Czy w Indiach istnieje waluta podobna do Bitcoina?

Czy w Indiach istnieje waluta podobna do Bitcoina?

Rząd Indii próbuje wprowadzić cyfrową walutę, opartą na technologii blockchain, podobną do bitcoina. Ta nowa cyfrowa waluta, Digital Rupee, jest wspierana przez Reserve Bank of India i ułatwi płatności szybciej niż jakakolwiek inna metoda. Cyfrowa waluta jest również wolna od wszelkiej kontroli rządowej, co jest dobrą wiadomością dla konsumentów i firm. Interesujące będzie jednak zobaczyć, jak ta technologia poradzi sobie na rynku indyjskim.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z waluty.net

Cyfrowa rupia jest oparta na technologii blockchain

RBI przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowej rupii w 2022-23 roku, dekadę po tym, jak rząd ogłosił ten ruch. Będzie ona oparta na technologii blockchain, platformie bez zezwoleń. Cyfrowa rupia byłaby taka sama jak legalna waluta, ale będzie emitowana elektronicznie, pojawiając się w bilansie RBI jako zobowiązanie. Ponieważ rupia cyfrowa jest uważana za platformę bez zezwolenia, bank centralny nie będzie miał nad nią pełnej kontroli. RBI mógłby również rozważyć scentralizowany system wydawania CBDC, choć budzi to obawy i kwestie prywatności. W każdym razie bank centralny będzie musiał ocenić różne technologie i zdecydować, z czego będzie korzystał.

Cyfrowa rupia będzie oparta na technologii blockchain i będzie wykorzystywana zarówno do transakcji, jak i celów spekulacyjnych. Cyfrowa waluta będzie miała organ centralny, który pomoże ją regulować. Zapobiegnie to niestabilności waluty i pomoże promować ekosystem technologii blockchain w kraju. Pomoże to również zakończyć anomalię nieuregulowanych walut cyfrowych. RBI będzie organem, który będzie regulował nową walutę cyfrową.

Wraz z postępem technologii coraz więcej krajów rozważa wprowadzenie kryptowalut. Bitcoin jest jednym z takich przykładów. Kryptowaluta pozwala na anonimowe transakcje i jest całkowicie anonimowa. Szybko rośnie również jej wykorzystanie w instytucjach finansowych, co utrudnia regulację rynku kryptowalut. Co więcej, kryptowaluty nie mają wartości wewnętrznej i mogą być bardzo zmienne. To czyni je ryzykownymi dla inwestorów. Mając to na uwadze, konieczne jest poznanie ryzyka związanego z inwestowaniem w kryptowaluty.

Jest wspierany przez Reserve Bank of India

Nowy projekt ustawy został ogłoszony przez rząd indyjski, aby zakazać prywatnych kryptowalut w Indiach i stworzyć ramy regulacyjne dla oficjalnej waluty cyfrowej wydawanej przez RBI. Minister finansów Nirmala Sitharaman powiedziała, że ustawa zostanie wprowadzona w sesji monsunowej indyjskiego parlamentu, ale nie jest jeszcze wymieniona w agendzie rządu. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, da ogromny impuls gospodarce cyfrowej i pomoże lepiej zarządzać jej walutą.

RBI nie jest jednak przychylny cyfrowym walutom i ostrzegł użytkowników, że może to stanowić zagrożenie dla gospodarki. RBI uznał kryptowaluty za „nierealistyczne”, zbliżone do schematu Ponzi, czyli formy spekulacji. W rzeczywistości RBI zalecił zakazanie wszystkich kryptowalut w kraju. Wprowadził również nowy podatek od korzystania z kryptowalut, powołując się na obawy dotyczące potencjalnej destabilizacji systemu finansowego.

RBI ostrzegł swoich obywateli przed używaniem kryptowalut, w tym bitcoina, jako środka rozliczeń na zagranicznych giełdach. Urzędnicy RBI pojawili się również przed parlamentarnym Stałym Komitetem ds. Finansów, aby omówić przemysł aktywów cyfrowych i drogę naprzód dla indyjskiej gospodarki. Ponieważ większość kryptowalut jest emitowana przez prywatne podmioty, które nie mają powiązań z rządem Indii, trend ten może mieć negatywny wpływ na suwerenność kraju. Ale wielu zwolenników cyfrowej waluty twierdzi, że zmienność ustąpi, gdy branża będzie miała szerszą akceptację i przyjęcie.

Jest wspierany przez rząd

Do tej pory rząd Indii wahał się, czy używać kryptowalut jako formy waluty. Jednak w budżecie 2022-23 rząd ogłosił, że zalegalizuje waluty cyfrowe wspierane przez RBI. Dzięki temu waluta będzie legalna w Indiach, a jej cyfrowa rupia zostanie uznana za prawny środek płatniczy. Jeśli rządowi uda się uchwalić ten środek, wówczas waluta cyfrowa w Indiach stanie się mainstreamową alternatywą dla tradycyjnych walut.

Niepewność związana z legalnością kryptowalut spowodowała nerwowość inwestorów. Obecnie nieoficjalne szacunki wskazują, że Hindusi posiadają 1,5 mld USD w kryptowalutach. Plany rządu dotyczące zakazu prywatnych kryptowalut mogą doprowadzić do znacznego wyjścia dotychczasowych inwestorów. Proponowane ramy prawne mogą również wymagać od inwestorów zadeklarowania swoich udziałów i transakcji z mocą wsteczną. Jeśli dojdzie do zakazu, istniejący inwestorzy byliby zmuszeni do upłynnienia swoich udziałów w kryptowalutach, co zwiększy niepewność prawną dotyczącą wykorzystania kryptowalut w Indiach.

Między innymi rząd planuje wprowadzić cyfrową walutę, która jest wspierana przez rząd. RBI planuje uruchomić tę cyfrową walutę w 2022-23 roku. Ta nowa waluta jest oparta na blockchainie i doprowadzi do bardziej wydajnego i tańszego systemu zarządzania walutą. Ale, rząd nie wydał żadnych komunikatów na temat daty uruchomienia CBDC i regulacji. Nadal nie ma oficjalnego komunikatu ze strony rządu, ale RBI powiedział, że wyda przepisy i ustali termin uruchomienia.

Jest popularny wśród indyjskich inwestorów

Handel kryptowalutami w Indiach wykonał skok ilościowy w ciągu ostatnich dwóch lat. Chociaż nadal istnieje wiele niepewności co do przyszłości tego nieuregulowanego aktywa cyfrowego, tempo adopcji rośnie wykładniczo. Krajowe giełdy kryptowalutowe informują o milionach inwestorów detalicznych inwestujących w kryptowaluty w Indiach. Nieprzewidywalność kryptowalut i ich wysoki potencjał zwrotu zwróciły uwagę wielu inwestorów. Istnieje jednak wiele zagrożeń związanych z kryptowalutami.

Chociaż rząd nie prowadzi statystyk dotyczących handlarzy kryptowalutami w Indiach, eksperci branżowi szacują, że ponad 20 milionów osób jest zaangażowanych w rynek. Młodsi inwestorzy, głównie poniżej 35 roku życia, napędzają trend. Pochodzą oni również z mniejszych miast i miasteczek. Są bardziej zainteresowani inwestowaniem w kryptowaluty niż ich rodzice, którzy parkowali swoje pieniądze w złocie i na kontach oszczędnościowych. Na przykład Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, która przyciągnęła indyjskich inwestorów.

Aditya Singh zarabia na kryptowalutach od kilku lat. Pracuje na pół etatu w sklepie mobilnym, zarabiając około Rs 500 miesięcznie. Teraz zarabia ponad tysiąc rupii każdego miesiąca, handlując kryptowalutami. Oprócz Aditya, Nihar Patil jest kolejnym udanym inwestorem w kryptowaluty w Indiach. Jego ojciec, który prowadzi firmę sprzedającą owoce w Odisha, niedawno stracił pracę i stał się zależny od kryptowaluty, aby utrzymać swoją rodzinę.

Jest wspierany przez RBI

Waluta podobna do bitcoina w Indiach byłaby wspierana przez RBI, w przeciwieństwie do prywatnej kryptowaluty, która jest wspierana przez sektor prywatny. Indie pracują nad stworzeniem oficjalnej waluty cyfrowej, która będzie naśladować funkcjonowanie elektronicznych portfeli obsługiwanych przez prywatne firmy, ale będzie wspierana przez bank centralny. Minister finansów, Nirmala Sitharaman, mówiła o wprowadzeniu w najbliższej przyszłości „cyfrowej rupii” wspieranej przez bank centralny. Ta nowa cyfrowa waluta miałaby unikalny numer, jak każda inna waluta fiat.

RBI już pracuje nad stworzeniem własnego Blockchaina, który jest podstawą kryptowalut. Państwowy bank Indii prowadzi inicjatywę mającą na celu wykorzystanie technologii Blockchain do wymiany informacji między bankami oraz zwalczania oszustw i złych kredytów. Bank nawiązał współpracę z IBM w celu opracowania projektu Bankchain. Technologia Blockchain działa na koncepcji scentralizowanego rejestru, w którym każde zdarzenie jest rejestrowane jako niezmienny „blok”.

Centralny Bank Indii pracuje obecnie nad strategią stopniowego wdrażania w Indiach waluty podobnej do Bitcoina. Chociaż RBI jest niezwykle ostrożny w kwestii wprowadzania cyfrowej waluty banku centralnego, zdaje sobie sprawę, że ten nowy produkt ma potencjał wzrostu. Sąd Najwyższy obalił okólnik RBI zakazujący stosowania kryptowalut w sektorze bankowym. Wraz z pojawieniem się cyfrowych walut rząd jest coraz bardziej zaniepokojony potencjałem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *