Czy kryptowaluty to przyszłość?

Cena Bitcoinów w 2010 roku

Raport Deutsche Banku przewiduje zdecentralizowaną przyszłość dla kryptowalut, choć na to potrzeba czasu. Kryptowaluty są popularne wśród wielu studentów amerykańskich college’ów – 18% z nich posiada jedną lub więcej walut. Ale przyszłość kryptowalut jest wciąż odległa, a wokół niej jest wiele pytań. Jedną z głównych obaw jest brak regulacji. Innym jest widmo manipulacji cenowych i zaangażowania instytucjonalnego. Pojawiają się też pytania o zaufanie konsumentów.

Nieuregulowane waluty cyfrowe

Istnieje wiele argumentów przeciwko kryptowalutom. Po pierwsze, poleganie na niej przy płatnościach może nie być dobrym pomysłem. Może powodować utratę pieniędzy i może być oszustwem. Po drugie, łatwo jest nieuczciwym ludziom ukryć swoje pieniądze za pomocą kryptowalut. Możliwe jest również, aby przestępcy finansowi żądali płatności w kryptowalucie. Ransomware jest coraz bardziej powszechne i nie ma śladu papieru, aby prześledzić, kto płaci co. Na przykład JBS zapłacił hakerom 11 milionów dolarów w bitcoinach. A potem była Squid Game, która była inspirowana koreańskim dramatem dystopijnym. Wzrosła ona o 310 000% i rozbiła się, ale nie przed tym, jak wygenerowała swoim oszustom 2,1 miliona dolarów.

Jednak pomimo rosnącej popularności kryptowalut, decydenci zmierzają w kierunku ich uregulowania. Amerykańska SEC aktywnie bada, jak je uregulować. SEC i CFTC koordynują działania w tej kwestii z Departamentem Sprawiedliwości. SEC i CFTC podały do publicznej wiadomości swoje obawy dotyczące ryzyka związanego z prywatnymi walutami cyfrowymi. Komisja Europejska ogłosiła inicjatywę konsultacji publicznych w styczniu 2020 roku. Celem inicjatywy było zapewnienie wytycznych dotyczących statusu regulacyjnego kryptowalut w UE. W ślad za tym Komisja opublikowała we wrześniu 2020 r. projekt dokumentu o nazwie Markets in Crypto-Assets Regulation (MICA). W dokumencie tym określono projekt środków regulacyjnych dotyczących kryptowalut.

Inne kraje zaostrzyły przepisy dotyczące kryptowalut. Na przykład rząd Indii zakazał prywatnych kryptowalut w listopadzie ubiegłego roku, a premier Narendra Modi ostrzegł przed niewłaściwym wykorzystaniem technologii i zapowiedział, że Indie wyemitują własną narodową walutę cyfrową. Inne kraje, takie jak Korea Południowa i Egipt, niedawno wprowadziły przepisy ograniczające korzystanie z kryptowalut. Z drugiej strony, wiele krajów akceptuje kryptowalutę jako płatność. Nawet w Ameryce Łacińskiej nie jest jasne, jakie regulacje pojawią się w przyszłości. Wenezuela i Meksyk niedawno przyjęły ustawy, które dopuszczają kryptowalutę jako płatność.

Zaangażowanie instytucjonalne

W miarę rozwoju rynku kryptowalut, inwestorzy instytucjonalni są zainteresowani badaniem technologii blockchain i kryptowalut. Szukają sposobów na zmniejszenie korelacji i poprawę zwrotów z portfela. Instytucjonalne zaangażowanie w kryptowaluty może przekształcić rynek i działać jako katalizator wzrostu cen. Inwestorzy instytucjonalni powinni rozważyć możliwości w sąsiedniej przestrzeni blockchain i zwrócić baczną uwagę na rynek kryptowalut. W tym artykule przedstawimy przegląd kluczowych rozważań dla inwestorów instytucjonalnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o obecnym stanie rynku kryptowalut i przyszłości zaangażowania instytucjonalnego w kryptowaluty.

Wzrost popytu na Bitcoina skłonił inwestorów instytucjonalnych do większego zaangażowania w kryptowaluty. Jednak zwiększone zainteresowanie kryptowalutami jest utrudnione przez obawy operacyjne. W miarę jak więcej użytkowników głównego nurtu przyjmuje kryptowaluty, instytucje finansowe muszą sprawić, by proces korzystania z kryptowalut był łatwiejszy i wygodniejszy. Jednym z takich sposobów jest stworzenie wygodnych i bezpiecznych interfejsów użytkownika. Na przykład kryptowalutowa karta debetowa powinna być w stanie zapewnić użytkownikom wygodne metody płatności i bezpieczny portfel.

Brak nadzoru regulacyjnego jest kolejną przeszkodą w przyjęciu kryptowalut. Ale brak regulacji zdusił również instytucjonalne zainteresowanie tą przestrzenią. Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Finoa, ponad połowa inwestorów high-net-worth ma dostęp do aktywów cyfrowych. W USA około połowa biur rodzinnych dokonała już inwestycji w kryptowaluty. Przyszłość inwestycji instytucjonalnych w kryptowaluty jest jasna, zwłaszcza przy zaangażowaniu dużych korporacji.

Manipulacje cenowe

Manipulacje cenowe są powszechnym problemem w świecie kryptowalut i nawet najbardziej wytrawni inwestorzy mogą paść ich ofiarą. Podczas gdy branża walut cyfrowych jest nadal w dużej mierze spekulacyjna, szybko się rozwija i oczekuje się, że nadal tak będzie. Aby nie paść ofiarą manipulacji cenowych, ważne jest, aby nauczyć się je dostrzegać i być w nich bystrym. Istnieje kilka wspólnych metod, które manipulanci rynkowi wykorzystują do manipulowania cenami i uciekania z nimi.

Po pierwsze, musimy zrozumieć, co powoduje takie manipulacje cenowe w pierwszej kolejności. Rynki kryptowalut są stosunkowo młode i mają bardzo mało regulacji, a źli aktorzy znajdą sposoby, aby to wykorzystać. Manipulacje cenowe nie są dobre dla rynku i przynoszą uczestnikom rynku więcej szkody niż korzyści. W związku z tym kluczowe jest zidentyfikowanie tych manipulatorów i uniemożliwienie im wpływania na cenę kryptowalut. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z najczęstszych metod.

Główną metodą manipulacji ceną kryptowalut jest manipulowanie ich wolumenem rynkowym. Jest to możliwe do zrobienia poprzez obserwację sald najbardziej istotnych adresów. Obserwacja zmiany salda w najistotniejszym adresie pomoże nam modelować sposób działania manipulatorów. I oczywiście musimy zwrócić uwagę na kontrolę rządową rodzącej się branży kryptowalutowej. W dłuższej perspektywie prawdopodobnie zobaczymy więcej rządowych regulacji tego nowego rynku.

Zaufanie konsumentów do kryptowalut

Ostatni raport The Economist maluje obiecujący obraz przyszłości przyjęcia kryptowalut. Zdecydowana większość respondentów uważa, że popyt na kryptowaluty znacznie wzrośnie w najbliższej przyszłości. Raport, zatytułowany „Consumer Trust in Cryptocurrencies: Why Consumers Are Not Yet Ready to Use Them” (Economist Impact), zagłębia się w to, jak konsumenci ufają płatnościom kryptowalutowym i jakie bariery uniemożliwiają cyfryzację podstawowych funkcji pieniężnych.

Z powodu słabnącego wsparcia konsumentów, firmy kryptowalutowe muszą zrobić więcej, aby zbudować zaufanie konsumentów. Odkąd załamanie rynku kryptowalutowego wymazało prawie 2 biliony dolarów jego wartości, niektóre firmy ograniczyły swoje działania marketingowe. Jedna z tych firm, Coinbase, niedawno zwolniła 18% swoich pracowników. Dla firm kryptowalutowych ważne jest również budowanie zaufania konsumentów, aby przetrwać. Spadek zaufania konsumentów sprawił, że wiele firm zaczęło szukać sposobów na zwiększenie zaufania konsumentów.

Innym wyzwaniem jest słaby nadzór ostrożnościowy. Regulacja handlu kryptowalutami jest utrudniana przez nadgorliwych rzeczników ochrony konsumentów, którzy opowiadają się za ochroną konsumentów kosztem nadzoru ostrożnościowego. Brytyjski Financial Service Authority, który nie zdołał zapewnić jednego, jednolitego regulatora, nie jest lepszy niż bezgraniczna konstrukcja systemu finansowego kryptowalut. Dlatego właśnie uregulowanie kryptowalut jest tak kluczowe. Zapewni to ochronę konsumentów i bezpieczeństwo ich pieniędzy.

Masywna aktualizacja Ethereum

Gigant technologii blockchain Ethereum przygotowuje się do przejścia poważnej aktualizacji. Merge przekształci infrastrukturę Ethereum i uczyni ją bardziej wydajną energetycznie. Aktualizacja ta spowoduje przejście sieci Ethereum z proof-of-work na proof-of-stake. Ta zmiana przyniesie wiele korzyści dla sieci. Zmniejszy zużycie energii przez Ethereum i sprawi, że będzie ona bardziej zrównoważona i szybka. Zachowa również historię transakcji w sieci. Jest to ogromne ulepszenie dla kryptowaluty i poprawi jej wydajność, a także ułatwi wydobycie innych kompatybilnych kryptowalut.

Oczekuje się, że aktualizacja będzie miała znaczący wpływ na cenę eteru. Zmniejszy opłaty transakcyjne i przyspieszy transakcje. Tradycyjnie firmy mają bazy danych, które znajdują się w jednym miejscu i są obsługiwane przez jedną osobę. Ale blockchains są rozproszone i mogą być utrzymywane przez wiele różnych osób, co czyni je bardziej bezpiecznymi i energooszczędnymi. Ethereum dąży do osiągnięcia tego celu poprzez swoją ogromną aktualizację. Dzięki temu Ethereum będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Merge składa się z kilku etapów. Chociaż nie rozwiązuje wszystkich problemów Ethereum, toruje drogę dla przyszłych optymalizacji. Nie oczekuje się, że obniży ceny gazu lub przyspieszy transakcje. Oczekuje się jednak, że sprawi, że Ethereum będzie bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Dopóki Merge jest ukończony, cena eteru prawdopodobnie wzrośnie. Merge ułatwi również deweloperom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji.

Cyfrowa waluta banku centralnego

Bank centralny Chin eksperymentuje z CBDC (Central Bank Digital Currency), która jest przewidywana jako gotówka przyszłości. Zasadniczo zastąpi ona papierowe pieniądze i będzie używana jako standardowa forma waluty. Ten rozwój jest mile widzianą wiadomością dla osób zaniepokojonych potencjalnym ryzykiem bezpieczeństwa i eskalacją kosztów związanych z krypto walutami. W przeciwieństwie do bitcoina, CBDC nie jest podatny na hakowanie i powinien być bezpieczny.

CBDC są wspierane przez bank centralny i są zaprojektowane tak, aby były stabilne i bezpieczne. Odzwierciedlają one wartość waluty fiat. Bank centralny będzie regulował i monitorował wartość CBDC, co uczyni je atrakcyjną alternatywą dla kryptowalut. Podczas gdy obecny rynek walut cyfrowych jest bardzo zmienny, CBDC wspierane przez bank centralny utrzyma swoją wartość. Takie podejście sprawi, że CBDC będzie coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla instytucji finansowych.

Innym powodem, dla którego banki centralne mogą być przyszłością kryptowalut, jest to, że zapewnią one rządom pełną kontrolę nad tym, jak obywatele wydają swoje pieniądze. Da również rządom większą władzę w zakresie ograniczania tego, co ludzie mogą, a czego nie mogą kupić. Dlatego tak ważne jest, aby rządy regulowały te waluty, zanim staną się powszechne. Jeśli są w stanie zagwarantować, że rządy nie przekroczą żadnych czerwonych linii, powinny rozważyć wdrożenie walut cyfrowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *