Dlaczego Bitcoin spadł?

Dlaczego Bitcoin spadł?

Ostatni spadek bitcoina został przypisany obawom o inflację. Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe do najwyższego poziomu od 2000 roku, próbując zacieśnić politykę monetarną. Po dostarczeniu 2 bilionów dolarów bodźców, wysiłki Fedu w celu zacieśnienia spowodowały spadek wartości globalnych akcji, a to przeniosło się na straty bitcoina. Obawy o inflację spowodowały wiele powodów do spadku rynku w ostatnich tygodniach, w tym problemy z łańcuchem dostaw, obawy przed nadchodzącą pandemią i obawy o podwyżki stóp procentowych.

Korekty cenowe

Korekty rynkowe mają miejsce, gdy cena waluty spada z jej wysokiego punktu. Może to nastąpić z powodu wielu czynników. Chociaż mogą być trudne do przewidzenia, zdarzają się. Ważne jest, aby zrozumieć te korekty, abyś mógł ich uniknąć. Na przykład bitcoin przeżywa obecnie korektę po swoim wszechczasowym maksimum 10 listopada. Od tego czasu jego cena wzrasta w skali roku. Średnia cena bitcoina potroiła się każdego roku.

Peter Brandt, trader-weteran i twórca Factor Report, ostrzegł ostatnio, że korekty cen Bitcoina mogą się wkrótce pojawić. Trader załączył wykres głównych szczytów i spadków Bitcoina. Pokazał, że kolejne nowe maksimum w bitcoinie zajęło dwadzieścia jeden miesięcy. Jest to typowy okres, w którym kończą się bycze runy. W tym okresie bitcoin znajdzie się na nowym szczycie w 2020 roku. Oznacza to, że następny high może być jeszcze bardziej oddalony niż poprzedni.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny kryptowalut przechodzą przez korekty co kilka lat. Większość korekt występuje, gdy byczym traderom skończyły się pieniądze, a cena aktywa zaczyna spadać. Dzieje się tak, gdy liczba kupujących zmniejszyła się, powodując, że zlecenia sprzedaży piętrzą się bez żadnych kupujących. Podczas gdy korekty mogą wystąpić z różnych powodów, zazwyczaj są one inicjowane przez czynniki techniczne. Cena Bitcoina ma tendencję do dużej zmienności, ale analitycy uważają, że ten dip jest zdrową korektą.

Chociaż ta korekta nie jest największa lub najbardziej gwałtowna, jest daleka od pierwszej. W historii bitcoina było już 15 dużych korekt. Ostatnia miała miejsce w marcu, kiedy BTC spadł o 14% od swojego wszechczasowego maksimum na poziomie 1,57 bln USD. Potrzeba było tygodnia, aby rynek się odrodził. Na początku lutego rynek odżył i osiągnął swoją całkowitą wartość sprzed korekty.

Problemy z łańcuchem dostaw

Jeśli szukasz wymówki dla ostatniego spadku cen Bitcoina, rozważ to: problemy z łańcuchem dostaw powodują spadek cen cyfrowej waluty. W rzeczywistości już teraz powodują one spadek cen na globalnych rynkach akcji i prawdopodobnie wpłyną również na Bitcoina. Ale, co te problemy mogą zrobić z ceną Bitcoina? W tym artykule przyjrzymy się niektórym możliwym przyczynom i jak te kwestie mogą wpłynąć na cenę Bitcoina.

W miarę jak cena innych kryptowalut nadal się pogrąża, cena Bitcoina również spadła. Ostatnim razem, gdy to się stało, cena bitcoina była najwyższa w listopadzie 2014 roku. W tym tygodniu bitcoin spadł na krótko poniżej 30 000 dolarów, a obecnie jest w dół około sześciu procent od swojego wszechczasowego maksimum. Możliwe, że cena Bitcoina może spaść jeszcze bardziej w ciągu miesiąca. Niedawny upadek algorytmicznych stablecoinów postawił rynek kryptowalut na krawędzi.

Pandemiczne obawy

Spadek ceny Bitcoina ma wiele przyczyn. Prezydent USA zakazał podróży z Europy, a epidemia koronawirusa przetacza się przez kontynent, zakłócając rozrywkę i edukację. Światowa Organizacja Zdrowia nazwała epidemię pandemią, wywołując pęd do bezpieczniejszych aktywów. Spadek bitcoina jest częścią większego odwrotu od ryzykownych aktywów, w tym akcji. Ten trend napędza również obawy o stan prawny bitcoina. Wielu inwestorów głównego nurtu stroniło od wirtualnych walut, a ten spadek nasilił te obawy.

Przemysł kryptowalutowy nadal boryka się z szeregiem zagrożeń i obaw, w tym z możliwym wariantem Delta koronawirusa, który może zaszkodzić globalnej gospodarce. Wydarzenie przepołowienia bitcoina pobudziło obawy o jego wartość. Niektórzy analitycy i inwestorzy twierdzili, że przepołowienie spowoduje jedynie powstanie mniejszej waluty. Niektórzy twierdzą, że jeśli wartość bitcoina spadnie poniżej 30 tys. dolarów, nastąpi jego dalszy krach.

W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia już ostrzegła, że ta sytuacja może wpłynąć na globalny wzrost gospodarczy. Amerykańska Rezerwa Federalna już rozluźniła swój cel inflacyjny na poziomie 2%. Podczas gdy bitcoin jest powszechnie akceptowany jako przechowywanie wartości, jego ograniczona podaż może skłonić inwestorów do poszukiwania bezpieczniejszych aktywów. Ale, choć obecna sytuacja jest niepokojąca, nadal istnieje wiele czynników napędzających jego cenę. Pomimo ostatniego wzrostu bitcoina, nadal nie jest on wiarygodnym wskaźnikiem globalnej sytuacji gospodarczej.

Wzrost rynku kryptowalut spowodował skok zainteresowania cyfrową walutą. Cena bitcoina uderzyła w 6000 dolarów pod koniec marca 2020 roku. Rząd rozdał czeki stymulacyjne, aby wesprzeć gospodarkę, co pomogło napędzić cenę w górę. Bitcoin następnie osiągnął wysoki poziom 61 000 USD w listopadzie i od tego czasu stale spada. Podczas gdy Bitcoin od tego czasu stale spada, ostatni skok cenowy może sygnalizować większy krach rynkowy.

Strach przed podwyżkami stóp procentowych

Krach ceny Bitcoina w czerwcu wymazał ponad 2 biliony dolarów z połączonego rynku kryptowalut w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Krach był wynikiem wczesnych wskazań Fed, w tym taperingu środków stymulacyjnych z czasów Covid. Czerwcowy krach nie powstrzymał jednak rozpędu Bitcoina. Ponieważ Fed spotyka się w środę, oczekuje się, że omówi dane dotyczące inflacji. W maju ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w najszybszym tempie od 1981 roku. Po danych ekonomiści szeroko prognozowali podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych, a następnie podnieśli oczekiwania.

Obecnie jest pewne, że Fed podniesie stopy w najbliższym czasie, ale nie tak szybko, jak przewidywał rynek. W tym roku Fed podnosił stopy już trzy razy, a jego jastrzębie nastawienie powoduje pewne wahania na rynku. Podwyżka o 50 punktów w tym miesiącu byłaby zgodna z wcześniejszymi wskazaniami, ale to nie jest gwarancja. Fed ma historię agresywnych podwyżek stóp, co zaszkodziło cenom kryptowalut.

Rezerwa Federalna zasygnalizowała swoje zamiary podniesienia stóp w najbliższych miesiącach, ale nie odniosła się do tego, kiedy rozpocznie tapering 120 miliardów dolarów w miesięcznych zakupach obligacji. Powell zasugerował jednak, że bank centralny może rozpocząć tapering skupu obligacji przed 2023 rokiem. W związku z tym cena bitcoina prawdopodobnie spadnie w krótkim terminie. Jest to dobra informacja dla inwestorów. Może doprowadzić do odwrócenia spadków na rynku kryptowalut.

Ostatni spadek ceny Bitcoina jest oznaką wzrostu niepewności w globalnej gospodarce. Jest to niepokojące, ponieważ waluta jest silnie skorelowana z rynkiem akcji, co czyni ją szczególnie podatną na zmienność. Oprócz spadku stóp procentowych, strach przed podwyżką stóp może być również czynnikiem wpływającym na cenę Bitcoina. Podczas gdy cena Bitcoina jest obecnie notowana na poziomie około 48 000 USD, jest to prawie 30% poniżej swojego listopadowego maksimum.

Wpływ na szerszy rynek akcji

Podczas gdy gwałtowny spadek Bitcoina nie miał ogromnego wpływu na szerszy rynek akcji, niektórzy analitycy obawiają się, że spadek będzie miał wpływ na szerszy rynek. Podczas gdy decyzja Fedu będzie miała niewielki wpływ na cenę Bitcoina, może nadal wpływać na szerszy rynek. Rynek akcji często widzi wahania w maju, więc może to być dobry czas na zakup kryptowalut.

Ponadto nie ma ostatecznych wskaźników, że szerszy rynek akcji będzie dotknięty spadkiem bitcoina, ponieważ akcje mogły odzyskać siły przed lub po tym wydarzeniu. Jeśli rynek akcji rzeczywiście wykaże pewne oznaki ożywienia w drugiej połowie roku, wzrost zysków prawdopodobnie pozostanie odporny, a inflacja ustąpi. Akcje o najlepszych perspektywach wzrostu zysków mogą szybciej odzyskać swoją pozycję niż te o najniższych wskaźnikach ceny do zysków. Na japońskich i europejskich rynkach akcji, akcje z najlepszymi perspektywami wzrostu zysków prawdopodobnie szybciej powrócą do równowagi.

Upadek Bitcoina prawdopodobnie nie wpłynie na szerszy rynek akcji, chyba że zostanie on szeroko przyjęty i stanie się większą częścią aktywów inwestorów domowych i inwestorów stosujących dźwignię finansową. Ale jeśli cena Bitcoina drastycznie spadnie, może to zaszkodzić zaufaniu inwestorów do innych papierów wartościowych. Chociaż upadek Bitcoina prawdopodobnie nie będzie miał dużego wpływu na szerszy rynek akcji, może wywołać powszechny strach i nową falę awersji inwestorów.

Pomimo nagłego spadku, wczesni inwestorzy są nadal w dobrej sytuacji. Gwałtowny spadek cen jest szczególnie bolesny dla wczesnych inwestorów, którzy kupili kryptowalutę na jej szczycie w listopadzie. Spadek jest częścią szerszego trendu wycofywania się inwestorów z ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Rosnące stopy procentowe, inflacja i niepewność gospodarcza wywołana inwazją Rosji na Ukrainę są czynnikami przyczyniającymi się do tego. Spadek cen kryptowalut wpływa również na akcje silnie obciążone przez spółki technologiczne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *