Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest coraz bardziej popularną opcją dla inwestorów, ale wiąże się z tym kilka zagrożeń. Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty obejmuje wysoką zmienność i regulację. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych zagrożeń, z których inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę. Kryptowaluty są podatne na oszustwa i cyberprzestępstwa. Mogą być również pod kontrolą Financial Crimes Enforcement Network, która nadzoruje wymogi dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ponadto zdarzały się przypadki awarii komputerów i cyberataków na giełdy bitcoinów. Księgi rachunkowe kryptowalut są przechowywane w Internecie, a duży cyberatak mógłby poważnie ograniczyć dostęp do ksiąg w czasach kryzysu.

Implikacje podatkowe

Jeśli rozważasz kryptowaluty jako inwestycję, ważne jest, aby zrozumieć implikacje podatkowe. Na przykład, możesz otrzymać Bitcoin o wartości 20 000 dolarów, ale później wymienić go na 30 000 dolarów i zrealizować zysk z tytułu spreadu. Nie jest to zdarzenie podlegające opodatkowaniu, jeśli nie otrzymasz monet w gotówce. Ponadto zysk może być bardziej znaczący, jeśli otrzymasz wiele kryptowalut. IRS przygotował projekt Revenue Rule 2019-24, aby rozwiązać te kwestie.

Dla celów podatków federalnych kryptowaluty są uważane za własność. Oznacza to, że twój dochód brutto jest oparty na godziwej wartości rynkowej wirtualnej waluty, którą handlujesz. Ponieważ wymiany walut wirtualnych są określane przez podaż i popyt rynkowy, należy obliczyć godziwą wartość rynkową. Wartość ta musi być następnie przeliczona na dolary amerykańskie przy użyciu odpowiedniego kursu wymiany.

Kolejną istotną różnicą między kryptowalutą a walutami fiat jest to, że nie jest ona wspierana przez bank centralny. To sprawia, że jest trudniejsza do śledzenia i audytu, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut. W przeciwieństwie do tego, inne waluty zwykle trafiają na konta bankowe i mogą być wymagane przez organy skarbowe. Z tych powodów ważne jest, aby zrozumieć, że implikacje podatkowe kryptowalut są inne niż w przypadku tradycyjnych walut.

Od czasu premiery Bitcoina, branża kryptowalutowa przeszła znaczne zmiany. W rezultacie nastąpiła ogromna ilość adopcji konsumentów. W rezultacie krajobraz uległ znacznej zmianie, a specjaliści podatkowi nie są jeszcze wyposażeni w odpowiednie przygotowanie do złożoności tej wschodzącej przestrzeni.

Regulacja

Wraz z gwałtownym wzrostem kryptowalut, potrzeba regulacji kryptowalut nigdy nie była większa. Te elektroniczne waluty są używane do kupowania i sprzedawania zarówno rzeczywistych, jak i wirtualnych dóbr. Są one peer-to-peer i zdecentralizowane, i są alternatywą dla walut narodowych, które są kontrolowane przez rządy. Ponadto, ostatni spadek wartości tych cyfrowych aktywów dodał do pilnej potrzeby ich uregulowania.

CFTC oraz Securities and Exchange Commission rozpoczęły dziesiątki działań egzekucyjnych związanych z kryptowalutami w ostatnich latach, a sekretarz skarbu Janet Yellen wezwała Kongres do uchwalenia zamaszystych regulacji dotyczących kryptowalut i stablecoinów. Ale eksperci twierdzą, że rynek kryptowalut ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim regulacja zostanie ostatecznie wprowadzona. Wiele osób z branży twierdzi, że kryptowaluty są niczym więcej niż aktywami spekulacyjnymi bez prawdziwego celu. Na przykład demokratyczna senator Kirsten Gillibrand powiedziała, że kryptowaluty stwarzają ryzyko podobne do wczesnych mediów społecznościowych. Wprowadziła Senate Bill 1040, który określa ramy regulacji przemysłu kryptowalutowego.

Chociaż nie ma jednolitej regulacji dla kryptowalut, istnieją pewne obszary, które są bardziej skomplikowane do uregulowania niż inne. Jednym z takich obszarów jest opodatkowanie. South African Revenue Service ogłosił niedawno, że będzie wymagał od swoich obywateli zgłaszania wszelkich zysków lub strat, które osiągnęli na rynku walut cyfrowych. SARS zmienia również istniejące przepisy prawa podatkowego, aby uwzględnić kryptowaluty. Jednak temu posunięciu brakuje spójności i nie rozwiązuje nieodłącznej niepewności związanej z regulacją kryptowalut.

Duże wahania wartości

Jednym z zagrożeń związanych z kryptowalutami jest to, że ich wartość jest zmienna i że nie można być pewnym przyszłej wartości waluty. Istnieje niewiele historii, na której można oprzeć prognozy, więc powinieneś inwestować tylko to, na co możesz sobie pozwolić, aby stracić. Zamiast tego powinieneś zainwestować w bardziej tradycyjne inwestycje.

Oprócz ryzyka związanego z wysoką zmiennością, kryptowaluty są również narażone na oszustwa i cyberprzestępstwa. Są one pod obserwacją Financial Crimes Enforcement Network, która nadzoruje zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ponadto, giełdy Bitcoin doświadczyły wielu awarii komputerów z powodu dużego popytu. Ponadto transakcje kryptowalutowe są często anonimowe, co może utrudniać identyfikację klienta.

W rezultacie organy regulacyjne i nadzorcze muszą śledzić rozwój sytuacji i likwidować luki regulacyjne. Ponieważ kryptowaluty mają charakter globalny, niezbędna jest globalna koordynacja środków regulacyjnych. Ponadto kryptowaluty stają się coraz ważniejsze dla gospodarki światowej. Dlatego rządy powinny opracować globalne ramy regulacyjne, aby zapewnić ich stabilność.

Jednak ta zmienność nie odstraszyła wczesnych inwestorów. Chociaż ceny spadły od początku 2017 roku, wczesni inwestorzy są nadal w dobrej sytuacji. W rzeczywistości, według Mizuho, przeciętny posiadacz Bitcoina nie doświadczyłby utraty pieniędzy, dopóki nie spadnie do 21 000 USD, co byłoby uważane za „spiralę śmierci” dla Bitcoina. Podczas gdy nie ma to miejsca na obecnym rynku, istnieje wielu profesjonalnych inwestorów, którzy z powodzeniem przetrwali zmienność. Wśród nich jest Hunter Horsley, dyrektor naczelny Bitwise Asset Management, który świadczy usługi inwestowania w kryptowaluty dla 1000 doradców finansowych. Ostatnio spotkał się z ponad 70 doradcami i zauważył, że niektórzy doradcy finansowi próbują skapitalizować spadek cen.

Hacking

W ostatnich latach koszt hakowania kryptowalut stał się tańszy. Część spadku kosztów wynika z rosnącej liczby rozwidleń w obrębie kryptowalut. Na przykład post Medium oszacował koszt sparaliżowania blockchaina ethereum classic (który wykorzystuje ten sam algorytm co ethereum) na 70 milionów dolarów. Podobnie, sparaliżowanie blockchainu bitcoin gold (który używa tego samego algorytmu co bitcoin) kosztowało tylko 200 000 dolarów, aby się zhakować.

Chociaż kryptowaluty mają wiele zalet, są również lukratywnym celem dla cyberprzestępców. Doprowadziło to do boomu w hakowaniu kryptowalut i stworzyło lukratywną nową branżę dla firm zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym. W ciągu mniej niż dekady hakerzy ukradli Bitcoin i Ether o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Dziś koszty hakowania giełd kryptowalutowych szacuje się na 200 milionów dolarów rocznie. Szacuje się, że około 14% całej podaży Bitcoin jest zagrożone przez hakerów.

Kryptowaluty są również podatne na działanie hakerów, ponieważ są podmiotami w pełni internetowymi. Chociaż te podatności mogą być złagodzone poprzez zastosowanie kodu bezpieczeństwa, mogą zostać wykorzystane, jeśli kod bezpieczeństwa nie jest aktualizowany. W przypadku Wormhole tak się stało, ponieważ zespół stojący za projektem nie zaktualizował swojego kodu z najnowszym kodem bezpieczeństwa, co spowodowało otwartą lukę. Powstałe w ten sposób włamanie miało miejsce w ciągu zaledwie kilku godzin.

Jeden z ostatnich ataków miał miejsce w zeszłym roku, w którym hakerzy ukradli kryptowalutę o wartości 7 milionów dolarów. Atak został zgłoszony jako jeden z największych hacków na giełdy kryptowalutowe w 2020 roku. Ten atak został przeprowadzony przez grupę Lazarus, która była również odpowiedzialna za atak UpBit w 2019 roku. Grupa ta jest podejrzewana o dostarczanie funduszy do programu broni jądrowej Korei Północnej.

Utrata kluczy prywatnych

Nowe badanie ujawnia, że co roku ginie jeden na cztery Bitcoiny. Istnieje wiele powodów utraty kluczy prywatnych. Wirusy komputerowe, insiderzy, a nawet pożary mogą prowadzić do utraty kluczy prywatnych. W niektórych przypadkach gangi przestępcze będą nawet porywać osobę w celu uzyskania klucza prywatnego.

Na szczęście, większość portfeli abstrahuje klucze prywatne w „Seed words” lub frazy 12 słów, które są łatwe do odzyskania. Klucz prywatny jest identyfikatorem, który oddziela Twoje konto od innych użytkowników. Twój klucz prywatny jest również używany do generowania klucza publicznego, który partnerzy handlowi potrzebują do zalogowania się na Twoje konto. Klucz prywatny jest istotną częścią bezpieczeństwa kryptowalut i powinien być chroniony.

Najlepszym sposobem ochrony kluczy prywatnych jest ich bezpieczne przechowywanie. Zapisz je w bezpiecznym miejscu, które nie jest podatne na działanie ciepła lub wody. Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich kluczy prywatnych. Nawet jeśli uważasz, że dana osoba jest godna zaufania, może próbować ukraść Twoją kryptowalutę. Utrudni Ci to dokonywanie transakcji i sprawi, że będziesz podatny na wyłudzenia.

Utrata kluczy prywatnych to ogromny problem w kryptowalutach. Prawie cztery miliony bitcoinów zostało utraconych na zawsze. Każdy z nich dodaje wartość do pozostałych bitcoinów w sieci. Niestety, wiele z tych kluczy prywatnych zostaje przypadkowo usuniętych lub nadpisanych przez inne pliki. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zaginięciu swojego bitcoina jest zabezpieczenie klucza prywatnego i weryfikacja adresu kontrahenta.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *