Should Cryptocurrencies Be Banned Or Encouraged?

Czy Bitcoin umarł? 6 powodów, aby wierzyć, że nie jest martwy

Debata na temat tego, czy kryptowaluty powinny być zakazane czy zachęcane, jest złożona. Niektórzy twierdzą, że nie są one legalnym środkiem płatniczym, nie są zabezpieczone przez bank centralny i są bezpieczną przystanią dla przestępców. Inni zwracają uwagę, że nie są to bezpieczne inwestycje. Ponadto są pozbawione granic, co utrudnia regulację. W każdym razie debata na temat tego, czy kryptowaluty powinny być wspierane czy zakazane, jest daleka od zakończenia.

kryptowaluty nie są środkiem płatniczym

Organy regulacyjne zmagają się obecnie z kwestiami, czy kryptowaluty powinny być wspierane lub zakazane jako środek płatniczy. W niedawnym raporcie Regulatory Intelligence podkreślono potrzebę pewności regulacyjnej i odporności cybernetycznej. Jednak debata nad tym, czy kryptowaluty powinny być używane jako forma płatności, jest daleka od zakończenia. Niektóre kraje, w tym Belgia i Chile, przyjęły przeciwne podejście, zakazując ich całkowicie.

Podczas gdy Rosja i inne kraje europejskie zakazały kryptowalut, inne zachęcały do ich stosowania, powołując się na ryzyko dla stabilności finansowej, dobrobytu obywateli i suwerenności kraju. Rosja od lat ma awersję do kryptowalut, obawiając się, że umożliwią one pranie pieniędzy i szpiegostwo. W odpowiedzi na to Hiszpania wydała Dekret Królewski Prawo 5/2021, który zawierał uprawnienia do regulowania reklam związanych z kryptowalutami.

W Ameryce Łacińskiej kraje takie jak Wenezuela były bardziej ostrożne w swoim podejściu. W Brazylii bank centralny, Bank Argentyny i Unia Europejska przyjęły przepisy ograniczające stosowanie kryptowalut jako środka płatniczego. Boliwia zakazała kryptowalut w 2014 roku, ponieważ zachęcają one do unikania podatków i niestabilności monetarnej. Podobnie Brazylia powiedziała, że istniejące przepisy AML mają również zastosowanie do kryptowalut. Jego Specjalny Departament Przychodów Federalnych opublikował również dokument przedstawiający podatki od walut wirtualnych w Brazylii.

Nie są one wspierane przez bank centralny

Wielu urzędników państwowych początkowo przyjęło niechętne podejście do kryptowalut. Jednak szybki wzrost kryptowalut zmusił organy regulacyjne do sformułowania przepisów regulujących ten wschodzący przemysł. Może to być długi proces, a przyjęte regulacje różnią się znacznie na całym świecie. Niektóre rządy zachęcają do rozwoju kryptowalut, podczas gdy inne je zakazują. Regulatorzy będą musieli zrównoważyć potrzebę zapobiegania niestabilności finansowej z potrzebą promowania innowacji.

Wiele rządów jest ostrożnych wobec kryptowalut, ponieważ nie są one wspierane przez bank centralny. Podczas gdy większość krajów i banków zakazała stosowania kryptowalut w swoich gospodarkach, niektóre przyjęły tę technologię ze względu na jej szerszy potencjał gospodarczy. Niektóre kraje wyraźnie zakazały stosowania kryptowalut, podczas gdy inne zachęcają do korzystania z bitcoina. W Unii Europejskiej kryptowaluta nie jest opodatkowana, ale jest regulowana jako forma własności. W Macedonii Północnej kryptowaluta nie może być używana przez obywateli jako płatność za towary.

Kryptowaluty są wysoce niestabilne, ale pełnią użyteczne funkcje i przyczyniają się do rozwoju gospodarki. Organy regulacyjne naciskają na większą regulację kryptowalut i innych aktywów kryptograficznych. Byłoby to jednak sprzeczne z pierwotnymi libertariańskimi przesłankami Bitcoina. Niemniej jednak regulacja ta złagodziłaby pokusę nadużycia i asymetrię informacji oraz zachęciłaby do bezpieczniejszego obrotu.

Nie są one ważnymi inwestycjami dla podmiotów nadzorowanych

Podczas gdy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd była ogólnie sceptyczna wobec kryptowalut, z kilku publicznych oświadczeń i przesłuchań publicznych jasno wynikało, że obecny przewodniczący agencji nie ma zamiaru zdelegalizować tej technologii. Podkreślił również potrzebę nadzoru regulacyjnego i ochrony inwestorów. Ale SEC odrzucił również wiele wniosków o fundusze giełdowe (ETF), które miałyby inwestować w kryptowaluty. To jeszcze bardziej komplikuje sytuację dla tych, którzy nie mają funduszy, aby zainwestować w te kryptowaluty.

Oprócz regulatorów finansowych, inne organy regulacyjne wyraziły swoje zaniepokojenie wykorzystaniem kryptowalut. Niektóre kraje uznają je za nielegalne, a inne ograniczają ich stosowanie. Chiny, Arabia Saudyjska, Egipt, Meksyk i Zambia należą do krajów, w których kryptowaluty są nielegalne i ograniczone. Jako takie, inwestowanie w kryptowaluty jest nielegalne w wielu krajach. Oprócz Chin, Wietnam, Bangladesz i Ekwador uchwaliły prawa przeciwko nim.

Nie są bezpieczną przystanią dla przestępców

Wiele osób kojarzy kryptowaluty z anonimowością. Niektórzy zakładali, że kryptowaluty stworzą atmosferę prywatności i bezczelności, którą przestępcy uznają za atrakcyjną. Dzieje się tak dlatego, że jest to forma prywatnych transakcji i nie do wyśledzenia przez organy ścigania. Są to jednak fałszywe założenia. Nawet jeśli nie masz zamiaru używać kryptowaluty jako magazynu wartości, twoje dane osobowe mogą zostać wyśledzone.

Podczas gdy niektórzy eksperci twierdzą, że wzrost popularności kryptowalut może prowadzić do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, jest to dalekie od prawdy. W rzeczywistości działalność związana z praniem pieniędzy przy użyciu kryptowalut wzrosła o ponad 30% w latach 2020-2021. Działalność w zakresie prania pieniędzy obejmuje działalność cyberprzestępczą, której zyski są prawie zawsze generowane w kryptowalucie. I chociaż trudno jest zmierzyć ten rodzaj przestępczości w skali globalnej, jasne jest, że kryptowaluty nie są bezpieczną przystanią dla przestępców.

Jednak ramy regulacyjne dla kryptowalut wciąż się rozwijają i są w trakcie opracowywania. Najpotężniejsze organy regulacyjne obejmują Zarząd Rezerwy Federalnej, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz FinCEN Skarbu. Agencje te koordynują również wysiłki mające na celu regulację kryptowalut. Dlatego kluczowe jest ustanowienie regulacji, które mogą chronić systemy finansowe przed cyberprzestępczością i przestępcami. W tym miejscu pojawiają się ramy regulacyjne dla kryptowalut.

Obniżają koszty transakcji

Podczas gdy banki i pośrednicy finansowi są regulowani, kryptowaluty nie. Opłaty te mogą znacznie obciąć Twoje zyski i wpłynąć na zyski kapitałowe. Istnieją sposoby na złagodzenie wpływu tych opłat bez płacenia nadmiernych kwot. Na szczęście wiele kryptowalut pracuje nad radykalnym zwiększeniem prędkości przetwarzania, aby zmniejszyć opłaty za transakcje. Może to ostatecznie doprowadzić do transakcji z niższymi opłatami niż tradycyjne opłaty za przetwarzanie handlowe i opłaty za transakcje brokerskie. Ale do tego dnia będziesz musiał wybrać sieć z najniższymi opłatami, aby zminimalizować wpływ kosztów transakcji na swoją działalność.

Podczas gdy scentralizowane giełdy pobierają opłaty transakcyjne za usługi, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum oferują niższe opłaty transakcyjne. Dzięki temu kupno lub sprzedaż kryptowalut jest tańsza. Co więcej, możesz przelać kryptowaluty za pomocą kart bankowych. Te kryptowaluty mogą zmniejszyć koszty transakcyjne, które ponosisz nawet o 99 procent. Należy jednak pamiętać, że opłaty transakcyjne różnią się znacznie w różnych sieciach. Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Dash wszystkie pobierają różne opłaty za transakcje.

Aby zminimalizować koszty transakcji na scentralizowanych giełdach, możesz rozważyć użycie zdecentralizowanej giełdy. Pozwoli to na wycięcie pośrednika i zaoferuje niskie opłaty. Platformy takie jak Coinbase Pro i Uniswap pobierają zaledwie 0,25% za transakcję. W przeciwieństwie do scentralizowanych giełd, zdecentralizowane giełdy często mają niższe opłaty niż Coinbase. Jeśli wolisz wygodę scentralizowanych giełd, nadal możesz korzystać z tych usług, chociaż powinieneś pamiętać, że istnieje kilka zalet zdecentralizowanych giełd nad scentralizowanymi.

Ułatwiają metody płatności transgranicznych

Płatności transgraniczne napotkały w przeszłości wiele problemów, w tym wysokie opłaty, ograniczoną dostępność i powolne rozliczenia. Problemy te potęgują różnice w systemach prawnych, infrastrukturze technologicznej i koordynacji między pośrednikami. Co gorsza, kraje mają ograniczoną konkurencję, jeśli chodzi o płatności transgraniczne, co może zwiększyć koszty. Wprowadzenie kryptowalut mogłoby złagodzić te problemy. Poniżej wymieniono trzy sposoby, w jakie kryptowaluty poprawiają płatności transgraniczne.

Pierwszym krokiem dla firm kryptowalutowych jest udowodnienie, że ich metoda jest bardziej przystępna w dłuższej perspektywie. Obecnie globalna średnia dla płatności przekazów pieniężnych wynosi 6,3 procent całkowitej wysyłanej kwoty. Jednak liczba ta różni się znacznie w zależności od regionu i kraju, a różnice w infrastrukturze płatniczej najbiedniejszych narodów mogą być większe. W związku z tym kluczowe jest, aby firmy zapewniły lepszą obsługę swoich klientów, aby była ona dla nich opłacalna.

Kolejną poważną przeszkodą, z którą borykają się kryptowaluty, jest brak zaufania. Pomimo powszechnego przyjęcia, niektóre firmy nadal wahają się przed przyjęciem nowej technologii. Obawiają się, że kryptowaluty mogą być napędzane przez pop-monety lub spekulacje i mogą spowodować poważne problemy. Aby pokonać te problemy, kryptowaluty muszą być regulowane i oparte na zaufaniu. W międzyczasie Adyen nie planuje dodać kryptowalut jako metod płatności do swojej witryny.

Nie są przepustką dla przestępstw finansowych

Pomimo korzyści płynących z kryptowalut, stanowią one unikalny zestaw zagrożeń i muszą być odpowiednio traktowane. Chociaż zachęcające jest to, że więcej osób inwestuje w kryptowaluty, a więcej inwestorów instytucjonalnych dodaje je do swoich portfeli, rosnąca popularność kryptowalut budzi obawy dotyczące ich potencjału w zakresie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i niestabilności finansowej. Aby skutecznie regulować te aktywa cyfrowe, organy regulacyjne muszą współpracować z ekspertami w dziedzinie technologii i opracować odpowiednie dla danego kontekstu przepisy. Współpraca i współpraca międzynarodowa są niezbędne do ochrony stabilności finansowej i obywateli amerykańskich.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) był kluczowym głosem w sprawie regulacji kryptowalut. Jego komunikat dotyczący aktywów kryptowalutowych mówi, że nie powinny być one uważane za pieniądze, ale aktywa. Regulatorzy powinni więc zacząć od tej klasyfikacji, a nie od zakazu ich stosowania lub zachęcania do nich. FSA nie zatwierdził jednak żadnych giełd kryptowalutowych od czasu hakowania Coincheck. Jednak FCA opublikuje ostateczne wytyczne dotyczące kryptowalut jeszcze tego lata. Wytyczne te mają na celu ułatwienie uczestnikom rynku zrozumienia regulacji FCA i zapewnienie integralności systemu finansowego.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR) weszło w życie w maju 2018 r. i ma zastosowanie do wszystkich administratorów danych, podmiotów przetwarzających i podmiotów w UE. Niektóre giełdy walut wirtualnych próbowały wstrzymać informacje od organów ścigania w Stanach Zjednoczonych i Europie, powołując się na zasady prywatności GDPR. Wywołało to pewne obawy wśród obrońców prywatności. Jednak rząd wprowadził już szereg regulacji mających na celu zapewnienie, że aktywa wirtualne nie staną się kanałem dla przestępstw finansowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *