Jakie są różne rodzaje oszustw kryptowalutowych?

Jakie są różne rodzaje oszustw kryptowalutowych?

Oszustwa kryptowalutowe występują w wielu różnych formach. Oszustwa te sięgają od podszywania się po oszustwa związane z wyjściem. Choć nie powinieneś dać się nabrać na żadne z nich, ważne jest, aby zrozumieć, jak się chronić. Legalne agencje rządowe lub firmy nigdy nie poproszą Cię o przesłanie im pieniędzy.

Oszustwa związane z wyjściem z rynku

Oszustwa związane z wyjściem z rynku są powszechną formą oszustwa kryptowalutowego. Polegają one na tym, że deweloper uruchamia nową kryptowalutę i obiecuje dać wczesny dostęp do waluty cyfrowej w zamian za pieniądze. Jednak po zakończeniu ICO deweloper znika z pieniędzmi, a kryptowaluta traci na wartości.

Oszustwa wyjścia różnią się od innych oszustw kryptowalutowych tym, że dotyczą wczesnych inwestorów i promotorów. Ponieważ transakcje kryptowalutowe są anonimowe, mogą być trudne do wyśledzenia. W rezultacie, oszustwa związane z wyjściem są powszechne i łatwe do popełnienia. Pierwszym krokiem do uniknięcia oszustw przy wychodzeniu jest dokładne zbadanie każdego projektu kryptowalutowego, którym jesteś zainteresowany, zanim zainwestujesz. Ważne jest, aby przeczytać białą księgę i zrozumieć ryzyko.

Oszustwa wyjazdowe zazwyczaj obejmują promotora wprowadzającego nową platformę kryptowalutową i pozyskującego fundusze od inwestorów poprzez początkową ofertę monet (ICO). Promotorzy następnie prowadzą firmę przez krótki okres czasu, a następnie znikają z pieniędzmi. Oszustwa związane z wyjściem są powszechnym rodzajem oszustwa kryptowalutowego, ale istnieją sposoby na ich rozpoznanie. Możesz zacząć od szukania czerwonych flag, takich jak brak działającego modelu lub wygórowane prognozy zwrotu.

W jednym z najbardziej notorycznych przykładów oszustwa związanego z wyjściem, firma, która prowadziła wymianę kryptowalut przez prawie trzy lata, została odkryta jako schemat Ponzi. Firma, znana jako MTI, zgromadziła prawie 1,7 miliarda dolarów w funduszach klientów, ale kiedy władze rozprawiły się z oszukańczą platformą handlową, dyrektor generalny uciekł z kraju.

Kiedy ICO jest nowe, zwykle pojawiają się duże kampanie marketingowe promujące projekt. Te reklamy są zwykle płatnymi blogerami, którzy rozprzestrzeniają słowo o ICO, i powinny być czerwoną flagą. Oszustwa wyjściowe mają również ogromne kampanie reklamowe, które powinny odepchnąć inwestorów.

Phishing

Phishing to proces podszywania się pod uznaną firmę lub osobę w celu oszukania użytkownika do podania swoich danych osobowych. Oszuści często wykorzystują stare hasła lub informacje skradzione podczas naruszenia danych, aby podszyć się pod legalną firmę. Mogą oni wysyłać wiadomości e-mail lub pocztą amerykańską, grożąc ujawnieniem danych osobowych lub finansowych, jeśli użytkownik nie zapłaci im natychmiast. Jest to uważane za szantaż i wymuszenie przestępcze, więc należy jak najszybciej zgłosić te e-maile do FBI.

Phisherzy często wykorzystują numery telefonów legalnych firm, aby zwabić niczego niepodejrzewających ludzi do podania swoich danych osobowych. Jeśli otrzymasz telefon z takiego numeru, usuń go i oznacz jako spam. Jeśli rozmówca jest prawdziwy, będzie miał inny sposób, aby się z Tobą skontaktować.

Oszustwa phishingowe mogą być ukierunkowane na dowolne aktywa cyfrowe, w tym kryptowaluty. Oszuści często podają się za celebrytów lub urzędników państwowych, aby uzyskać Twoje dane osobowe. Będą również prosić o opłatę za kryptowalutę, aby rozpocząć pracę. Zawsze najlepiej jest unikać wysyłania pieniędzy na adres e-mail, który prosi o wysłanie kryptowaluty. Jeśli prośba przychodzi przez aplikację, powinieneś dwukrotnie sprawdzić jej legalność.

Oszustwa phishingowe mogą również obejmować strony phishingowe, które podstępnie zmuszają Cię do podania swoich danych osobowych oszustowi. Strony te mają na celu zwabienie nowych użytkowników kryptowalut do uwierzenia, że mogą oni osiągnąć ogromne zyski. Mogą nawet sprawić, że uwierzysz, że Twoja inwestycja gwałtownie wzrośnie w wartości. Po zebraniu twoich pieniędzy, zabiorą je lub zamkną stronę internetową.

Powszechny typ oszustwa kryptowalutowego obejmuje ładowarkę. Oszust może poprosić Cię o podanie danych do logowania w celu zakończenia transakcji. W zamian obiecują Ci procent wpływów z inwestycji. W rzeczywistości oszust opróżni Twoje konto i zabierze Twoje pieniądze. Nigdy nie podawaj nikomu informacji o loginie do swojego konta.

Podszywanie się

Jedną z największych czerwonych flag oszustw kryptowalutowych jest używanie podszywania się. Oznacza to, że oszuści będą udawać uznane firmy, takie jak Amazon, Microsoft, FedEx lub Twój bank, aby uzyskać Twoje dane osobowe i pieniądze. Mogą wysyłać phishingowe e-maile lub wyskakujące powiadomienia, które wyglądają na oficjalne strony internetowe. Po kliknięciu na nie, oszuści ukradną Twoje pieniądze.

Jedno z najnowszych oszustw kryptowalutowych polega na podszywaniu się pod prominentnych handlowców kryptowalutowych. Reporter dla BuzzFeed zauważył ten schemat phishingu na Twitterze i był w stanie ostrzec Twittera i społeczność kryptowalutową o oszustwie. Jedno z fałszywych kont miało nazwę inwestora cyfrowego Kevina Phama i tweetowało o konkursie, który prowadził. Jednak Kevin Pham nie zamieszczał tweetów – podszywacze byli botami. Kilku innych prominentnych traderów kryptowalutowych miało swoje nazwiska dołączone do fałszywych kont i wszyscy oni tweetowali o konkursie przez trzy dni.

Kolejne popularne oszustwo kryptowalutowe polega na podszywaniu się pod celebrytów i osoby publiczne. Oszuści podszywają się pod celebrytów i osoby publiczne, aby zdobyć zaufanie użytkowników i zwabić ich do wysyłania im pieniędzy. Wielu podszywaczy korzysta z serwisów społecznościowych, aby zwabić ofiary do wysyłania im pieniędzy. W niektórych przypadkach oszustwa związane z podszywaniem się są tak powszechne, że korporacje mediów społecznościowych robią niewiele, aby je powstrzymać.

Inny powszechny przekręt z udziałem podszywaczy obejmuje fałszywe strony internetowe, które obiecują duże możliwości inwestycyjne. Te fałszywe strony internetowe mogą nawet przekonać nowych użytkowników kryptowalut, że ich inwestycje wzrosną. Następnie oszuści po prostu wezmą swoje zyski i zamkną stronę internetową po zebraniu swoich pieniędzy.

Szantaż

Cyberprzestępcy często stosują taktykę wysokiej presji, aby skłonić swoje ofiary do zapłacenia za kryptowalutę. Aby nie paść ofiarą tej praktyki, zachowaj swoją dokumentację i złóż raport policyjny. Jeśli jesteś ofiarą takiego oszustwa, możesz również złożyć skargę na stronie internetowej, z której zostałeś wyłudzony.

Pierwszym krokiem w unikaniu oszustw kryptowalutowych jest upewnienie się, że Twój portfel cyfrowy posiada bezpieczny klucz prywatny. Klucze te są trudne do zmiany i są unikalne dla Twojego portfela. Jeśli chcesz zmienić ten klucz, będziesz musiał stworzyć nowy portfel. Ponadto, nigdy nie wprowadzaj bezpiecznych informacji do linków, które otrzymujesz w wiadomości e-mail. Zamiast tego przejdź bezpośrednio do strony internetowej, na której można wprowadzić te informacje. Powinieneś również unikać przekazywania swoich danych osobowych w miejscach publicznych, ponieważ oszuści mogą przechwycić wszelkie informacje, które wysyłasz przez sieci publiczne.

Cyberprzestępcy mogą również próbować szantażować ofiary za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji. Wiadomości te mogą zawierać wirusa trojańskiego lub oszust może twierdzić, że ma dostęp do Twojego urządzenia. Zazwyczaj w temacie wiadomości e-mail będzie napisane „Płatność z Twojego konta”. Często wiadomość będzie zawierać groźbę ujawnienia prywatnych informacji innym osobom.

Oszustwa kryptowalutowe mogą być również skierowane do użytkowników mediów społecznościowych. Przy tak dużym szumie wokół kryptowalut, ciągłe wiadomości sprawiają, że użytkownicy mediów społecznościowych są dojrzałym celem. Oszuści mogą nawet próbować używać kont na Instagramie, aby zmusić ofiary do promowania swoich fałszywych platform kryptowalutowych. Jeśli jesteś ofiarą tego rodzaju oszustwa, możesz odzyskać swoje konto za pośrednictwem Instagrama.

Oszustwa kryptowalutowe są coraz bardziej powszechne. W rzeczywistości australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów odnotowała 190% wzrost strat z powodu oszustw kryptowalutowych. Brytyjski Financial Conduct Authority również wydał ostrzeżenie dotyczące zwiększonej liczby oszustw związanych z kryptowalutami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *