Jak rozpoznać oszustwa związane z kryptowalutami

Czy Bitcoin może odzyskać swoją wartość?

Jeden mężczyzna z County Down stracił emeryturę i oszczędności życia w oszustwie kryptowalutowym. Zainwestował sześć cyfr w oszukańczą firmę i od tego czasu wypowiedział się, ostrzegając innych o niebezpieczeństwach związanych z oszustwami kryptowalutowymi. Niektóre z tych oszustw obejmują celebrytów, osobistych menedżerów klientów lub nawet rozmowy telefoniczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dostrzec oszustwo kryptowalutowe. Wykrycie nieuczciwych firm może być trudne – i może nawet skończyć się utratą pieniędzy!

Oszustwa podszywające się pod

Używanie kryptowalut jako formy płatności nie jest powszechnie akceptowane. Dlatego oszuści często podają się za legalne źródła, aby oszukać niczego nie podejrzewające osoby. Niektórzy podszywacze używają poczty elektronicznej, aby dotrzeć do osób poszukujących kryptowalut. Powinieneś być bardzo ostrożny wobec każdej wiadomości e-mail z prośbą o kryptowalutę z rzekomo legalnego źródła. Zawsze podwójnie sprawdź alternatywne kanały komunikacji i upewnij się, że strona internetowa, z którą masz do czynienia, jest bezpieczna, zanim przekażesz swoją kryptowalutę.

Oszustwa podszywania się na kanałach mediów społecznościowych stały się bardzo powszechne, odkąd kryptowaluty zyskały popularność. Ludzie podszywają się pod wybitne postacie kryptowalutowe lub celebrytów, lub podszywają się pod popularne firmy blockchain. Mogą zamieszczać komentarze na legalnych stronach mediów społecznościowych, a nawet włamywać się na legalne konta. Twitter niedawno doświadczył głośnego włamania na konta kilku znanych osobistości. Chociaż możliwe jest zauważenie fałszywego konta na Twitterze, oszuści wykorzystają każdą okazję, aby uzyskać dostęp do Twoich funduszy.

Inne powszechne oszustwo polega na podszywaniu się pod funkcjonariusza organów ścigania lub agencji podatkowej. Oszust skontaktuje się z Tobą telefonicznie lub mailowo i podszyje się pod funkcjonariusza organów ścigania lub agencji podatkowej. Następnie zagrozi, że wyśle obciążające dowody do wszystkich Twoich kontaktów, w tym tych na Twoich mediach społecznościowych. Zaoferuje również, że zapłaci Ci w Bitcoin za pośrednictwem bankomatu Bitcoin. Oszustwa te będą często skierowane do osób, które są technologicznymi analfabetami.

Inna powszechna forma podszywania się w oszustwach kryptowalutowych obejmuje wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania inwestycji kryptowalutowych. Na przykład kobieta z Indianapolis straciła 1100 dolarów po tym, jak została przekonana przez oszusta, który powiedział jej, że otrzyma 10-krotność swojej inwestycji w ciągu tygodnia. Jest to niebezpieczne oszustwo, które nie ma żadnych gwarancji. Osoba podająca się za pracownika lub właściciela firmy może nawet używać konta na Facebooku do promowania inwestycji.

Innym popularnym sposobem oszukiwania użytkowników kryptowalut są fałszywe aplikacje mobilne. Te fałszywe aplikacje oszukują użytkowników, myśląc, że korzystają z legalnej aplikacji mobilnej, a tym samym kradną informacje o ich cyfrowym portfelu. Ta taktyka została wykorzystana na popularnej giełdzie kryptowalut, Poloniex. Giełda zgłosiła aplikację po tym, jak pobrało ją prawie 10 000 osób. Pomimo tych postępów w zakresie bezpieczeństwa, fałszywa aplikacja pozostaje poważnym zagrożeniem. Istotne jest, aby użytkownicy uważali na czerwone flagi w aplikacjach kryptowalutowych i byli ostrożni podczas ich pobierania.

Pump and dumps

Większość platform internetowych poświęconych dyskusjom o inwestycjach w kryptowaluty nie popiera schematów pump and dump. Na przykład podreddit kryptowalutowy na Reddit ma ponad 3,3 mln subskrybentów i ponad 100 mln interakcji. Istnieje ścisła zasada przeciwko shillingowi lub hypingowi konkretnych monet. Strona mocno moderuje wiadomości, aby zapewnić zgodność z przepisami. Jednak wielu inwestorów przekonało się, że pompki i wysypki nadal mogą się zdarzać. Oto kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwracać uwagę.

Etap pompowania w schemacie pump and dump charakteryzuje się tym, że liderzy grupy ogłaszają „czas pompowania” monety. Czas ten jest następnie określany na podstawie pozycji członka w hierarchii. Aby jeszcze bardziej zdezorientować potencjalnych inwestorów, nazwa monety docelowej jest zapisana w postaci graficznej, która jest trudna do odczytania. Jest to zrobione celowo, aby uniknąć botów od rozszyfrowania wiadomości. Krótkie ramy czasowe pozwalają botom uruchomić swoje operacje szybciej niż może to zrobić człowiek.

Ponieważ kapitalizacja rynkowa monety jest określana przez jej cenę pomnożoną przez podaż, grupa „pump and dump” często celuje w monety o niskim kapitale rynkowym i niewielkiej aktywności handlowej. To czyni je podatnymi na manipulację ceną. Te schematy mają tendencję do występowania na nieuregulowanych giełdach, takich jak Binance i Bittrex. Pump and dumps są również prawdopodobne, gdy para kryptowalut / symboli kryptowalut jest sparowana z monetą o niskiej kapitalizacji rynkowej.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez naukowca zajmującego się danymi, Matta Rangera, ujawnia, że zdecydowana większość schematów kryptowalutowych jest prowadzona przez grupy oszustów o niskich dochodach i karierowiczów. Brak regulacji i nadzoru dał tym przestępcom doskonałą okazję do żerowania na kultowej naturze inwestowania w kryptowaluty. Przytacza on przykład oszustwa typu pump and dump z udziałem szalenie popularnej kryptowaluty o nazwie SaveTheChildren.

Aby nie paść ofiarą tych schematów, najpierw opracuj strategię i określ swoją tolerancję na ryzyko. Możesz również zbadać różne projekty kryptowalutowe przed zainwestowaniem. Inwestowanie w nowo uruchomione projekty kryptowalutowe powinno odbywać się w niewielkich kwotach, a nawet wtedy nadal możesz stracić znaczną ilość pieniędzy. Pamiętaj, że nie ma gwarancji, że nie stracisz pieniędzy, więc bądź ostrożny! Nigdy nie wiesz, ile zainwestujesz w każdy projekt kryptowalutowy.

Oszukańcze możliwości inwestycyjne

Aby nie stać się ofiarą oszustwa związanego z możliwością inwestowania w kryptowaluty, musisz być świadomy oznak oszustwa. Na początek upewnij się, że firma jest legalna i że nie używa zdjęć stockowych lub mylącego języka. Powinieneś także zablokować wszelkie niechciane połączenia i teksty. Żadna legalna organizacja nie poprosi Cię o podanie danych osobowych, takich jak numer konta bankowego czy numer karty kredytowej. Uważaj również na przyciągające uwagę reklamy w mediach społecznościowych, które twierdzą, że są związane z możliwością inwestowania w kryptowaluty.

Niektóre z najbardziej notorycznych oszustw w branży kryptowalut to te, które obiecują ogromne zyski za minimalne ryzyko. Oszustwa te często reklamują się w mediach społecznościowych i wykorzystują zdjęcia osób o wysokim profilu. W przypadku, gdy padłeś ofiarą nieuczciwej firmy, pamiętaj, aby to zgłosić. Robienie tego pomoże władzom zbadać te firmy i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na innych ludzi. Alternatywnie, możesz zgłosić nieuczciwą okazję inwestycyjną w kryptowalutach odpowiednim władzom.

Inna forma oszustwa obejmuje oszustwa typu imposter i romans. W schemacie pump and dump źli aktorzy tworzą szum i fałszywe informacje o kryptowalucie, a następnie sprzedają swoje udziały nieetycznie na szczycie rynku. Następnie znikają. Inne powszechne oszustwo obejmuje fałszywe profile na popularnych stronach randkowych, takich jak Tinder, które przekonają swoje cele do inwestowania w kryptowalutę. Grupa WhatsApp, która obiecuje wysokie zyski w kryptowalutach, może być prowadzona przez złych aktorów. Niektóre z tych grup będą nawet grozić ofiarom, upubliczniając ich prywatne informacje. W zamian za to będą żądać płatności w kryptowalutach, aby naprawić problem.

Trzech inwestorów z New Jersey padło ofiarą tych oszustw. Jeden z nich stracił nawet ponad 90 000 USD po zainwestowaniu w firmę inwestującą w kryptowaluty. Taktyka oszustów obejmuje wykorzystanie niejasnych obietnic zysków, fałszywych aprobat i ograniczonych ujawnień. Trzej inwestorzy z New Jersey, którzy zainwestowali prawie 90 000 USD w nieuczciwe firmy inwestycyjne zajmujące się kryptowalutami, nie byli w stanie wycofać swoich rzekomych zarobków. Ponadto oszukańcze firmy naruszyły przepisy dotyczące papierów wartościowych i nie zarejestrowały się jako maklerzy-dealerzy.

Schematy Ponzi

Było wiele oszustw dotyczących Bitcoina i kryptowalut, a niektórzy posunęli się nawet do uruchomienia schematów Ponzi w tej branży. Jednym z przykładów jest Bitconnect, który oferował 40% zwrot z inwestycji miesięcznie. Operatorami firmy byli niezidentyfikowani deweloperzy pod pseudonimem Satao Nakamoto. Inwestorzy byli zobowiązani do zablokowania tokenów BCC na platformie Bitconnect, a następnie boty handlowe wykorzystywały te środki do dokonywania transakcji. Chociaż nie można ustalić, czy ta firma była prawdziwa, inwestorzy powinni unikać marnowania czasu i pieniędzy na te oszustwa.

Przemysł kryptowalutowy doświadczył krótkiego ożywienia latem 2014 roku, gdy Rosja najechała na Ukrainę. Wiele osób używało kryptowalut do wysyłania pieniędzy do i z Ukrainy. Od tego czasu kryptowaluty straciły prawie połowę swojej wartości rynkowej i pozostają dojrzałe do oszustw. Na początku tego roku chiński rząd skonfiskował 4 miliardy dolarów w kryptowalutach. Oszuści podobno wykorzystali anonimowość świata kryptowalut, aby ukryć swoją tożsamość, a rząd chiński skonfiskował te kryptowaluty.

Ceny kryptowalut spadły w ostatnich miesiącach, ale nie powstrzymało to wielu osób przed uznaniem branży za schemat „get-rich-quick”. Takie postrzeganie doprowadziło do rozwoju licznych oszustw skierowanych do nieostrożnych inwestorów. Niedawne badanie wykazało, że 33 procent respondentów badania zostało oszukanych za pośrednictwem systemu kryptowalutowego. Statystyki te pokazują, że kluczowe jest zachowanie ostrożności w przypadku darmowych ofert i możliwości inwestycyjnych, a także czujność wobec podejrzanych firm oferujących darmowe oferty.

Chociaż nazwa „Ponzi” odnosi się do rodzaju schematu inwestycyjnego, sam termin jest dość niedawnym osiągnięciem. Chociaż termin ten został stworzony przez Charlesa Ponziego, pierwsze przypadki tego typu schematów sięgają połowy i końca XIX wieku. Niektóre z tych przypadków zostały nawet udokumentowane w dwóch powieściach Charlesa Dickensa. Podobnie jak w przypadku innych schematów, niezliczone inne poszły w ich ślady. Istnieje kilka powodów, dla których kryptowaluty są zdzierstwem.

Pomimo popularności kryptowalut, oszuści nie przestali używać przestarzałych metod do wyłudzania inwestorów. Na przykład niektóre oszustwa inwestycyjne Bitcoin mają oszustów pozujących na „doświadczonych menedżerów inwestycyjnych” i obiecujących uczynić inwestorów bogatymi dzięki kryptowalucie. Ci oszuści zwykle żądają płatności z góry, którą wykorzystują do kradzieży twoich pieniędzy. W niektórych przypadkach mogą nawet poprosić o podanie danych osobowych w celu uzyskania dostępu do Twojej kryptowaluty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *