Podstawy kryptowalut wyjaśnione

Podstawy kryptowalut wyjaśnione

Zanim zainwestujesz w kryptowaluty, warto zrozumieć, czym one są. Kryptowaluty wykorzystują technologię Blockchain do przechowywania wartości bez udziału osób trzecich. Są one wykorzystywane do otrzymywania i wysyłania pieniędzy, ale w przeciwieństwie do kart kredytowych, gdzie strony trzecie weryfikują kwotę, którą wydajesz, kryptowaluta nie polega na takich stronach trzecich. Zamiast tego ludzie używają kryptowaluty do dokonywania i otrzymywania płatności bez użycia karty kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że banki przechowują pieniądze wszystkich osób i są świadome sald ich kont.

Technologia Blockchain

Technologia Blockchain to technologia stojąca za kryptowalutami. Pozwala ona użytkownikom śledzić własność aktywów od momentu ich stworzenia, niezależnie od ich lokalizacji. Ta funkcja jest korzystna dla kryptowalut, które nie są regulowane przez centralny organ, ale raczej są własnością osób fizycznych. Jest to również przydatne w przypadku aktywów niepieniężnych, takich jak sztuka cyfrowa, muzyka lub wideo. Dzięki tej technologii własność takich aktywów można prześledzić do punktu ich stworzenia, co wpływa na wartość tych aktywów na rynku.

Jedną z głównych zalet technologii blockchain jest jej bezpieczeństwo. Dane nie są manipulowane po wprowadzeniu ich do łańcucha. Po wprowadzeniu nie można ich edytować ani usunąć, a cały system jest widoczny dla wszystkich. Ponieważ system blockchain jest rozproszony, nie ma centralnego organu, który mógłby wpływać na jego dane. Dzięki temu technologia ta jest niezwykle niezawodna i zmniejsza potrzebę weryfikacji przez strony trzecie. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas.

Korzyści płynące z blockchain dla kryptowalut są ogromne. Ma wiele korzyści, w tym przejrzystość i zdecentralizowaną kontrolę. Brak scentralizowanego serwera oznacza, że transakcje są przejrzyste i nie można nimi manipulować. Blockchain ułatwia również podejmowanie decyzji przez większość, a najdłuższy łańcuch odzwierciedla najwyższy wysiłek blockchaina. Chociaż technologia ta nie jest pozbawiona krytyków, ma swoje zalety. Jednak ryzyko z nią związane jest zbyt duże, by je ignorować.

Bitcoin

Aby dowiedzieć się więcej o kryptowalucie, ważne jest, aby znać podstawy. Aby to zrobić, przeczytaj niezależne artykuły i strony internetowe na temat tej waluty. W ten sposób możesz podejmować świadome decyzje. Znaczenie kryptowalut nie może być przecenione. Wiele osób zainwestowało w kryptowaluty, a ich ceny cały czas rosną. Zanim jednak zainwestujesz, upewnij się, że wiesz, o co w tym wszystkim chodzi. Powinieneś również poznać plusy i minusy tego typu waluty, zanim zdecydujesz się w nią zaangażować.

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które pomagają użytkownikom dokonywać bezpiecznych płatności online. Aby chronić zapisy i transakcje, wykorzystują techniki kryptograficzne, takie jak szyfrowanie krzywej eliptycznej, pary kluczy publicznych i prywatnych oraz funkcje haszowania. Bitcoin to rodzaj wirtualnej waluty, która działa jak gotówka online. Chociaż możesz używać bitcoina wszędzie online, nie wszystkie sklepy jeszcze go akceptują. Niektóre kraje nawet go zakazują. To jest powód, dla którego kryptowaluta zyskała tak dużą popularność.

Istnieje wiele korzyści z kryptowalut, ale są też pewne minusy. Kryptowaluty sprawiły, że transakcje międzynarodowe stały się szybsze. Zamiast pół dnia lub więcej na przelanie pieniędzy, zajmuje to kilka minut lub sekund. Kryptowaluty, czyli proces szyfrowania, chronią komunikację przed podsłuchem i osobami trzecimi o złych intencjach. Kluczem do sukcesu waluty jest jej anonimowość i decentralizacja.

Ripple

Ripple jest gotowy do przeprowadzenia w najbliższej przyszłości swojej pierwszej oferty publicznej (IPO). Jeśli się powiedzie, będzie stukać zarówno w świat kryptowalut, jak i tradycyjnych finansów. Wzrost kryptowaluty został w dużej mierze przypisany jej mieszance tradycyjnego modelu biznesowego i zwinnej komunikacji. Podczas gdy cena XRP jest nadal przedmiotem spekulacji, Ripple był inteligentnym komunikatorem i zapewnił sobie partnerstwo z niektórymi z największych banków na świecie.

Sieć Ripple umożliwia użytkownikom przetwarzanie transakcji przy użyciu XRP lub innych walut, takich jak USD. Duże instytucje finansowe, takie jak Santander, HSBC i Bank of America, również przyjęły sieć Ripple. Chociaż może nie jest tak rozpowszechniony jak inne kryptowaluty, system Ripple jest faworyzowany przez banki ze względu na jego instytucjonalne przyjęcie na rynku. Oznacza to jednak, że system jest w pewnym sensie scentralizowany. Posiada domyślną listę walidatorów.

SEC pozwała Ripple za spowodowanie potencjalnego konfliktu interesów. Firma twierdzi, że nie miała możliwości wiedzieć, że Ripple narusza zasady SEC, ale nie ujawniła tego faktu inwestorom. Decyzja ta skłoniła niektórych w społeczności kryptowalutowej do kwestionowania, czy kryptowaluta ma jakąkolwiek przyszłość. W międzyczasie jednak SEC próbuje uczynić dystrybucje XRP przez Ripple nielegalnymi, ponieważ stanowiły one niezarejestrowane transakcje papierami wartościowymi. Duzi posiadacze funduszy XRP od tego czasu zlikwidowali swoje fundusze. Kryptowaluta nie odzyskała swojej wartości od czasu pozwu SEC.

NEO

Kryptowaluta NEO wyjaśniona w tym artykule obejmie podstawy tego, jak działa. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, NEO nie jest całkowicie anonimowy. Chociaż powiedziano, że anonimowość jest ważna, może to być również jedna z jego największych wad. Twierdzono, że anonimowa natura NEO czyni ją podatną na hakowanie. Twórcy NEO dali jednak jasno do zrozumienia, że planują przestrzegać przepisów, które zostały wprowadzone przez rządy.

Jedną z cech NEO jest zdolność do tworzenia zdecentralizowanej sieci. Wykorzystuje ona addytywne szyfrowanie homomorficzne, które ukrywa tożsamość użytkownika i kwotę transakcji. Pozwala to węzłom na weryfikację ważności transakcji bez wiedzy o tym, ile pieniędzy zostało wymienionych. Blockchain NEO umożliwia węzłom sprawdzenie salda aktywów po dokonaniu transakcji. Proces ten jest skomplikowany i działa tylko w zaawansowanych aplikacjach, które są w stanie to zrobić.

Sieć Neo jest całkowicie zdecentralizowana, nie jest własnością żadnego pojedynczego podmiotu ani osoby. Węzły rozsiane po całym świecie obsługują system, a użytkownicy stają się właścicielami i odgrywają aktywną rolę w podejmowaniu decyzji. Daje to użytkownikom poczucie dumy i sprawia, że NEO to coś więcej niż tylko sieć pieniężna. Jest to raczej system ekonomiczny ze zdecentralizowaną i inteligentną gospodarką. Współpracuje również z regulatorami rządowymi w celu opracowania przepisów dotyczących kryptowalut w Chinach.

IOTA

Ten artykuł wyjaśni podstawy IOTA, cyfrowej waluty. IOTA wykorzystuje model UTXO, w którym każdy token na adresie jest unikalny, a wyjście określa, który token chce przenieść. Model ten pozwala na szybsze rozwiązywanie konfliktów i poprawia bezpieczeństwo i odporność. Ponieważ transakcje IOTA nie angażują górników, są darmowe i kosztują tylko 1 centa za sztukę. IOTA umożliwia prawdziwe mikropłatności w gospodarce machine-to-machine.

Aby utrzymać wiarygodność sieci, IOTA wykorzystuje unikalny mechanizm konsensusu. Górnicy nie mają żadnej kontroli nad siecią IOTA, a użytkownicy muszą przetworzyć co najmniej dwie inne transakcje przed próbą wykonania transakcji. W przeciwieństwie do innych walut, IOTA może skalować się w nieskończoność i nie ma opłat za każdą transakcję. IOTA to świetna opcja dla każdego, kto chce dokonywać darmowych, błyskawicznych transakcji. Ale jak można korzystać z tej unikalnej funkcji?

Pierwszy raz usłyszałem o IOTA, było to na forum Bitcointalk. Kilka lat później, IOTA została wydobyta na światło dzienne przez osobę prywatną. Naukowiec o imieniu Sergey Ivancheglo opracował procesor wykorzystujący trójdzielny system liczbowy. Technologia ta nigdy nie przyjęła się we współczesnym świecie, ale została później wykorzystana do rozwoju sieci IOTA. Oznacza to, że IOTA nie jest towarem, ale kryptowalutą, którą można handlować w świecie rzeczywistym.

Inne kryptowaluty

Podczas gdy Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie, istnieją inne kryptowaluty, w które również warto inwestować. Te alternatywne waluty oferują bardziej zróżnicowany zakres zastosowań i nie są związane z żadnym jednym krajem. Są idealne do podróżowania, ponieważ można uniknąć drogich opłat, które towarzyszą wymianie pieniędzy. Na przykład, można kupić ziemię w Decentraland, sprzedawać ubrania dla awatarów, a nawet mieszać w wirtualnych galeriach sztuki. To tylko kilka przykładów sposobów na zarabianie pieniędzy dzięki kryptowalutom.

Większość ludzi zna Bitcoina, ale istnieją inne popularne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Tezos, EOS, ZCash i inne. Koncepcja kryptowalut polega na umożliwieniu transferu wartości online bez centralnych władz monetarnych. Ponieważ kryptowaluty są niecentralnie kontrolowane, są dostępne do użytku na całym świecie, 24/7. Technologia stojąca za tymi cyfrowymi walutami jest zdecentralizowana, bez banku centralnego lub rządu kontrolującego walutę. Wszystkie transakcje są przeprowadzane przez sieci komputerów peer-to-peer, na których działa wolne oprogramowanie. Każdy może uczestniczyć w tych sieciach i zarabiać kryptowaluty.

Bitcoin jest oryginalną kryptowalutą i pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą. Nazwa została ukuta w 2008 roku, ale po jej debiucie powstały inne kryptowaluty. Bitcoin jest zdecentralizowany i korzysta z własnej infrastruktury, ale Ether działa na blockchainie Ethereum. Podczas gdy Bitcoin ma stały limit, Ether jest nielimitowany i ma nieograniczoną podaż monet. Ether pozwala również na inteligentne kontrakty, dzięki czemu można używać waluty do wykonywania różnych zadań. Możesz wymienić swoją kryptowalutę na wszystko, co akceptuje karty kredytowe, a Ether jest popularnym wyborem dla zakupów online.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *