest nadal stosunkowo zdrowa, w ciągu ostatnich kilku dni poniosły one znaczną stratę w wysokości prawie 300 mld USD. Według Alkesha Shaha, globalnego stratega ds. kryptowalut w Bank of America, łączna wartość rynkowa sektora jest nadal stosunkowo zdrowa. Kurs akcji Coinbase osunął się o 82 procent od czasu debiutu w kwietniu 2021 roku. Szef Coinbase uspokoił jednak swoich klientów za pośrednictwem Twittera.

Jednak podczas gdy popularność kryptowalut nadal rośnie, regulatorzy muszą zachować czujność, aby uniknąć destabilizacji systemu finansowego. Nieprzewidywalność i brak regulacji to dwa z kluczowych zagrożeń, przed którymi stoi ten sektor. Organy regulacyjne i agencje nadzorcze będą musiały wzmocnić swoje możliwości i opracować nowe narzędzia regulacyjne, aby chronić swoich obywateli. Ponadto nieprzewidywalność kryptowalut może spowodować niestabilność finansową w niektórych krajach.

Brak regulacji

Ponieważ wartość kryptowalut nadal rośnie, organy regulacyjne koncentrują swoje wysiłki na zapobieganiu oszustwom i niezarejestrowanym ofertom papierów wartościowych. Aby zwalczyć ten problem, prawdopodobnie pojawią się surowsze przepisy dotyczące reklamy. W styczniu hiszpański regulator rynku papierów wartościowych powiedział, że będzie regulował szalejącą reklamę aktywów kryptowalutowych, w tym influencerów w mediach społecznościowych i treść wiadomości promocyjnych. Ustanowił również wymagania dotyczące formatu tych wiadomości i wymagał od reklamodawców powiadomienia go co najmniej dziesięć dni przed ich kampaniami.

Pomimo tych wyzwań, publiczna akceptacja i świadomość kryptowalut rośnie. Niedawne badanie przeprowadzone przez bezpartyjny think tank Pew Research wykazało, że 16% respondentów w Stanach Zjednoczonych handlowało, inwestowało lub używało kryptowalut w ciągu ostatniego roku. Ponadto, badanie ze stycznia 2022 r. przeprowadzone przez firmę kryptowalutową New York Digital Investment Group ujawniło, że szacunkowo 46 milionów mieszkańców USA posiada kryptowaluty, co czyni je realną alternatywą dla tradycyjnych inwestycji.

Regulatorzy nie powinni podejmować zamaszystych decyzji bez konsultacji z branżą. Ważne jest, aby zaangażować się w międzynarodowe dyskusje i skoordynować odpowiedzi, aby uniknąć stłumienia innowacji i zmuszenia branży do poszukiwania bardziej przyjaznej jurysdykcji. Chociaż kryptowaluty stanowią obecnie niewielką część systemu finansowego, szybko się rozwijają. A bezpośrednie powiązania między kryptowalutami a instytucjami finansowymi o znaczeniu systemowym i podstawowymi rynkami finansowymi stają się coraz bardziej powszechne.

Oprócz bardziej stabilnego środowiska, zwiększona regulacja może zmniejszyć spekulację na rynku kryptowalut. Chociaż nowe regulacje mogą być szkodliwe dla zdecentralizowanej natury aktywów kryptowalutowych, mogą być korzystne dla inwestorów długoterminowych. Regulacja mogłaby zapobiec oszustwom w gospodarce kryptowalutowej, chronić długoterminowych inwestorów i zapewnić jasne wytyczne dla firm w zakresie innowacji w gospodarce kryptowalutowej. Istnieje jednak wiele zagrożeń związanych z inwestowaniem w kryptowaluty. Regulacja tego rynku jest ważna, ale kluczowe jest znalezienie właściwej równowagi.

Podczas gdy ramy regulacyjne dla kryptowalut wciąż się rozwijają, większość krajów znalazła sposoby na opodatkowanie zysków z kryptowalut. W niektórych krajach podatki od zysków kapitałowych są wyższe niż w przypadku tradycyjnych aktywów. W innych krajach, takich jak Brazylia, Bank Centralny powiedział, że planuje uruchomić cyfrowy real w 2023 roku. Jednak Kolumbia zakazała bankom oferowania usług finansowych firmom kryptowalutowym, co tworzy poważną barierę dla rynku kryptowalut. Interesujące będzie zobaczyć, co zmieni się w przyszłości.

Wpływ Afryki

Istnieje wiele obaw dotyczących wykorzystania kryptowalut w Afryce, szczególnie w zakresie suwerenności monetarnej. Ponieważ polityka pieniężna w tych krajach jest zarządzana przede wszystkim za pomocą walut krajowych, wykorzystanie kryptowalut może utrudnić zdolność krajowych agencji monetarnych do kierowania ich gospodarek w kierunku wzrostu. Ponadto wykorzystanie kryptowalut osłabia skuteczne kontrole kapitałowe na kontynencie, które mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania ucieczce kapitału z gospodarki kraju. W takich okolicznościach korzystanie z kryptowalut może prowadzić do szybkiej deprecjacji waluty krajowej i znacznej zmienności kursów walut.

Chociaż rządy afrykańskie nie przyjęły jeszcze przepisów dotyczących kryptowalut, prawdopodobnie zmienią zdanie i zaczną akceptować bitcoina. Może to zachęcić do korzystania z kryptowalut, szczególnie wśród osób, które nie mają dostępu do banku i znajdują się w niestabilnych politycznie krajach. Ponadto łatwość użycia kryptowalut, takich jak Bitcoin, może wyeliminować potrzebę wąskich gardeł proceduralnych w transakcjach. Te czynniki mogą sprawić, że wykorzystanie kryptowalut w Afryce stanie się realną opcją dla tego kontynentu.

Kilka startupów fintech w Afryce otrzymało kapitał zalążkowy od międzynarodowych inwestorów. Wśród nich jest Flutterwave z siedzibą w Nigerii, który obecnie zbiera 23 miliony dolarów finansowania. Inna afrykańska firma, Andela, zajmuje się brakiem wykwalifikowanych pracowników technicznych w swoim kraju. Wreszcie, Facebook ma ogromny wpływ na kontynent – 71% jego użytkowników pochodzi z Afryki. Dlatego też jego odpowiedzią na cyfrowe pieniądze jest Diem, stablecoin denominowany w USD, który zostanie wprowadzony na rynek amerykański do 2021 roku.

Rządy Afryki pracują nad stabilnym ekosystemem walut cyfrowych, podczas gdy więcej podmiotów z sektora prywatnego kontynuuje rozwój produktów i usług kryptowalutowych w celu zaspokojenia potrzeb regionu. Według raportu opublikowanego przez firmę analityczną blockchain Chainalysis, Afryka ma najwyższy wskaźnik detalicznych transferów kryptowalutowych na świecie. Raport wskazuje również na rosnącą popularność waluty cyfrowej jako metody przekazów pieniężnych. Ale to tylko część historii. Kraje rozwijające się coraz częściej wdrażają własne waluty cyfrowe i to one mogą być liderami na tym rynku.

Najwyższe organy nadzoru finansowego w RPA wydały w zeszłym tygodniu dokument polityczny, który nakreślił trzydzieści zaleceń dotyczących regulacji kryptowalut i powiązanych usług. Dokument ten ma również na celu dostosowanie się do standardów określonych przez Financial Action Task Force. Jest to zachęcający znak rosnącego znaczenia współpracy regulacyjnej dla kryptowalut w Afryce. Istnieje również kwestia zaufania. Chociaż globalne ramy regulacyjne dla kryptowalut są dalekie od doskonałości, konieczne jest skoordynowane podejście, aby zapobiec nadużyciom i chronić konsumentów przed utratą pieniędzy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *