Debata pomiędzy Bitcoinem a złotem

Debata pomiędzy Bitcoinem a złotem

Istnieje wiele powodów, aby kupić złoto, ale dwa z najbardziej przekonujących to stabilność metalu i jego zdolność do przeciwstawienia się inflacji. Niektórzy inwestorzy są jednak zaniepokojeni zmiennością bitcoina i zamiast tego zwracają się ku złotu jako bezpieczniejszej i bardziej niezawodnej inwestycji. W tym artykule przeanalizujemy trzy kluczowe czynniki, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji między złotem a bitcoinem. Omówi również trwałość i niezawodność każdego z nich. I, oczywiście, zawsze pozostaje kwestia osobistych preferencji.

Porównania pomiędzy bitcoinem a złotem

Porównanie Bitcoina i złota wciąż ewoluuje. Bitcoin jest stosunkowo nowym aktywem, które kradnie światło reflektorów ze złota. Jednak złoto było bezpieczną przystanią dla inwestorów przez wiele lat. Podczas gdy oba aktywa są zmienne, mają podobieństwa w sposobie ich tworzenia i wykorzystania. Te dwa aktywa mają różną dynamikę podaży, co sprawia, że trudno jest dokonać dokładnego porównania. Oto, co musisz wiedzieć o tych dwóch walutach.

W przeciwieństwie do złota, bitcoin nie jest aktywem fizycznym. Ale nadal jest formą płatności, więc często jest porównywany do złota. Zwolennicy obu aktywów argumentują jednak, że porównanie to jest niesprawiedliwe. Na przykład istnieją strategie ETF związane ze złotem, takie jak SPDR Gold Shares i SPDR Gold MiniShares Trust. Ponadto istnieją ETF-y związane ze złotem, jak SPDR Long Dollar Gold Trust.

Zmienność

Chociaż zarówno złoto, jak i bitcoin mają potencjał do osiągania zysków finansowych, istnieje kilka różnic między nimi. Zmienność cen bitcoina jest około cztery do pięciu razy większa niż złota. Ta zmienność utrudnia kupcom przyjmowanie bitcoina jako płatności. Utrudnia również wykorzystanie bitcoina jako magazynu wartości. Od 2011 roku bitcoin stracił ponad 45% swojej wartości w przeliczeniu na dolary amerykańskie. Ponadto Bitcoin jest bardziej zmienną formą inwestycji niż złoto.

Średnia 30-dniowa korelacja bieżąca pomiędzy złotem a bitcoinem wynosi historycznie 0,03025. Jest to statystycznie nieistotne, ponieważ te dwa były pozytywnie i negatywnie skorelowane tylko siedem razy. W przeciwieństwie do złota, 30-dniowe średnie oparte są na mniejszej ilości punktów danych niż 60-dniowe metryki. Bitcoin Volatility Index jest zasilany przez dane CoinDesk, podczas gdy inne dane dotyczące wyceny serii są oparte na FRED.

Niezawodność

Debata na temat niezawodności Bitcoina w stosunku do złota jest kontrowersyjnym tematem w świecie inwestycji. Złoto jest stabilnym i uznanym aktywem, ale Bitcoin zakłócił tradycyjny paradygmat inwestowania swoim wykładniczym wzrostem w stosunkowo krótkim czasie. Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, został zidentyfikowany jako tajemnicza osoba stojąca za stworzeniem cyfrowej waluty. Technologia stojąca za cyfrową walutą oparta jest na blockchainie, który zapewnia globalny mechanizm puntowania. Inwestowanie w Bitcoin jest jak hazard w porównaniu z inwestowaniem w złoto, które jest realnym aktywem.

Wielu ekspertów od kryptowalut twierdzi, że cyfrowe aktywo jest bardziej niezawodne niż tradycyjna waluta. Na przykład, aktywo cyfrowe takie jak Bitcoin może być przechowywane w portfelu, co oznacza, że do zarządzania nim nie są potrzebne żadne prowizje. Ponadto możesz uzyskać dostęp do swojego Bitcoina w dowolnym miejscu, bez konieczności powrotu do fizycznego sejfu. Jest to kluczowa zaleta dla tych, którzy obawiają się o wiarygodność kryptowalut.

Trwałość

Porównanie trwałości bitcoina i złota jest skomplikowane przez fakt, że złoto jest towarem fizycznym, podczas gdy bitcoin jest walutą cyfrową. Złoto ma ograniczoną naziemną podaż, a zapas ten jest dość duży w porównaniu z tym, ile wydobywa się w ciągu roku. To sprawia, że dodanie do ogólnego zasobu złota jest stosunkowo drogie. Inną główną różnicą między bitcoinem a złotem jest fakt, że waluty fiat mają stosunkowo niskie koszty krańcowe, a to oznacza, że waluta cyfrowa ma wiele zalet w stosunku do swojego fizycznego odpowiednika.

Ślad węglowy bitcoina jest niewiarygodnie wysoki, przekraczający ślad węglowy niektórych państw. Jest to kwestia, która nie może być ignorowana przez inwestorów zajmujących się zrównoważonym rozwojem. Co więcej, wydobywanie bitcoina odbywa się w krajach, które opierają się na niezrównoważonych zasobach energii. Wydobycie bitcoina jest również głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia i ma potencjał, aby wpłynąć na globalne dostawy energii. Jednak niektóre z operacji wydobywania bitcoinów na mniejszą skalę podejmują wysiłki w celu zmniejszenia śladu węglowego związanego z procesem wydobywania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *