Kto jest założycielem Bitcoina?

Kto jest założycielem Bitcoina?

Istnieje kilka konkurencyjnych twierdzeń dotyczących tożsamości oryginalnego twórcy Bitcoina. Jednym z nich jest informatyk Craig Wright, który twierdzi, że jest Satoshi Nakamoto, człowiekiem, który jako pierwszy stworzył Bitcoin. Niektórzy spekulują, że tym człowiekiem był Nick Szabo, inny twierdzący. Inni wskazują na zmarłego specjalistę od bezpieczeństwa komputerowego Davida Kleimana, brata Ira Kleimana, który twierdzi, że ma prawo do połowy kryptowalutowego trofeum Wrighta – obecnie wartego 64 miliardy dolarów w Bitcoinach.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu oskryptowany.pl

Satoshi Nakamoto jest założycielem bitcoina

Anonimowy twórca waluty bitcoin jest często znany jako „Satoshi Nakamoto.” Prawda kryjąca się za tym nazwiskiem wciąż pozostaje tajemnicą. Pojawiło się kilka teorii i uważa się, że Nakamoto to tak naprawdę pseudonim. Kilka osób twierdziło, że jest Satoshi, w tym Japończyk i programista komputerowy. Inne teorie sugerują, że twórcą jest grupa programistów.

Wiele plotek otaczających Satoshi Nakamoto opiera się na fałszywych atrybutach. Wielu użytkowników bitcoina uważa, że założycielem był niejaki Andrew McAfee, który miał doktorat z Charles Sturt University. Pracował również dla różnych firm komputerowych i był dyrektorem kilkudziesięciu firm. Miał jednak historię problemów prawnych. W 2016 roku australijska policja federalna zrobiła nalot na jego dom, ale później powiedziała, że nie miało to związku z bitcoinem.

Niezależnie od prawdziwej tożsamości twórcy, bitcoin jest wart ponad 1 bilion dolarów. Ale czy naprawdę to on jest tym, który stworzył kryptowalutę? Australijczyk w wiadomościach, Craig Wright, przedstawił sprawę, że może być twórcą bitcoina. Podobno Wright był przyjacielem Davida Kleimana, który również stworzył z nim bitcoina. Twierdzi, że jest właścicielem ponad miliona bitcoinów, co w dzisiejszych dolarach wyniosłoby ponad 1 miliard dolarów. Uważa się, że Nakamoto mógł przenosić monety z jednego adresu na drugi.

Bitcoin był przedmiotem kilku kontrowersji, w tym oskarżeń, że twórca kryptowaluty był prawdziwą osobą. Wielu uważa, że Nakamoto jest programistą komputerowym. Inni uważają, że twórca jest kryptowalutą, ale prawda wciąż nie jest znana. Twórcy waluty uważają jednak, że Nakamoto to anonimowa osoba, która napisała whitepaper dla protokołu.

Dorian Nakamoto zaprzecza zaangażowaniu w bitcoina

Newsweek twierdził niedawno, że Dorian Satoshi Nakamoto, twórca kryptowaluty bitcoin, jest osobą stojącą za kryptowalutą. Dorian Nakamoto zaprzeczył jednak, że kiedykolwiek był zaangażowany w projekt. Po tym jak był ścigany przez reporterów w Los Angeles, został zmuszony do zaprzeczenia zaangażowania i powrotu do rodzinnej Japonii. Nie wiadomo, jak długo ukrywa się uśpiony twórca bitcoina.

Podczas zaprzeczania wiadomości Dorian Satoshi Nakamoto naprawdę nazywa się Satoshi Nakamoto. Zaprzeczył jednak jakiemukolwiek zaangażowaniu w bitcoina, twierdząc, że jego pseudonim to fałszywe nazwisko. Reporter Newsweeka powiedział również, że Dorian Nakamoto bronił swojej własnej historii, ale odmówił przeproszenia za swój błąd. Zaprzeczając jakiemukolwiek zaangażowaniu w bitcoina, powiedział, że jego własne nazwisko rzeczywiście pojawia się na kryptowalucie.

Internet to bardzo małe miejsce. Wiele osób wierzy, że Satoshi Nakamoto jest prawdziwą osobą stojącą za bitcoinem. Istnieje jednak kilka poważnych problemów z tą teorią. Pierwszym problemem jest to, że nie da się ustalić, kto w ogóle stworzył tę walutę. Ponadto brak anonimowości oznacza, że trudno jest wytropić autora Bitcoina. Co więcej, Internet stał się globalnym rynkiem. Brak anonimowości doprowadził do dużego zamieszania, ponieważ ludzie nie są pewni, kto stworzył Bitcoina.

Członkowie rodziny Doriana Nakamoto również zaprzeczają udziałowi w wynalezieniu Bitcoina. Jest on potomkiem samurajów i synem buddyjskiego kapłana. Urodził się w Beppu w Japonii. Jego matka wychowywała go zgodnie z naukami buddyjskimi. Akiko Nakamoto rozwiodła się z jego ojcem w 1959 roku, a później wyszła ponownie za mąż. Wyemigrowała do Kalifornii wraz z trzema synami. Pomimo kontrowersji wokół Nakamoto, jej rodzina nadal pozostaje z nim blisko.

Nick Szabo to potencjalny Satoshi Nakamoto

Wiele osób uważa, że Nick Szabo jest założycielem Bitcoina. Prawda jest jednak bardziej złożona. Kilka czynników sprawia, że Szabo jest mało prawdopodobnym kandydatem jako założyciel Bitcoina. Po pierwsze, nie jest on ekspertem od Bitcoina. Po drugie, został oskarżony o mylenie bitcoina z Ethereum. Niemniej jednak, były ekonomista i programista nie jest całkowicie niewinny. W rzeczywistości Szabo pracował przy obu tych projektach.

Tło i styl komentowania kodu przez Szabo są podobne do tych, którymi posługuje się Satoshi, ale różnią się pod innymi względami. Jest on geniuszem komputerowym, znakomitym kryptografem i renomowanym prawnikiem. Dodatkowo jego libertariański światopogląd jest zgodny z poglądami Satoshiego. Szabo przemawiał ostatnio na konferencji finansowej w Nowym Jorku na temat prywatności i potrzeby stworzenia systemu finansowego bez udziału osób trzecich.

Szabo od dawna uważany jest za wczesnego cypherpunka, który pracował z cyfrowymi walutami i inteligentnymi kontraktami. Miał również wybitny wpływ w kręgach ekonomicznych, filozoficznych i politycznych, a niektórzy uważają, że może być założycielem Bitcoina. Nick Szabo jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, ale spekulacje na temat tego, kto jest autorem Bitcoina są bezpodstawne.

Pomimo kontrowersji związanych z jego przeszłością, Szabo jest znanym badaczem. Jego publikacje ukazują się na powszechnie szanowanym blogu Unenumerated. Tytuł pochodzi z opisu bloga. Nick Szabo konsekwentnie zaprzecza tytułowi twórcy Bitcoina. W 2009 roku Szabo opublikował artykuł o Bit Gold, poprzedniku Bitcoina.

Wright założył Bitcoin z Kleimanem

Nie ma dowodów na to, że David Kleiman i Craig Wright założyli Bitcoin z tym samym zamiarem. Pozwany twierdzi, że obaj mężczyźni nie mieli wspólnego celu i że nie ma dowodów na wspólną kontrolę. Powodowie natomiast twierdzą, że obaj mężczyźni podzielili się kontrolą nad aktywami spółki. Sąd nie rozpozna jednak sprawy, jeśli nie zostanie ona udowodniona ponad wszelką wątpliwość. Jeśli twierdzenia powodów są prawdziwe, to mogą oni mieć silną sprawę.

Twierdzenia powodów, że Kleiman i Wright założyli Bitcoin, opierają się na fakcie, że obaj mężczyźni byli partnerami biznesowymi i że obaj posiadali część własności intelektualnej. Twierdzą oni, że działania pozwanych były równoznaczne z kradzieżą ich własności intelektualnej. W tym względzie twierdzą, że pozwani byli w stanie uzyskać te aktywa poprzez oszukańcze schematy. Sąd uznał, że postępowanie pozwanych było niewłaściwe, ponieważ sfałszowali oni podpis Davida Kleimana na dokumentach, rzekomo przenosząc bitcoiny i własność intelektualną na pozwanego przed śmiercią Kleimana.

Z kolei pozwana twierdzi, że powodowie są pozbawieni możliwości wniesienia niniejszego pozwu, ponieważ nie zabezpieczyli swojej własności intelektualnej i nie ochronili swoich aktywów bitcoinowych. Argument ten opiera się na fakcie, że Wright i Kleiman weszli w relację adwersarza w lutym 2014 roku, a Pozwany twierdzi, że powodowie nie zabezpieczyli swojej własności intelektualnej ani bitcoinów. Ponadto, Pozwany twierdzi, że Ira Kleiman zniszczył dokumenty robocze Davida Kleimana, podczas gdy jego klient twierdził, że przekazał swój biznes panu Paige.

Gavin Andresen jest „core maintainerem” kodu open-source bitcoina

Chociaż założyciel bitcoina nie jest dyrektorem generalnym, jest twarzą tej waluty. Nie jest dyrektorem generalnym dużej firmy, ani nie jest „carem”. Jest raczej Głównym Naukowcem, który również jest zaangażowany w projekt. Mimo że nie wydaje się mieć szczególnej władzy, jest bardzo dostępny dla ludzi, którzy adoptują bitcoina. Możesz obejrzeć pełne wystąpienie Gavina Andresena lub odwiedzić konferencję Bitcoin, aby dowiedzieć się więcej o Bitcoinie.

Ale Nakamoto nigdy nie miał na celu uruchomienia kwitnącej gospodarki na swoim oryginalnym kodzie. Jego pierwsze wydanie Bitcoina w 2009 roku było po prostu proof of concept. Andresen przejął projekt w 2010 roku, czyniąc się „opiekunem rdzenia” – jedyną osobą z dostępem do kodu open-source Bitcoina. Poprawił błędy, uczynił oprogramowanie mniej podatnym na awarie i poprawił interfejs.

Wright utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy aż do grudnia 2015 roku, kiedy to Gizmodo i Wired ujawniły jego tożsamość. Bitcoin Foundation mianowała później Andresena dyrektorem swojej organizacji nonprofit, której celem jest przywrócenie reputacji Bitcoina. Chociaż Andresen nie jest już „core maintainerem” kodu open-source Bitcoina, jest kluczowym graczem w budowaniu kryptowaluty.

Andresen, w międzyczasie, nie otrzymuje już wynagrodzenia od Fundacji Bitcoin. Zamiast tego otrzymuje teraz fundusze z MIT Media Lab’s Digital Currency Initiative. Instytut jest multidyscyplinarnym laboratorium badawczym i jest znany ze swojego zaangażowania w Bitcoina. Na jego czele stoi również były doradca Białego Domu Brian Forde. To duża sprawa dla społeczności Bitcoin, ale jest wiele pytań o przyszłość Bitcoina.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *