Różne rodzaje kryptowalut

Różne rodzaje kryptowalut

Rynek kryptowalut rozwinął się w wiele różnych typów. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jeśli jesteś nowy w tej koncepcji, pomiń następną sekcję. Jeśli jesteś już zaznajomiony z kryptowalutami, czytaj dalej! Istnieje kilka rodzajów kryptowalut, w tym Stablecoins, Tokens i Asset-backed tokens.

Asset-backed tokens

Podczas gdy termin kryptowaluta jest używany w odniesieniu do wszystkich kryptowalut, tokeny zabezpieczone aktywami są inne. Są to oparte na blockchainie jednostki wartości związane z aktywami świata rzeczywistego. W istocie są to tokeny bezpieczeństwa, w których użytkownicy posiadają prawa własności do fizycznych aktywów w formie cyfrowej. Tokeny zabezpieczone aktywami różnią się od zwykłych kryptowalut, ponieważ są bardziej bezpieczne i przejrzyste niż zwykłe kryptowaluty. Ponadto są tańsze w eksploatacji, ponieważ nie wymagają pośredników.

Asset-backed tokens to popularna klasa kryptowalut. Te tokeny są emitowane przez firmę i mają wartość aktywów bazowych. Te tokeny są często wspierane przez fizyczne aktywa, takie jak akcje i obligacje. Wartość tokenów zabezpieczonych aktywami może być związana z wartością aktywów bazowych, co czyni je idealnymi dla inwestorów i menedżerów funduszy kryptowalutowych.

Tokeny zabezpieczone aktywami mogą być również śledzone przez organy nadzoru finansowego. Są one oparte na technologii distributed ledger, która zapewnia pełną przejrzystość. Oznacza to, że staną się one znacznie łatwiejsze do śledzenia niż zwykłe papiery wartościowe. Ponadto, dzięki wysokiej płynności, tokeny zabezpieczone aktywami są niezwykle korzystne dla inwestorów detalicznych, ponieważ pozwalają im posiadać ułamek aktywów.

Inny rodzaj kryptowaluty nazywany jest stablecoinem. Wartość stablecoina jest związana z aktywem, takim jak złoto. Dzięki temu stanowią one bezpieczną alternatywę dla zwykłych walut. Są one również przydatne do płatności zagranicznych i codziennych zakupów. Dodatkowo, do przechowywania monet można używać portfeli stablecoin.

Tokeny zabezpieczone aktywami stały się głównym trendem w dzisiejszym ekosystemie kryptowalut. W dużej mierze napędzają one wzrost tokenów bezpieczeństwa, szczególnie po tym, jak tokeny użytkowe zaczęły zanikać z popularności. Tworząc kryptograficzne analogi tradycyjnych aktywów, gracze finansowi znaleźli sposób, aby uczynić te aktywa bardziej dostępnymi i wartościowymi dla inwestorów.

Istnieje wiele różnych rodzajów kryptowalut. Niektóre są zamienne, podczas gdy inne są niefunkcjonalne. Niezależnie od ich struktury, wszystkie mają swoje specyficzne cechy i sposób księgowania. Zamienna kryptowaluta może być przedmiotem obrotu jak akcje lub obligacje, podczas gdy niezamienny token jest niewymienialny. Tokeny niefunkcjonalne są stosunkowo nowe, a ich rynek i system regulacji wciąż się rozwijają.

Stablecoins

Stablecoins to cyfrowe monety, które są poparte aktywem, zwykle złotem. Są one bardziej stabilne niż tradycyjne kryptowaluty i sprawiają, że przenoszenie pieniędzy przez granice jest tańsze. Stablecoins są również szybsze do rozliczenia niż tradycyjne kryptowaluty, które mogą zająć dni lub tygodnie.

Stablecoiny są oparte na technologii blockchain i są ogólnie bardziej bezpieczne. Waluty te są emitowane w różnych sieciach blockchain i obsługują inteligentne kontrakty. Są szeroko stosowane w branży zdecentralizowanych finansów i na giełdach. Mogą oferować lepsze stopy procentowe niż tradycyjne produkty oszczędnościowe, ale nie są wspierane przez rząd lub ubezpieczone jak waluty fiat.

Algorytmiczne stablecoiny podążają za określonym algorytmem kontroli podaży. To czyni je podobnymi do tradycyjnych banków centralnych, ale brakuje im aktywów rezerwowych i są wspierane przez algorytmy komputerowe. Cena tych monet jest określana przez ustalony wzór, a podaż monet jest odpowiednio dostosowywana. Metoda ta zapobiega utracie wartości monet w przypadku krachu.

Stablecoiny zyskują na popularności jako narzędzie zabezpieczające. Są dobrą opcją dla inwestorów, którzy nie chcą ryzykować swojego kapitału na zmienne kryptowaluty. W rezultacie stają się najbardziej niezawodnym dostępnym rozwiązaniem hedgingowym. Należy jednak pamiętać, że rynek kryptowalut podlega siłom rynkowym, a to czyni je podatnymi na wahania. Aby złagodzić to ryzyko, wiele projektów kryptowalutowych pracuje nad sposobami zintegrowania stabilności cenowej bezpośrednio z ich aktywami.

Kolejną zaletą stablecoinów jest ich dostępność. Są one dostępne globalnie i funkcjonują przez całą dobę. Co więcej, są niedrogie w użyciu. Płatności międzynarodowe mogą być wysyłane w ciągu kilku sekund. Nawet siedmiocyfrowe transakcje mogą być realizowane za mniej niż 1 USD. Mogą być również wykorzystywane jako magazyny wartości.

Z drugiej strony, stablecoiny wspierane przez towary są wspierane przez aktywa fizyczne. Złoto, na przykład, jest jednym z najbardziej popularnych towarów, które są wspierane przez stablecoiny. Dwa z najbardziej płynnych stablecoinów wspieranych złotem to Tether Gold (XAUT) i Paxos Gold (PAXG). Obie te kryptowaluty są wspierane przez fizyczne aktywa i mają wysoką zmienność. Oznacza to, że mogą potencjalnie stracić wartość, więc ważne jest, aby upewnić się, że jesteś świadomy tego ryzyka, zanim w nie zainwestujesz.

Tokeny

Tokeny kryptowalutowe to cyfrowe aktywa, które można przechowywać i handlować w zdecentralizowanej sieci. Można je również stakować i zarabiać na odsetkach. Powszechne przykłady obejmują Tether, Uniswap, Chainlink i Polygon. Są one programowalne, co oznacza, że każdy może uczestniczyć w systemie. Są również przejrzyste, co oznacza, że zasady protokołu są publicznie dostępne.

Istnieją dwa rodzaje tokenów kryptowalutowych: tokeny użytkowe i tokeny bezpieczeństwa. Z kolei tokeny użytkowe nie są poparte regulacjami. Często kopiują istniejące modele biznesowe i stosują do nich warstwę decentralizacji. Oznacza to, że mogą wyeliminować opłaty pośredników i oszustwa. Co więcej, mogą rozwiązywać problemy świata rzeczywistego. Aby to zrobić, wiele tokenów wykorzystuje podstawową funkcję inteligentnego kontraktu. Kontrakty te pozwalają na przemieszczanie wartości w dowolnym miejscu na świecie przy bardzo niskich opłatach.

Tokeny mogą być również używane jako waluta, lub jako aktywa cyfrowe. Działają one na blockchainie, takim jak Ethereum. Mogą być wykorzystywane do różnych celów, w tym do automatyzacji stóp procentowych lub sprzedaży wirtualnych nieruchomości. Tokeny są również wymienialne, co czyni je doskonałym wyborem dla zdecentralizowanej sieci.

Inny rodzaj tokena kryptowalutowego jest znany jako token aktywów. Są one wspierane przez aktywa świata rzeczywistego i mogą być używane do ich kupowania i sprzedawania. Na przykład, tokeny aktywów reprezentują dzieło sztuki lub mieszkanie. Samo aktywo może w przyszłości zyskać na wartości, a token reprezentuje własność tego aktywa.

Istnieje wiele różnych rodzajów tokenów kryptowalutowych. Niektóre z nich są zamienne, podczas gdy inne są niefunkcjonalne. W innych przypadkach token służy do uzyskania dostępu do usługi lub produktu. Tokeny mogą być również używane jako kupony. Mogą być używane do płatności, uwierzytelniania i śledzenia produktów lub usług w łańcuchu dostaw.

Tokeny platformowe są wykorzystywane w zdecentralizowanych aplikacjach i są łatwiejsze do opracowania niż monety. Niektóre, jak Dai, są oparte na blockchainie Ethereum i są wyceniane przez inteligentne kontrakty. Te tokeny kryptowalutowe są zwykle używane w zdecentralizowanych systemach finansowych. Osoby posiadające stablecoin mogą pożyczyć tokeny DAI od MakerDAO, stawiając Bitcoin jako zabezpieczenie.

Standardowe kryptowaluty

Standardowe kryptowaluty to monety lub tokeny, które są powiązane z określonym aktywem, zwykle dolarem amerykańskim. Podobnie jak bitcoin, te cyfrowe tokeny mają własne właściwości blockchain i są zwykle związane z jednym organem centralnym. Te monety i tokeny mogą być używane do kupowania i sprzedawania aktywów kryptowalutowych na różne sposoby, w tym jako forma waluty.

Te kryptowaluty różnią się od siebie cechami i funkcjami. Są oparte na różnych wersjach technologii blockchain i nie wszystkie zostały zaprojektowane tak, aby funkcjonować jak waluty fiat. Dlatego zrozumienie ich wymaga znacznych studiów. Poniżej znajduje się krótki przegląd czterech głównych kategorii kryptowalut: kryptowalut, stablecoin, proof-of-stake i tokenów użytkowych.

Technologia Blockchain jest integrowana w różnych sektorach i przedsiębiorstwach. Na przykład firmy takie jak Walmart używają tej technologii do zarządzania łańcuchem dostaw produktów. Innym przykładem jest przemysł diamentowy, który wykorzystuje technologię blockchain do śledzenia kamieni szlachetnych. Przyjęcie technologii kryptowalutowej będzie prawdopodobnie główną częścią przyszłości branży finansowej. To, czy odniesie sukces, jest kwestią otwartą.

Stablecoiny są hybrydą standardowych kryptowalut i tokenów. Zostały stworzone, aby zapewnić niezawodne przechowywanie wartości. Standardowe kryptowaluty mogą mieć dzikie wahania wartości i są trudne do zarządzania. Pomimo tego, niektórzy inwestorzy kryptowalutowi stali się wielomiliardowcami z dnia na dzień. Ale te zmienne waluty nie są dla każdego. Jeśli obawiasz się utraty pieniędzy w tym procesie, to stablecoins może być dla Ciebie najlepszą opcją.

Tokeny nie są standardowymi kryptowalutami, ale są unikalnymi cyfrowymi jednostkami walutowymi. Mogą być wymieniane na inne jednostki walutowe, ale nie są przeznaczone do ogólnego użytku. Są tworzone raczej na istniejących blockchainach niż jako samodzielny system. Innymi słowy, tokeny są jak żetony w kasynie: reprezentują aktywa cyfrowe, ale mogą być używane tylko w konkretnym kasynie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *