Jak obliczyć podatki od kryptowalut w Indiach

Jak obliczyć podatki od kryptowalut w Indiach

W kwietniu 2018 r. ministerstwo finansów powołało komisję do opracowania projektu ustawy o regulacji kryptowalut. Ten projekt ustawy nie zalecał jednak blankietowego zakazu. Jednak w lutym 2019 r. rządowa rada regulacyjna zaleciła blankietowy zakaz. W marcu 2020 roku nastąpił ważny rozwój, gdy Sąd Najwyższy uchylił zakaz nałożony przez Reserve Bank of India na aktywa kryptowalutowe. Teraz Indie mogą swobodnie oferować usługi bankowe dla aktywów kryptowalutowych.

Podatki od transakcji kryptowalutowych

W zależności od używanej waluty, podatki od transakcji kryptowalutowych mogą być złożoną kwestią. W Indiach są one skategoryzowane jako inne źródła dochodu. Stąd dochód uzyskany z tych aktywów musi być zgłoszony i odpowiednio opodatkowany. Na przykład, jeśli sprzedasz aktywa kryptowalutowe i osiągniesz zysk, musisz zapłacić podatek od zysków. Na szczęście istnieje wiele opcji dostępnych dla Ciebie. W poniższym artykule poznasz podstawy dotyczące obliczania podatków od kryptowalut.

Istnieje kilka korzyści z oceny implikacji podatkowych kryptowalut. Proces opodatkowania będzie miał wpływ na inwestorów, handlowców i pobór podatków. Ale, zanim przejdziemy do korzyści z opodatkowania kryptowalut, powinniśmy najpierw zrozumieć przyczyny tego zjawiska. Eksperci z branży twierdzą, że kryptowaluty powinny być opodatkowane tak samo jak każda inna branża związana z inwestycjami, w tym sektor finansowy. Ponadto obecny stan globalnego przemysłu kryptowalutowego jest dość katastrofalny, a Bitcoin, Ethereum i wiele innych kryptowalut handluje na poziomie około 20 000 USD – jest to spadek o 70 procent od ich wszechczasowych szczytów. Ta niepewność może zmniejszyć wolumeny handlowe w Indiach i doprowadzić do niższego poziomu wyceny kryptowalut w tym kraju.

W przypadku długoterminowych zysków kapitałowych podatek od walut kryptowalutowych wynosi 20%. Oprócz stawki 20%, zastosowanie będzie miała odpowiednia dopłata i cess. Podatek od kryptowalut będzie obliczany po korekcie indeksu. Indeks inflacji jest używany do dostosowania ceny zakupu, zmniejszając w ten sposób zysk kapitałowy. Dla celów obliczenia podatku Central Board of Direct Taxes (CBDT) publikuje corocznie dane dotyczące inflacji kosztów.

Próg podatkowy dla transakcji kryptowalutowych w Indiach został ustalony na poziomie Rs 50k na rok finansowy. Nie ma również zwolnienia dla zysków długoterminowych. Ponadto podatek dochodowy od transakcji związanych z kryptowalutami będzie stosowany do zysków uzyskanych z przeniesienia aktywów wirtualnych. Zmienione przepisy dotyczące podatku dochodowego wejdą w życie w lipcu 2022 roku. W międzyczasie inwestorzy powinni upewnić się, że rozumieją implikacje podatkowe tych nowych przepisów przed zaangażowaniem się w transakcje kryptowalutowe.

Sprzedaż peer-to-peer

Wiele indyjskich giełd kryptowalutowych przeszło na korzystanie z przelewów bankowych między użytkownikami, aby ułatwić zakup i sprzedaż. Zamiast zlecać centralnemu organowi obsługę transakcji, łączą one kupującego i sprzedającego, trzymając fundusze kupującego w depozycie. Model ten został wstrzymany w zeszłym roku, gdy National Payments Corporation of India wycofała się z systemu płatności UPI. Może to zahamować wzrost branży.

Regulacja

Rząd Indii zainicjował osobne postępowanie w Sądzie Najwyższym w celu uregulowania kryptowalut. Rząd Indii przekazał kopię raportu IMC do SC. Rząd wskazał, że wprowadzi przepisy dotyczące regulacji kryptowalut w zimowej sesji parlamentu. Przesłuchania w sprawie odrębnego postępowania rozpoczną się po sesji zimowej. Jak na razie nie ma jednak planów, aby zakazać kryptowalut. Nie wiadomo, czy i kiedy te przepisy zostaną wprowadzone w życie.

Regulatorzy szczególnie obawiają się o bezpieczeństwo narodowe. Obawiają się, że anonimowość i potencjalne nadużycia walut kryptowalutowych osłabią wysiłki przeciwko praniu pieniędzy. Indie dołączyły do Financial Action Task Force (FATF), globalnej organizacji suwerennych narodów, która stara się przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się nielegalnych praktyk finansowych. Ponadto organy regulacyjne są zaniepokojone ryzykiem dla konsumentów. Dlatego uregulowanie kryptowalut w Indiach jest kluczowe dla ochrony interesów społeczeństwa inwestującego.

Chociaż rząd Indii nie ujawnił swojej dokładnej propozycji uregulowania kryptowalut, należy zauważyć, że rząd tego kraju przyjmuje pragmatyczne podejście do systemu regulacyjnego. Rząd musi uznać trudności z tym związane i przyjąć podejście oparte na rozwiązaniach. Sytuacja wokół kryptowalut zmieniała się kilkakrotnie w ostatnich latach. RBI nałożył ograniczenia uniemożliwiające bankom i innym organizacjom monetarnym wzmocnienie pozycji giełd z platformami kryptowalutowymi i wirtualnymi standardami monetarnymi. Ponadto rada parlamentarna nalegała, aby waluta cyfrowa nie była zarządzana przez banki i naciskała na jej zakaz.

Regulowany indyjski Coinbase przyciągnie kapitał i stworzy interes w przestrzeganiu przepisów. Globalny zharmonizowany system KYC może być poligonem doświadczalnym dla przyszłości regulacji kryptowalut. Rząd ma przed sobą długą drogę do osiągnięcia równych szans. Ma potencjał, aby doprowadzić do bardzo potrzebnej reformy w branży kryptowalutowej. Jego regulatorzy już teraz przyglądają się szerokiej gamie opcji, od wdrożenia ram regulacyjnych po zapewnienie, że branża kryptowalutowa pozostanie zgodna z przepisami.

Oszustwa

Wiele osób zostało oszukanych przez nieuczciwe kryptowaluty. W Indiach ponad siedem miliardów dolarów zostało skradzionych przez oszustwa kryptowalutowe. Policja powoli rejestruje sprawy, ponieważ nie jest technicznie świadoma praw otaczających kryptowaluty. Na szczęście ofiary mają możliwość szukania sprawiedliwości w ramach prawa karnego Indii. Przestępstwa te są zwykle popełniane przez osoby, które próbują oszukać ludzi, aby płacili za fałszywe kryptowaluty. Poniżej wymieniono kilka przykładów oszustw kryptowalutowych, które miały miejsce w Indiach.

Niezależnie od jurysdykcji, indyjskie agencje śledcze powoli badają te sprawy, a obecny system ma tendencję do pomijania ofiar. Jest to szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę, że niektórzy oszuści byli zaangażowani w wiele oszustw. Na przykład oszustwo Bitconnect zostało zbadane przez policję w Pune, podczas gdy oszustwo GainBitcoin jest badane przez Surat CID. W przeszłości nie było jednak żadnych praw uchwalonych w celu ochrony inwestorów.

W Indiach oszustwa kryptowalutowe są szczególnie częste i powszechne. W 2018 r. policja w Kerali odkryła wielorakie oszustwo związane z inwestycjami w kryptowaluty i współpracowała z agencjami wywiadowczymi, aby znaleźć podejrzanych. Wśród nich były osoby, które obiecały wysokie zwroty z inwestycji, ale w rzeczywistości nie spełniły tych obietnic. Orkiestrator oszustwa obiecał inwestorom 10% zwrotu miesięcznie z ich depozytów przez 18 miesięcy. Inwestycje te zostały szybko zduplikowane przez fałszywych handlowców.

Long Rich Global był notorycznym przykładem oszustwa kryptowalutowego. Firma z siedzibą w Bengaluru, Long Rich Global nie posiadała identyfikatora blockchain ani odpowiednich systemów obsługi klienta i e-mailingu. Pomimo tego, ich reklamy obiecywały inwestorom 1% dziennych odsetek. To z kolei było oszustwem, które twierdziło, że inwestorzy podwoją swoje pieniądze w ciągu zaledwie jednego roku. Nie jest jasne, czy ci oszuści są świadomi ryzyka.

Kolejne popularne oszustwo kryptowalutowe dotyczy monety Morris. Po złożeniu skarg z Kerali, Dyrekcja Egzekucyjna włączyła się w śledztwo. Przeszukali oni 11 lokalizacji. Odkryli trzy firmy z Bengaluru stojące za spiskiem. CBI skonfiskowało Bitcoiny o wartości ponad Rs 1,5 crore od hakera w listopadzie 2021 roku. Oszustwa nie są niczym nowym. Jednak ostatnie oszustwo na rynku bitcoinów polega na pompowaniu ceny przez osobę lub zespół.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *