Hashrate Bitcoin

Hashrate Bitcoin

Bitcoin hashrate ma tendencję do podążania za ceną kryptowaluty, ale może być również dotknięty przez czynniki zewnętrzne. Na przykład zakaz wydobywania Bitcoina przez chiński rząd skłonił wielu górników do rezygnacji z działalności. Sprzedali oni swój sprzęt, ponieśli koszty logistyczne i przenieśli się do innych krajów. W rezultacie hashrate Bitcoina spadł o ponad 50% do 2021 roku. Zakaz wydobycia w Chinach był główną przyczyną spadku hashrate.

Górnictwo staje się sprofesjonalizowaną branżą

Ostatni skok hashrate Bitcoin jest dowodem na ciągły wzrost przemysłu wydobywczego Bitcoin. Obecnie wydobywanych jest 181 EH/S bitcoinów, a eksperci przewidują, że hashrate podwoi się do 2022 roku. Wydobywanie Bitcoinów przez długi czas było postrzegane jako odosobnione hobby, ale ten obraz uległ zmianie, ponieważ wiele firm wydobywczych weszło na giełdę ze wsparciem inwestorów. Rosnący popyt na hashrate bitcoinów tworzy również bardziej profesjonalne operacje wydobywcze.

Staje się bardziej zinstytucjonalizowanym przemysłem

Istnieje wiele wskaźników, które pokazują, że hashrate Bitcoin staje się bardziej zinstytucjonalizowany, a jednym z nich jest ilość pieniędzy, które górnicy są w stanie pozyskać od inwestorów. Obiekt Whinstone jest ciekawym przypadkiem, ponieważ ilustruje skalę i kapitałochłonność instytucjonalnego przemysłu wydobywczego Bitcoin. Chociaż wydobycie w Whinstone stanowi tylko niewielki procent całkowitego hashrate’u bitcoina, dane, które dostarcza, dają wskazówkę co do niezmienności i bezpieczeństwa sieci Bitcoin.

Stale rośnie

Hashrate Bitcoina stale rośnie. W tym artykule nie analizujemy, w jaki sposób hashrate osiągnie swoją minimalną opłacalną wartość. Jest to kwestia na osobny artykuł. Hash rate Bitcoina stale rośnie wraz ze wzrostem ceny kryptowaluty. Jednak wskaźnik ten może nie rosnąć wiecznie. Dopóki cena Bitcoina utrzymuje się powyżej 6000 dolarów, wydobycie pozostanie opłacalne.

Waha się dziko

Podczas gdy średni hashrate sieci Bitcoin waha się dziko w czasie, możliwe jest zabezpieczenie się przed tym trendem poprzez zakup specjalnego produktu stworzonego dla górników. Jednak zmienność hashrate Bitcoina jest szczególnie wysoka dla mniejszych puli wydobywczych, ponieważ największe z nich zajmują zazwyczaj ponad połowę bloków. Ponadto więksi operatorzy mają luksus kupowania droższych chipów ASIC i uruchamiania większej liczby maszyn na taniej energii wodnej, co oznacza, że ich hashrate jest bardziej stabilny.

To nie jest średnia ruchoma

Wiele osób pytało: „Dlaczego hashrate Bitcoina nie jest średnią ruchomą?”. Krótka odpowiedź brzmi, że nie jest. Jest to zmienna miara, która opiera się na wielu zmiennych. Jest używany głównie jako punkt odniesienia do pomiaru bezpieczeństwa Bitcoin, ale sam w sobie nie jest użytecznym wskaźnikiem. Liczba hashy na sekundę jest niedokładną miarą, ponieważ węzły nie przechowują informacji o hashrate sieci. Co więcej, liczba hashy na sekundę jest bardzo zmienna i zależy od fizycznego sprzętu maszyny, firmware’u i udziałów pracy wysyłanych przez pulę.

To nie jest dokładne

Średni hashrate Bitcoina nie jest dokładny, ponieważ nie jest to rzeczywisty pomiar mocy przetwarzania sieci. Zamiast tego, jest to pomiar całkowitej liczby hashy, które górnik wnosi do sieci w każdej sekundzie. Hasze są jak jednorazowe zgadywanki i im więcej haseł górnik tworzy w ciągu sekundy, tym wyższy jest jego hashrate. Ale ten pomiar nie jest dokładny, ponieważ w grę wchodzą inne czynniki.

Jest to trzydniowa średnia ruchoma

Hashrate Bitcoina jest mierzony w haszach na sekundę. W sieci Bitcoin są kwintyliony haszy na sekundę. Historycznie, liczba ta skorelowana jest z ceną, a także reprezentuje bezpieczeństwo sieci. Jednak jej zmienność nie jest wiarygodnym wskaźnikiem ceny i nie należy na niej polegać przy prognozowaniu cen.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *