Czym są portfele kryptowalutowe i jak działają?

Czym są portfele kryptowalutowe i jak działają?

Kiedy inwestujesz w kryptowaluty, musisz je gdzieś bezpiecznie przechowywać. Może to być cyfrowy portfel lub fizyczny portfel wykonany z delikatnej skóry lub materiałów syntetycznych. Portfele są koniecznością dla posiadaczy kryptowalut, ponieważ potrzebują bezpiecznego miejsca do przechowywania swoich zasobów kryptowalut, gdy nie są używane.

Gorące portfele

Gorące portfele kryptowalutowe to platformy internetowe, na których można przechowywać i przesyłać waluty cyfrowe. Dobrym pomysłem jest przechowywanie tylko niewielkiej ilości kryptowalut w gorącym portfelu. W ten sposób możesz używać jej do codziennych wydatków lub do mikropłatności. Powinieneś jednak upewnić się, że wykonujesz kopię zapasową swoich kluczy prywatnych. Dzieje się tak dlatego, że Twój portfel jest podatny na cyberataki i możliwe jest, że zostanie zniszczony, jeśli go uszkodzisz.

Gorące portfele kryptowalutowe występują w dwóch rodzajach: self-custodial i custodial. Pierwszy rodzaj wymaga, abyś zaufał stronie trzeciej ze swoją kryptowalutą, podczas gdy drugi typ wymaga, abyś zarządzał swoimi kluczami prywatnymi. Powinieneś używać portfela custodial, jeśli nie potrzebujesz dużej ilości kryptowalut lub nie planujesz wydawać ich zbyt często.

Podczas gdy gorące portfele mogą być bezpieczne, są one podatne na hakerów i złośliwe oprogramowanie. Ważne jest, aby zabezpieczyć swoje urządzenie i używać silnych haseł, gdyż istnieją programy do hakowania, tzw. łamacze haseł. Więcej o nich przeczytasz tutaj: https://hackngo.pl/program-do-hackowania-lamacz-hasel/. Zalecane jest również używanie wszędzie 2FA. Ważne jest również, aby utrzymać swój główny zimny portfel oddzielnie od gorącego portfela. Gorące portfele kryptowalutowe oferują średnią wygodę, ale średnie bezpieczeństwo.

Portfele sprzętowe są uważane za najbezpieczniejszy sposób przechowywania twoich bitcoinów. Są bardziej bezpieczne niż portfele papierowe i nie mają połączenia z siecią. Jednak nie są one tak elastyczne jak portfele hot. Niektóre portfele online mogą być połączone z portfelem sprzętowym. W przypadku naruszenia bezpieczeństwa, portfel sprzętowy będzie w stanie przywrócić Twoją cyfrową walutę.

Papierowe portfele to stary sposób przechowywania kryptowalut. Te portfele przechowują klucze prywatne twoich monet. Klucze prywatne powinny być zawsze przechowywane bezpiecznie. Jednak papierowe portfele są niewygodne i niepraktyczne. Stąd nie są już popularne wraz z pojawieniem się gorących portfeli. Możesz używać papierowych portfeli do handlu, jednak nie jest to wskazane do długoterminowego przechowywania i handlu.

Większość portfeli kryptowalutowych posiada również funkcję tworzenia kopii zapasowych. W zależności od Twoich preferencji, może być dostępnych kilka kopii zapasowych. Większość portfeli posiada dodatkowe zabezpieczenie zwane frazą nasienną. Ta fraza nasienna to 12 lub 24-znakowy kod, który może być użyty do przywrócenia dostępu do adresu kryptowaluty w przypadku utraty portfela.

Portfele papierowe

W przeciwieństwie do portfeli cyfrowych, papierowe portfele kryptowalutowe są całkowicie offline i nie wymagają od Ciebie połączenia z urządzeniem podłączonym do Internetu. Przechowują one Twoje klucze off-line, co czyni je bardzo bezpiecznymi przed włamaniami i złośliwym oprogramowaniem. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które należy podjąć przed użyciem papierowych portfeli. Na początek powinieneś upewnić się, że używasz czystego systemu operacyjnego. Możesz znaleźć czysty system operacyjny na dysku flash lub DVD. Na koniec ważne jest, aby chronić swój papierowy portfel przed kradzieżą.

Podczas gdy papierowe portfele kryptowalutowe są najbezpieczniejszym rodzajem portfeli kryptowalutowych, mają wiele wad. Po pierwsze, są one trudniejsze w użyciu niż inne rodzaje portfeli. Po drugie, papierowe portfele są trudniejsze do przechowywania niż inne rodzaje portfeli. Oznacza to, że nie są one tak wygodne w użyciu jak inne typy portfeli.

Najważniejszą cechą papierowego portfela jest jego zdolność do przechowywania kluczy prywatnych. Podczas gdy cyfrowy portfel może przechowywać i używać kluczy prywatnych, papierowy portfel wymaga zapisania kluczy prywatnych. Jest to realizowane za pomocą kodu QR. Kod ten może być odczytany przez aplikację, która pozwala wygenerować adres portfela i klucz prywatny.

Inną ważną zaletą papierowych portfeli kryptowalutowych jest to, że mogą być używane jako bezpieczna metoda przechowywania walut cyfrowych, które nie mają dostępu do Internetu. Ten typ portfela ma największe bezpieczeństwo, ale jest również najmniej przyjazny dla użytkownika. Z kolei programowe portfele kryptowalutowe generują klucze na komputerze stacjonarnym lub telefonie komórkowym. Chociaż te portfele są ogólnie bezpieczne, istnieje ryzyko związane ze złośliwym oprogramowaniem i trojanami.

Jedną dużą wadą portfeli kryptowalutowych online jest ich podatność na hakowanie. Najczęstszy rodzaj ataku odbywa się poprzez phishing. Jeśli twoje klucze prywatne zostaną skradzione, będziesz musiał zastąpić je papierowymi portfelami kryptowalut. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zaufanej giełdy. W ten sposób będziesz miał pewność, że masz bezpieczny portfel. Jeśli jednak obawiasz się o bezpieczeństwo, możesz skorzystać z bezpiecznego sejfu.

Usługi online

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie swojej waluty cyfrowej i zachowanie prywatności. Jednym ze sposobów jest korzystanie z usługi, która obsługuje obsługę wielu podpisów, znaną również jako 2FA. Ta technologia pozwala na uwierzytelnienie się i uniemożliwienie komukolwiek wydania Twojej kryptowaluty bez Twojej zgody. Wiele giełd oferuje tę usługę.

Inną metodą jest stworzenie papierowego portfela. Programy komputerowe pozwalają na stworzenie kodu QR na wydrukowanym dokumencie. Kod ten jest następnie skanowany i może być wykorzystany do dokonywania transakcji na blockchainie. Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) nie ubezpiecza aktywów cyfrowych, ale wiele innych agencji rządowych zbiera informacje i rozważa przepisy dotyczące tych aktywów cyfrowych.

Dobrym przykładem usługi online, która oferuje portfele, jest Binance. Ta giełda oferuje wiele produktów, które ułatwiają zarządzanie aktywami kryptowalutowymi. Wiele z nich jest darmowych, ale istnieją również płatne usługi. Niektóre usługi pobierają opłatę stałą za każdą transakcję lub procent od kwoty. Niektóre oferują również usługi powiernicze, co pozwala na przechowywanie u nich aktywów kryptowalutowych.

Inną opcją jest Coinbase. Jest to największy broker kryptowalutowy na świecie. Użytkownicy mogą kupować bitcoiny za pomocą swojego konta bankowego, karty debetowej lub przelewu SEPA. Usługa oferuje również usługi wymiany, interfejsy API dla deweloperów i opcje natychmiastowego zakupu w niektórych krajach. Możesz także pobrać aplikację portfelową Coinbase i bezpiecznie przechowywać swoje cyfrowe aktywa. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android i Apple.

Exodus: Exodus to kolejna usługa, która zapewnia portfel z podejściem nie-custodialnym. Nie przechowuje Twoich kluczy prywatnych na komputerze i używa szyfrowania AES-256, aby zapewnić prywatność. Firma obsługuje ponad 160 różnych kryptowalut. Nie zapewnia ubezpieczenia i nie oferuje obsługi wielu podpisów.

Niektórzy inwestorzy kryptowalutowi mogą chcieć przechowywać swoje udziały w trybie offline. W tym celu dobrą opcją są zimne portfele. Ta metoda nie jest tak wygodna jak gorący portfel, ale zapewnia większe bezpieczeństwo. Przechowuje Twoje cyfrowe aktywa w trybie offline, co czyni je mniej podatnymi na złośliwe oprogramowanie. Zimne portfele mogą być również droższe niż gorące portfele.

Aplikacje mobilne

Mobilna aplikacja portfela kryptowalutowego jest idealnym narzędziem dla każdego, kto chce przechowywać i zarządzać swoimi aktywami kryptowalutowymi. Portfele te są zaprojektowane tak, aby proces transakcji był szybki i łatwy. Istnieje wiele dostępnych opcji, więc istnieje jedna, która pasuje do każdej sytuacji. Korzystanie z odpowiedniej aplikacji może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i Twoich pieniędzy.

Wiele osób korzysta z mobilnych aplikacji portfeli kryptowalutowych i mogą one być podstawowym narzędziem dla każdego, kto chce kupić, sprzedać lub handlować kryptowalutami. Te portfele mogą być pomocne, jeśli nie jesteś pewien, gdzie kupić swoją kryptowalutę. Trust Wallet jest jednym z najpopularniejszych portfeli kryptowalutowych dla urządzeń mobilnych i obsługuje wiele najpopularniejszych kryptowalut. Obsługuje tokeny ERC20 i BEP20 i umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowalut z wygody urządzenia mobilnego. Podczas gdy ta aplikacja jest wygodna, może być nieco powolna w zajętych dniach.

Niedawny raport dotyczący sklepów Google Play ujawnił szereg fałszywych aplikacji portfeli kryptowalutowych. Oszuści ci kradli fundusze od ofiar i używali platform do budowania aplikacji mobilnych typu „przeciągnij i upuść”, aby obejść ograniczenia sklepu App Store Google Play. Oszuści zostali jednak szybko złapani, a aplikacja została usunięta. Fałszywa aplikacja twierdziła, że jest portfelem Ethereum, a ofiary zostały oszukane, aby zapłacić 390 USD na rzecz fałszywej aplikacji. W nagrodę otrzymali zdjęcie logo Ethereum.

Portfel Coinbase to dobry wybór dla osób z ograniczonym doświadczeniem w kryptowalutach. Łączy się z większością głównych banków i oferuje przyjazny dla użytkownika interfejs z trzema zakładkami. Aplikacja Coinbase Wallet pozwala również kupować, sprzedawać, przechowywać i wysyłać kryptowaluty. Inne funkcje obejmują konfigurowalną opłatę sieciową i wymianę walut.

Jeśli planujesz używać kryptowalut na urządzeniu mobilnym, aplikacja portfela powinna umożliwiać tworzenie kopii zapasowych w trybie offline. Może to pomóc chronić Twoje cyfrowe aktywa w przypadku, gdy Twój telefon się zepsuje lub zostanie skradziony. Powinieneś jednak zachować prywatność i bezpieczeństwo swojej frazy kopii zapasowej. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do Twojej kryptowaluty bez Twojej zgody.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *