Powstanie kryptowalut

Powstanie kryptowalut

Kryptowaluty są coraz bardziej popularne na świecie, a ich wartość rośnie. W miarę jak coraz więcej osób dowiaduje się o tych projektach, rośnie na nie popyt. Na przykład Bitcoin jest dobrym wskaźnikiem tego trendu. Aplikacja do płatności peer-to-peer Venmo jest kolejnym przykładem.

Popyt na kryptowaluty rośnie wraz ze wzrostem świadomości projektów

W miarę jak kryptowaluty stają się coraz szerzej akceptowane, więcej firm i marek je przyjmuje. Należą do nich liderzy rynku, tacy jak Starbucks, Tesla i AXA Insurance. Ponadto banki i fintechy zwiększają swoje wysiłki, aby zaoferować konsumentom płatności blockchain, handel i rozwiązania inwestycyjne. Na przykład Signature Bank niedawno uruchomił platformę płatności blockchain, a JPMorgan opracował Liink dla użytkowników korporacyjnych.

Wraz ze wzrostem świadomości kryptowaluty i wzrostem jej użyteczności, jej cena idzie w górę. Oznacza to, że projekt może stać się z czasem bardziej opłacalny. Podaż obiegowa będzie ograniczona wraz ze wzrostem ceny monety. Jednak cena tokena kryptowalutowego może drastycznie wahać się, gdy zostanie wydana jego nowa wersja. Na przykład cena Bitcoina osiągnęła szczyt na początku 2021 roku po tym, jak inwestorzy instytucjonalni zaczęli go kupować. Było to wynikiem tego, że popyt na Bitcoina wyprzedził tworzenie monet.

Pojawienie się kryptowalut to przełomowa technologia, która może przekształcić branże i społeczeństwa. Na przykład inteligentny kontrakt wspierany przez kryptowalutę mógłby zastąpić potrzebę posiadania waluty wspieranej przez rząd. Mogłoby to wyeliminować potrzebę pośredników i obniżyć koszty transakcji. Ponadto kryptowaluty mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach, w tym w transakcjach dotyczących nieruchomości.

Podczas gdy kryptowaluta była kiedyś znana jako bezpieczna przystań dla przestępców, od tego czasu wzrosła jej popularność i zaawansowanie technologiczne. Przewiduje się, że kapitalizacja rynkowa kryptowalut osiągnie 1-2 biliony dolarów do 2018 roku, a kryptowaluty są coraz częściej wykorzystywane w różnych sektorach.

Bitcoin jest dobrym wskaźnikiem

Jednym ze wskaźników, który może wskazywać na wzrost lub spadek kryptowaluty, jest jej cena. Bitcoin jest największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, a reszta rynku zazwyczaj podąża za jego ceną. W związku z tym cena bitcoina była na dzikiej przejażdżce w 2021 roku, wzrastając do 68 000 USD w listopadzie, zanim ponownie się pogrążyła.

Cena rynkowa kryptowaluty jest określana przez podaż i popyt. Kiedy popyt jest większy niż podaż, cena wzrasta. Na przykład susza może zwiększyć cenę zboża lub produktów. Podobnie wartość kryptowaluty wzrasta, jeśli występuje niedobór.

Stworzenie kryptowalut było odpowiedzią na potrzebę korzystania przez ludzi z własnych pieniędzy bez uzależnienia od banków. W 2009 roku w USA było 119 milionów gospodarstw domowych bez banków. Wielka recesja uderzyła mocno i ponad 500 banków zbankrutowało. W rezultacie wiele osób zwróciło się do Internetu i kryptowalut, aby zdobyć swoje pieniądze. Jednak nadal istnieją pewne zagrożenia związane z kryptowalutami.

Pomimo tego, że ceny kryptowalut wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, pozostają one niezwykle zmienne i nie zastępują jeszcze walut narodowych ani tradycyjnych metod płatności. W rzeczywistości ceny kryptowalut spadły poniżej swoich początkowych maksimów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wskazując, że wciąż są one dalekie od stania się główną walutą globalną.

Wartość Bitcoina

Bitcoin stał się coraz bardziej popularnym aktywem cyfrowym, zyskując kultowe naśladownictwo w ciągu ostatniej dekady. Chociaż jego wartość rynkowa pozostaje niska, nadal jest aktywem o ogromnym potencjale. W 2021 r. osiągnął szczyt na poziomie ponad 68 000 USD, co wskazuje, że duża liczba osób postrzega go jako dobrą inwestycję.

Pod koniec września wartość Bitcoina była skorelowana z wartościami giełdowymi, ale ta korelacja gwałtownie spadła. Było to spowodowane obawą, że Rezerwa Federalna zacznie ograniczać zakupy obligacji, co spowodowało drenaż płynności z rynków finansowych. W międzyczasie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła, ponieważ inwestorzy wyceniali podwyżki stóp procentowych przez Fed. W rezultacie ucierpiały bardziej ryzykowne aktywa, takie jak kryptowaluty.

Wartość Bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć w listopadzie 2013 roku. Cena osiągnęła szczyt na poziomie 213 dolarów na początku miesiąca, a następnie podwoiła się do ponad 435 dolarów w mniej niż miesiąc. Do października Bitcoin wzrósł do ponad 60 000 dolarów, a obecnie jest na dobrej drodze, aby osiągnąć nowy rekord wszech czasów – 68 789 dolarów w listopadzie 2021 roku.

Wiele czynników może wpływać na cenę Bitcoina, w tym brak podaży i wzrost innych kryptowalut. Ponieważ więcej kupców akceptuje kryptowaluty jako płatności, popyt na Bitcoina wzrośnie. Ostatecznie wartość kryptowalut będzie zależeć od tych czynników i postrzegania rynku.

Aplikacja do płatności peer-to-peer Venmo

Venmo to aplikacja do płatności peer-to-peer, która działa na urządzeniach z systemem Android i iOS. Użytkownicy mogą żądać i wysyłać pieniądze, ustawiać bezpośrednie wpłaty i płacić wybranym sprzedawcom za pomocą Venmo. Pozwala również użytkownikom kupować niektóre rodzaje kryptowalut. Użytkownicy identyfikują się za pomocą swojej nazwy użytkownika Venmo.

Partnerstwo Venmo z filią PayPal, Paxos Trust Company, umożliwiło użytkownikom akceptowanie płatności kryptowalutowych za pośrednictwem Venmo. Partnerstwo to przestrzega zasad zaufania Thomson Reuters. W samych Stanach Zjednoczonych osiągnęło już 26 milionów użytkowników.

Firma pobiera stałą kwotę za szybkie transfery pieniężne P2P, a użytkownicy mogą płacić dodatkowo, aby przyspieszyć płatności. Dzięki temu firmy mogą akceptować płatności online i offline oraz unikać ponoszenia opłat transakcyjnych. Monetyzuje od swoich partnerów handlowych i pracuje nad rozszerzeniem swojej sieci biznesowej.

Sukces Venmo napędził popularność kryptowalut. Wraz z większą liczbą osób zainteresowanych kryptowalutami, bardziej tradycyjne metody płatności są dostosowywane do tego rosnącego trendu. Firmy takie jak PayPal i Square Inc umieszczają usługi finansowe w portfelach kryptowalut.

Aplikacja pozwala również użytkownikom przełączać się między swoim feedem społecznościowym a różnymi funkcjami usługi. Wcześniej użytkownicy musieli przeglądać menu, aby znaleźć konkretną funkcję, taką jak zarządzanie kartą debetową lub kredytową. Użytkownicy mogą również zarządzać swoimi nagrodami i ofertami za pośrednictwem Venmo. Dodatkowo Venmo oferuje kilka nowych sposobów inwestowania w kryptowaluty. Użytkownicy mogą kupić do czterech rodzajów kryptowalut za pomocą aplikacji.

Implikacje podatkowe dla kryptowalut

Ogromny wzrost kryptowalut stworzył szereg problemów podatkowych. Kwestie te mogą być złożone, zwłaszcza gdy porównuje się różne jurysdykcje. Nawet w Stanach Zjednoczonych nadal nie ma powszechnie akceptowanego traktowania podatkowego tych aktywów, a konsekwencje podatkowe posiadania, przekazywania i sprzedaży tych aktywów są bardzo zróżnicowane.

Chociaż nie ma ostatecznych zasad, istnieją pewne wspólne kwestie, które mogą skomplikować sprawy podatkowe. Po pierwsze, istnieje kwestia, jak określić podstawę kosztową dla kryptowalut. W zależności od wymiany, możesz albo stworzyć zobowiązanie podatkowe, sprzedając kryptowalutę po cenie wyższej niż twoja podstawa kosztowa, albo stworzyć stratę podatkową, sprzedając kryptowalutę po wyższej cenie.

Pierwszym krokiem w określeniu implikacji podatkowych kryptowalut jest ustalenie, czy podlegają one opodatkowaniu w USA. Podczas gdy większość zysków ze sprzedaży kryptowalut jest wolna od podatku, niektóre zyski mogą być opodatkowane jako zwykły dochód. Konsekwencje podatkowe przeniesienia aktywów kryptowalutowych do Stanów Zjednoczonych różnią się w zależności od początkowej podstawy kosztowej.

Kolejną ważną kwestią jest prywatność. Chociaż wiele kryptowalut ma funkcje prywatności, IRS stosuje kilka metod monitorowania branży i śledzenia użytkowników. Na przykład wydali wezwania do firm, które prowadzą popularne giełdy kryptowalutowe. Utrudnia to posiadaczom kryptowalut kupowanie towarów i usług oraz płacenie od nich podatków.

Regulacja

Wzrost znaczenia kryptowalut wywołał wiele pytań dotyczących tego, jak system finansowy powinien regulować te nowe aktywa. Kilka organów krajowych i międzynarodowych organów regulacyjnych podjęło wysiłki w celu rozwiązania tych kwestii. Niektóre kraje zmieniły istniejące przepisy, aby uczynić je zgodnymi z obecnymi regulacjami, podczas gdy inne opracowują nowe przepisy w celu rozwiązania tych kwestii. Japonia, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone są wśród tych, które próbują uchwalić przepisy regulujące aktywa kryptowalutowe.

Organy regulacyjne muszą zapewnić, że przemysł kryptowalutowy jest regulowany w sposób, który jest sprawiedliwy i chroni konsumentów. Wzrost wartości aktywów kryptowalutowych doprowadził do pojawienia się nowych produktów, usług i innowacji. Podczas gdy niektóre z tych przedsięwzięć zakończyły się niepowodzeniem, wiele innych rozkwitło. Ponadto niedawne załamanie wycen kryptowalut zwiększyło presję na organy regulacyjne, aby podjąć działania.

Regulatorzy w Chinach zwrócili na to uwagę. Podczas gdy większość krajów nie przyjęła jeszcze surowszych regulacji, Chiny wiodą prym. We wrześniu 2017 roku chiński rząd zakazał większości transakcji kryptowalutowych. Szacuje się, że globalny rynek kryptowalut jest wart blisko 200 miliardów dolarów, a Chiny stanowią ogromną część tego rynku. W związku z tym chińscy regulatorzy są coraz bardziej zaniepokojeni pojawieniem się tego typu technologii.

Pomimo wielu obaw związanych z regulacją kryptowalut, niektóre kraje podjęły działania w celu zwiększenia nadzoru nad giełdami kryptowalut. Australia niedawno ogłosiła plany wprowadzenia nowych ram licencyjnych dla giełd kryptowalutowych, z okresem konsultacji zaplanowanym na 2022 rok. Proponowane ramy pozwoliłyby konsumentom bezpiecznie kupować aktywa kryptowalutowe w regulowanym środowisku, jednocześnie pozycjonując Australię w czołówce globalnych wysiłków na rzecz regulacji firm technologicznych. Regulatorzy w Japonii również zwiększyli swoje wysiłki regulacyjne. Ustawa o usługach płatniczych w Japonii uznaje waluty cyfrowe za własność prawną. Ponadto Krajowa Agencja Podatkowa niedawno orzekła, że zyski z kryptowalut powinny być traktowane jako różne dochody, które mogą być opodatkowane.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *