Skutki regulacji dotyczących kryptowalut

Skutki regulacji dotyczących kryptowalut

Niektórzy zastanawiają się, jak regulacje dotyczące kryptowalut wpłyną na konsumentów. W końcu SEC właśnie utworzył krajowy zespół egzekwowania kryptowalut, a CFTC podjął działania egzekucyjne przeciwko aktywom cyfrowym. Co więcej, Japonia niedawno wprowadziła regulacje dotyczące kryptowalut. W tym artykule przyjrzano się implikacjom regulacji kryptowalut i temu, czy pomogą one, czy utrudnią rynek kryptowalut. Omawia również implikacje nowych przepisów w Japonii i USA. W kolejnych akapitach omówimy najważniejsze aspekty regulacji kryptowalut.

CFTC podjęła działania egzekucyjne przeciwko aktywom cyfrowym

W swoich ostatnich działaniach egzekucyjnych przeciwko aktywom cyfrowym CFTC skupiła się na domniemanych oszustwach i sprzeniewierzeniu funduszy klientów. W cywilnym powództwie egzekucyjnym złożonym w Sądzie Okręgowym USA dla Dystryktu Nevada, CFTC oskarżyła Davida Gilberta Saffrona i Circle Society, Corp. z Las Vegas o federalne naruszenie praw obywatelskich. CFTC oskarżyła, że oskarżeni prowadzili nielegalną pulę towarową i oszukańczo pozyskali ponad 44 miliony dolarów od inwestorów w zamian za udziały w aktywach cyfrowych. Firmy te następnie oszukańczo sprzeniewierzyły te fundusze i rozdały je klientom w sposób przypominający schemat Ponzi.

W innych działaniach, CFTC i SEC wymierzyły w giełdy kryptowalut i firmy zajmujące się wydobyciem aktywów cyfrowych. Szczególnie kontrowersyjna była akcja SEC przeciwko NVIDIA Corporation, projektantowi komputerowych procesorów graficznych, chipsetów i powiązanego oprogramowania multimedialnego. NVIDIA zgodziła się zapłacić 5 milionów dolarów kar cywilnych w zamian za ugodę w tej sprawie. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa ten proces i czy w przyszłości nie zostaną złożone kolejne pozwy o egzekwowanie prawa.

W sprawozdaniu zaleca się wzmocnienie egzekwowania przepisów i poprawę współpracy międzynarodowej między partnerami amerykańskimi i zagranicznymi. W sprawozdaniu sugeruje się ustanowienie solidnej wymiany informacji, wczesnej koordynacji i dekonfliktowania dochodzeń prowadzonych przez amerykańskie i zagraniczne podmioty związane z aktywami cyfrowymi. Zaleca się również promowanie jednolitości wśród amerykańskich i zagranicznych partnerów w dziedzinie aktywów cyfrowych. Zalecenia te przyczyniłyby się do dalszej ochrony światowego systemu finansowego poprzez ograniczenie ryzyka związanego z arbitrażem jurysdykcyjnym i promowanie skutecznych zabezpieczeń AML/CFT.

Oprócz sprawy przeciwko Coinflip, Inc, CFTC wniosła również dwa działania egzekucyjne przeciwko podmiotom oferującym opcje binarne na kryptowaluty. Podmioty te zachęcały klientów do przekazywania im pieniędzy, ale nie dostarczały kryptowalut swoim klientom. Podmioty fałszywie twierdziły, że są zarejestrowane w National Futures Association i CFTC. W obu przypadkach firmy naruszyły prawo federalne i stanowe.

DOJ i SEC złożyły równoległe działania wykonawcze po tym, jak CFTC i SEC ujawniły oszustwa związane z NFT. W sprawie Bits Capital, oskarżeni błędnie przedstawili inwestorom swoje boty do handlu aktywami cyfrowymi i sprzeniewierzyli ich fundusze. SEC i prokuratura amerykańska wniosły zarzuty karne przeciwko Davidowi B. Mata. Te dwa podmioty stoją przed federalnymi zarzutami oszustwa przewodowego.

SEC utworzyła krajowy zespół ds. egzekwowania przepisów dotyczących kryptowalut

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dodała 20 stanowisk do nowo utworzonej jednostki ds. cyberprzestępczości w agencji, która będzie teraz składać się z 50 pełnoetatowych pracowników zajmujących się badaniem zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Jednostka już przynosi liczne działania przeciwko spółkom publicznym i rejestratorom SEC, a dodanie dodatkowego personelu sygnalizuje zaangażowanie w ściganie działań karnych i regulacyjnych dotyczących aktywów kryptowalutowych. SEC nie jest jednak jedynym regulatorem, który inwestuje w kryptowaluty.

SEC również bardziej zaangażował się w egzekwowanie przepisów dotyczących aktywów cyfrowych, z dwoma niedawnymi ugodami. Loci Inc. uregulował zarzuty z SEC w czerwcu 2021 r. związane ze składaniem wprowadzających w błąd i materialnie fałszywych oświadczeń w związku z niezarejestrowaną ofertą i sprzedażą papierów wartościowych opartych na aktywach cyfrowych. Tokeny ICO sprzedawane przez Loci Inc. nie były zarejestrowane w SEC, a dyrektor generalny firmy przedstawił wyraźne zarzuty dotyczące oszustwa.

Jednostka SEC zajmująca się egzekwowaniem przepisów dotyczących kryptowalut złożyła już działania egzekucyjne przeciwko firmom, które zaangażowały się w oszustwa i wprowadzanie w błąd. SEC otworzyła również sondę dotyczącą tego, jak NFT powinny być regulowane. Jego jednostka ds. Aktywów i cyberprzestrzeni niedawno rozwiązała swoją pierwszą sprawę dotyczącą detalicznego produktu pożyczającego kryptowaluty i niedawno zaproponowała zmianę rozporządzenia ATS, aby uwzględnić kryptowaluty. Oprócz ogłoszenia nowych inicjatyw mających na celu zwalczanie oszustw i nadużyć w przestrzeni kryptowalutowej, SEC wydała ostatnio Biuletyny Inwestorskie, które dotyczą regulacji rynku aktywów kryptowalutowych.

NCET to nowa grupa śledczych i prokuratorów kryminalnych, którzy specjalizują się w wykrywaniu fałszywych kryptowalut, początkowych ofert monet i praniu pieniędzy. Zespół jest również zaniepokojony rosnącym trendem kryptowalutowego oprogramowania ransomware. Nieuczciwi aktorzy wierzą, że transakcji kryptowalutowych nie można śledzić i dlatego żądają płatności cyfrowych, aby zatrzeć ślady. NCET ma nadzieję zapobiec tego typu atakom poprzez opracowanie bardziej kompleksowej strategii przeciwdziałania przestępstwom związanym z kryptowalutami.

SEC utworzyła również jednostkę ds. aktywów cybernetycznych i kryptowalut w celu zbadania potencjalnych naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych. Agencja skupiła się na kryptowalutach w następstwie rozporządzenia wykonawczego prezydenta Bidena w sprawie odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych. Pod koniec 2021 roku rozporządzenie wykonawcze prezydenta Bidena w sprawie odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych obejmowało utworzenie Narodowego Zespołu Egzekwowania Kryptowalut. Ponadto Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych niedawno wyznaczył operację prowadzoną przez Rosjan w celu wykorzystania wydobycia kryptowalut.

CFTC wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

8 sierpnia 2017 r., CFTC wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut, które agencja uznała za „potrzebę działania” rządu USA. Zamówienie to określa szereg kroków, które zdaniem agencji ułatwią regulację walut wirtualnych. Jednym z tych kroków jest ustanowienie ram promujących konkurencję i przejrzystość w przestrzeni aktywów cyfrowych. Ramy te powinny być koordynowane przez trzy departamenty i prokuratora generalnego. Rozporządzenie wykonawcze wzywa również do przeglądu ram i zobowiązuje Sekretarza Stanu, Sekretarza Skarbu i Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego do przedstawienia raportu prezydentowi. Sprawozdanie to zawiera zalecenia dotyczące wzmocnienia współpracy organów ścigania i organów międzynarodowych w zakresie opracowywania regulacji dotyczących branży walut wirtualnych.

Działanie CFTC jest częścią wysiłków prezydenta Bidena, aby dać USA przewagę nad innymi krajami w branży kryptowalut. Ponieważ przemysł kryptowalutowy odnotował wzrost cen w ostatnich miesiącach z powodu rosnących obaw inwestorów, prezydent Biden wezwał również do bardziej jednolitego podejścia regulacyjnego. Rozporządzeniu wykonawczemu towarzyszyły doniesienia o rozdźwięku między wyższymi urzędnikami w Białym Domu a sekretarzem skarbu Janet Yellen.

Chociaż działania te pomogą chronić konsumentów i inwestorów, zapewnią również stabilność systemu finansowego i zapobiegną oszustwom. Te cyfrowe aktywa stanowią również zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, praw człowieka i zmiany klimatu. Ponadto mogą być wykorzystywane do finansowania działań terrorystycznych, a to może prowadzić do opracowania nowych przepisów, które ograniczą ich wykorzystanie. Nowe rozporządzenie wykonawcze CFTC będzie również chronić interesy obywateli USA poprzez regulację wykorzystania aktywów cyfrowych.

Podczas gdy rozporządzenie wykonawcze uznaje wykładniczy wzrost ekosystemu aktywów cyfrowych, dokument nakreśla również interesy polityczne Stanów Zjednoczonych i ich rolę we wspieraniu odpowiedzialnych innowacji finansowych. Określa również ryzyko związane z aktywami cyfrowymi i wzywa agencje federalne do koordynowania wysiłków w celu oceny tego ryzyka i regulacji. Należy pamiętać, że rozporządzenie wykonawcze jest jedynie pierwszym krokiem w kierunku przyszłości aktywów cyfrowych.

Japonia wprowadziła regulacje dotyczące kryptowalut

W dążeniu do ochrony inwestorów i zwiększenia wydajności systemu finansowego, rząd japoński wprowadził regulacje dotyczące kryptowalut w lutym 2018 r. Ustawa o usługach płatniczych (PSA) reguluje zasady dotyczące nietradycyjnych sklepów z wartościami, w tym kryptowalut. Zmiany obejmują ścisłe wymagania KYC i AML dla firm, które wymieniają te waluty. Przepisy mają na celu ochronę inwestorów, a jednocześnie ograniczają stosowanie transakcji zabezpieczających dla giełd kryptowalutowych.

Nowe przepisy nakazują, aby giełdy przechowywały walutę fiat, którą klienci posiadają na swojej giełdzie, w oddzielnych portfelach. Chociaż mogą trzymać niewielką kwotę w gorącym portfelu, muszą trzymać równowartość w zimnych portfelach. Dzięki temu klienci mogą szybko otrzymać zwrot pieniędzy w przypadku ich zgubienia lub kradzieży. W Japonii rząd bardzo poważnie podszedł do kwestii bezpieczeństwa klientów. Wiele giełd kryptowalutowych w kraju zostało zmuszonych do przestrzegania tych nowych przepisów, a to ustawodawstwo prawdopodobnie będzie miało głęboki wpływ na sposób działania giełd.

JFSA jest agencją rządową, której zadaniem jest ochrona inwestorów, instytucji finansowych i innych przedsiębiorstw przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Przyczynia się również do dobrobytu narodowego i promuje zrównoważony wzrost gospodarczy. Z tego powodu regulacje dotyczące kryptowalut w Japonii są dużą wygraną dla branży. Jeśli jesteś w Japonii i chcesz rozpocząć handel kryptowalutami, powinieneś szukać porady prawnej z oprogramowaniem opartym na Blockchain, takim jak Chainalysis.

Oprócz nowych przepisów dotyczących giełd kryptowalutowych, Japonia dąży również do uregulowania stablecoinów. Stablecoiny to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z inną walutą. Rząd obawia się, że te giełdy kryptowalut będą wykorzystywane przez rosyjskie podmioty do obchodzenia sankcji. Oprócz zapobiegania transferowi aktywów kryptowalutowych na konta osób trzecich, Japonia poprosiła również giełdy aktywów cyfrowych o zwiększenie monitorowania transakcji.

Initial coin offerings nie są szczegółowo omówione przez japońskie prawo, ale FSA wydała oświadczenie stwierdzające, że mogą one zostać uznane za papiery wartościowe. W Japonii dostawcy wymiany podlegają jednak systemowi przeciwdziałania praniu pieniędzy na mocy ustawy o usługach płatniczych (PSA) i muszą być zarejestrowani jako dostawcy usług wymiany walut wirtualnych (VCESP). Oprócz ICO, obecnie nie ma specjalnych ram regulacyjnych dla transakcji z depozytem zabezpieczającym lub instrumentów pochodnych na kryptowaluty rozliczanych w gotówce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *