Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kryptowalutach

Czym jest Bitcoin i jak działa?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z magazyninwestora.pl

Kapitan rynkowy Bitcoina

W przeciwieństwie do zdecydowanej większości kryptowalut, kapitan rynkowy Bitcoina nie jest bezpośrednio porównywalny z kapitałem Amazona, największej na świecie firmy ecommerce. Firma ta trzy czwarte swoich zysków uzyskuje z przetwarzania w chmurze. Na dzień 4 stycznia 2022 roku łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wynosiła ponad 2 biliony dolarów. Jej kapitalizacja rynkowa wciąż jest jednak daleka od kapitalizacji Ethereum, która wynosi 425 miliardów dolarów.

Wzrost wartości kryptowaluty nastąpił w związku z napływem instytucjonalnych pieniędzy na rynek kryptowalut. W zeszłym miesiącu JPMorgan zauważył, że 11 miliardów dolarów funduszy instytucjonalnych wlało się w BTC od września. Ten ogromny napływ kapitału instytucjonalnego był odpowiedzialny za zwiększenie kapitalizacji rynku kryptowalut o 700 miliardów dolarów. Chociaż nadal jest to ryzykowne przedsięwzięcie, ruch ten jest pozytywnym PR dla Bitcoina i spowodował ogromny wzrost wartości. W rezultacie kierownictwo JPMorgan przyznało, że może zaangażować się w Bitcoin w przyszłości, ale pozostało ostrożne w porównaniu do innych instytucji.

Ten niedawny skok spowodował wzrost kapitalizacji rynkowej Bitcoina do rekordowego poziomu. W momencie publikacji, Bitcoin był handlowany w okolicach 54 708 dolarów i przekroczył granicę 1 biliona dolarów trzeci miesiąc z rzędu. Wzrost ten był wynikiem rajdu cen, który spowolnił w pierwszej połowie 2021 roku. Chociaż kilka dni temu ceny Bitcoina unosiły się w pobliżu 50 000 USD, w lipcu ponownie spadły poniżej 30 000 USD.

Kapitalizacja rynkowa Ripple

W ostatnim raporcie kapitalizacja rynkowa Ripple przekroczyła kapitalizację Ethereum. Jego pozycjonowanie i partnerstwa przyczyniły się do wzrostu ceny. Pomimo, że nie jest kryptowalutą, Ripple jest klasyfikowany jako moneta bazodanowa. Waluta jest kontrolowana przez centralizację i inżynierów ekonomicznych, co odróżnia ją od tradycyjnych akcji. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego kapitalizacja rynkowa Ripple gwałtownie wzrosła.

Sukces Ripple na rynku kryptowalut spowodował IPO kilku giełd kryptowalutowych, w tym Diginex. Od tego czasu spodziewana jest fala ICO związanych z kryptowalutami. Ripple ma w obiegu 100 miliardów monet XRP, ale nikt nie może ich wydobywać. Mimo to jego kapitalizacja rynkowa znajduje się w pierwszej ósemce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Podczas gdy Bitcoin i Ethereum są największymi kryptowalutami, reszta pierwszej ósemki waha się w cenie od 30 mld USD do 60 mld USD.

Wraz z niedawnym wzrostem Ripple, rynek kryptowalut doświadcza próżni cenowej. W rezultacie wiele innych monet przebija swoje cenowe rekordy. Cena XRP, znanego wcześniej jako ripple, spadła dziś o 8%. W rezultacie, kapitalizacja rynkowa XRP jest obecnie bliska 15 miliardów dolarów. Ripple systematycznie rośnie od 30 grudnia, kiedy to zamknął się na poziomie 2,16 USD za monetę. 1 stycznia skoczył do 230 dolarów, a następnie osiągnął 239 dolarów 2 stycznia. Dzisiaj spadł do niskiego poziomu 247 dolarów, który jest znacznie poniżej swojego wysokiego poziomu.

Kapitał rynkowy Dogecoin

Po tweetach od CEO Tesli Elona Muska, kapitały rynkowe Dogecoin wystrzeliły w górę sześciokrotnie. Od tego czasu kryptowaluta kontynuuje wzrost. Kryptowaluta została nazwana po popularnym meme internetowym, a jej twórca jest zdezorientowany astronomicznym wzrostem. Jednak pomimo szybkiego wzrostu, Dogecoin nie jest tak szeroko znany jak niektóre inne kryptowaluty. Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tej kryptowalucie.

Po tym, jak stał się popularną kryptowalutą wśród wczesnych użytkowników, Dogecoin doświadczył dwóch ogromnych skoków cen. W ciągu 15 dni po wydaniu tokena jego cena wzrosła o 1 061%. Wzrosła z 0,0002$ do 0,0023$, a następnie skoczyła o 1 494% do wysokiego poziomu 0,04$ w marcu 2017 roku.

Społeczność Dogecoin rozpoczęła od próby powrotu do mantry „Do Good Everyday”. Koncepcja ta wywodzi się z wirusowego meme internetowego przedstawiającego japońskiego Shiba Inu. Założyciel Billy Markus był programistą IBM i graczem, który stworzył kryptowalutę w trzy godziny. W rezultacie, kapitalizacja rynkowa Dogecoin wzrosła dziesięciokrotnie od grudnia 2013 roku.

Oprócz imponującego wzrostu, kryptowaluta cieszy się również oddaną społecznością i jest na dobrej drodze do stania się dominującą kryptowalutą. W sierpniu 2017 roku kapitalizacja rynkowa monety przekroczyła 50 miliardów dolarów. Jego wzrost został odzwierciedlony przez wzrost wielu innych walut cyfrowych w ciągu ostatniego roku. Nadal jest daleko od bycia „srebrną kulą”, ale z pewnością tworzy historię i zdobywa popularność na rynku kryptowalut.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *