Przewodnik po kryptowalutach Historia

Przewodnik po kryptowalutach Historia

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem kryptowalut, warto poświęcić kilka minut na przejrzenie historii Bitcoina, Litecoina, Dogecoina i Ripple. Wszystkie one zostały zapoczątkowane przez tych samych ludzi, którzy stworzyli Bitcoina. Ale jak zaczęły się one rozwijać? Jaka jest ich wyjątkowa historia? Oto krótki przegląd. Możesz również dowiedzieć się o Ripple, najnowszej kryptowalucie, która robi fale.

Bitcoin

Historia Bitcoina zaczyna się w 2006 roku, kiedy Jeb McCaleb stworzył stronę internetową Mt. Gox, co jest skrótem od „Magic: The Gathering Online eXchange”. W tym czasie nie zwracał uwagi na swoją stronę, ale w 2010 roku postanowił zrobić z niej popularną stronę dla użytkowników bitcoinów. Sprzedał ją Markowi Karpelesowi, francuskiemu deweloperowi mieszkającemu w Japonii, na początku 2011 roku. Następnie w październiku tego samego roku stracił 2 500 bitcoinów.

W swoich początkach bardzo niewiele firm akceptowało bitcoina jako formę płatności. W przestępczym podziemiu anonimowość i cyfrowy ruch bitcoinów były bardzo cenione, ale waluta ta spełniała też pewne potrzeby. Silk Road, na przykład, pozwolił przestępcom na bezkarną sprzedaż nielegalnych narkotyków i innych przedmiotów. W październiku 2014 r. strona została zamknięta, ale nie przed zajęciem ponad 14 000 ofert. Od tego czasu jest ona wykorzystywana do kupna i sprzedaży imponującego wachlarza towarów, w tym broni i nieruchomości. Wśród największych firm obecnie używa się bitcoina jako waluty.

Litecoin

Historia Litecoin pokazuje wzrost wartości wraz ze wzrostem popularności Bitcoina. Wzrost ceny Litecoina zbiegł się z tym, ale był krótkotrwały. Rynek kryptowalutowy doświadczył kilku spadków cen, dzięki hackom giełdowym i odepchnięciu przez traderów. Po krótkim rajdzie w listopadzie 2016 roku, Litecoin spadł do około 74 dolarów do 29 czerwca. Od tego czasu Litecoin dramatycznie wahał się w wartości.

Sieć Litecoin została uruchomiona 13 października 2011 roku. Jest to jedna z najnowszych kryptowalut, które weszły na rynek. Charlie Lee, który wcześniej pracował w Google, stworzył Litecoin w ciągu kilku dni. Program był eksperymentem, który został porównany do Bitcoina, a Lee zamierzał go ulepszyć. Wykonanie transakcji trwało zaledwie 2,5 minuty w porównaniu do dziewięciu minut w przypadku Bitcoina. Dziś Litecoin jest jedną z największych kryptowalut na świecie.

Dogecoin

Założycielami Dogecoin są dwaj mężczyźni z północno-zachodniego Pacyfiku – Jackson Palmer, programista i menedżer produktu w firmie Adobe w Sydney, oraz Billy Markus, programista z Portland w Oregonie. Markus i Palmer początkowo starali się opracować kryptowalutę, która spodobałaby się dużej liczbie osób. Pomysł na Dogecoin został po raz pierwszy wymyślony przez Palmera jako żart w komicznym tweecie. To skłoniło Markusa i Palmera do połączenia sił i opracowania technologii.

Historia DogeCoin jest nieco interesująca, ponieważ rozpoczęła się jako żart i od tego czasu stała się walutą z wyboru dla osób, które chcą zaangażować się w kryptowaluty bez dokonywania dużych inwestycji. Jackson Palmer i Billy Markus pierwotnie opracowali walutę jako żart, ale obecnie waluta trafiła na różne giełdy i platformy handlowe. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, cierpliwość jest kluczem do handlu i inwestowania w kryptowalutę. Inwestowanie w niewielką kwotę może pomóc Ci ocenić poziom ryzyka i nagrody.

Ripple

W ostatnich latach było dużo szumu wokół kryptowaluty Ripple, ale jaka jest jej historia? Według stanu na III kwartał 2018 r., Ripple ma ponad 40 klientów produkcyjnych, rozmieszczonych na 6 kontynentach. Startup podpisał również 4 giełdy aktywów cyfrowych, w tym xRapid i Bittrex. Dzięki swojej innowacyjnej technologii, Ripple zmienia sposób, w jaki firmy i osoby prywatne wysyłają pieniądze. Podczas gdy historia Ripple jest stosunkowo nowa, obecny stan rynku kryptowalut może zaskoczyć wielu.

Moneta Ripple została po raz pierwszy wdrożona w 2004 roku. W Vancouver w Kanadzie, programista internetowy o imieniu Ryan Fugger zbudował usługę finansową o nazwie Ripplepay. Został on zaprojektowany w celu zapewnienia anonimowej i bezpiecznej opcji płatności dla społeczności internetowej. Opracowany przez niego protokół stał się podstawą nowego systemu walut cyfrowych, który został wydany w 2011 roku. Jed McCaleb, inżynier oprogramowania w Ripple, opracował system Ripple, który miał zastąpić scentralizowane giełdy, które są obecnie używane przez banki. Ripple zużywał też mniej energii elektrycznej niż Bitcoin i znacznie szybciej przeprowadzał transakcje.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *