Zrozumienie różnych rodzajów kryptowalut

Przewodnik po wyborze portfela kryptowalutowego

Pierwszym krokiem w zrozumieniu kryptowalut jest zrozumienie czym one są. Najczęściej spotykane typy to Stablecoins, Payment tokens, Asset-backed tokens i Tokenized commodity tokens. Zrozumienie, co oznacza każdy z nich, może pomóc Ci określić, który typ kryptowaluty jest odpowiedni dla Twojej firmy. Oto szybki elementarz na temat każdego typu. Możesz również chcieć przeczytać ten artykuł, aby uzyskać głębsze zrozumienie, jak działają te typy kryptowalut.

Tokeny płatnicze

Istnieje kilka różnych rodzajów kryptowalut, ale większość z nich należy do jednej z następujących kategorii: tokeny płatnicze. Są to cyfrowe jednostki wartości, zwykle tworzone w celu zapłaty za towary lub usługi. Nie reprezentują one żadnego rodzaju papierów wartościowych ani aktywów i nie podlegają tym samym standardom regulacyjnym, co papiery wartościowe z aktywami. Bitcoin, Ethereum i Dash są przykładami tokenów płatniczych. Niektóre kryptowaluty mogą mieć zarówno cechy tokena użytkowego, jak i płatniczego, dlatego najlepiej jest zrozumieć różnicę między nimi.

Wartość tokenów płatniczych zmienia się w zależności od ich popytu i podaży na rynku. Wraz ze wzrostem popytu na dany typ tokena, rośnie też jego wartość. Z kolei token użytkowy zapewnia użytkownikom dostęp do platformy danego dewelopera. Dobrym przykładem jest Ethereum, który został zaprojektowany jako token użytkowy, ale skończyło się na tym, że został wykorzystany do zapewnienia dostępu do wielu innych usług. Tokeny płatnicze, takie jak ERC-20, nie są jeszcze w pełni przyjęte, ale stanowią świetny punkt wyjścia dla użytkowników kryptowalut.

Stablecoiny

Czym są stablecoiny? Stablecoiny to wirtualne waluty, których cena jest ustabilizowana. Chociaż kryptowaluty istnieją już od ponad dekady, nie trafiły jeszcze do głównego nurtu handlu. Dzieje się tak dlatego, że wartość kryptowalut jest często napędzana nieokiełznaną spekulacją. Niektórzy inwestorzy stali się milionerami w ciągu jednej nocy, tylko po to, aby stracić to bogactwo tygodnie później. Ta zmienność pokazuje, jak nielegalne mogą być te waluty. Stablecoins są sposobem na stworzenie większej stabilności wartości Twoich pieniędzy i ułatwienie Ci dokonywania zakupów.

Te nowe formy cyfrowych pieniędzy pozwalają użytkownikom wymieniać kryptowaluty na waluty fiat. Najpopularniejsze rodzaje stablecoinów są wspierane przez złoto lub inne metale szlachetne, które pozwalają użytkownikom na ich wymianę na odpowiedni towar. Są one podobne do walut fiat w tym, że mogą być używane do zakupu towarów i usług z szerokiej gamy sklepów internetowych. W rezultacie mogą oferować wiele korzyści z walut fiat bez ryzyka związanego ze scentralizowaną walutą.

Tokeny zabezpieczone aktywami

Wśród wielu zalet tokenów zabezpieczonych aktywami w kryptowalucie jest ich płynność. W przeciwieństwie do tradycyjnych aktywów, takich jak akcje i obligacje, które mają ograniczoną płynność, tokeny kryptowalutowe zabezpieczone aktywami są wysoce płynne i mogą wahać się w cenie w dowolnym momencie. Zwiększona płynność tokenów kryptowalutowych zabezpieczonych aktywami neguje wszelkie czynniki ryzyka, takie jak zmienność. Rynek obrotu aktywami w tokenach jest również bardzo wygodnym i efektywnym czasowo sposobem handlu aktywami.

Aby zrozumieć, jak działają tokeny zabezpieczone aktywami, najpierw je zdefiniujmy. Zasadniczo, token zabezpieczony aktywami jest cyfrowym roszczeniem do bazowego aktywa fizycznego. Aktywem może być złoto, ropa naftowa, nieruchomości, akcje, soja lub dowolne inne aktywo fizyczne. Tokeny mogą być wspierane w dowolnym stosunku, a aktywem bazowym może być wszystko, od nieruchomości po towar.

Tokenized commodity tokens

Tokenized commodity assets to jednostki rozliczeniowe, które reprezentują własność fizycznych towarów i praw do tych towarów. Aktywa te są przechowywane na blockchainie, co pozwala na ich łatwe śledzenie i przenoszenie. Często są one wspierane przez metale szlachetne, takie jak złoto, i pozwalają inwestorom zdywersyfikować swoje udziały i handlować z łatwością na rynkach globalnych. Tokenizowane towary mogą również reprezentować różne rodzaje instrumentów papierowych używanych do handlu towarami, takich jak Cyfrowe Kwity Magazynowe.

Towary są stabilne, przewidywalne i nudne. To czyni je popularną inwestycją w czasach zawirowań gospodarczych, ponieważ mają tendencję do utrzymywania swojej wartości, nawet jeśli akcje poszły w dół. To czyni je świetną opcją inwestycyjną dla wielu osób i nic dziwnego, że zyskują popularność jako typ kryptowaluty. Te tokeny mogą być nawet wspierane przez suwerenną walutę.

Zawijane kryptowaluty

Koncepcja zawijanych kryptowalut jest stosunkowo prosta: kupiec posiada aktywa równoważne tokenowi, a następnie spala je na blockchainie, aby stworzyć nowy. Proces ten znany jest jako mennictwo. Kustosz, czyli strona odpowiedzialna za posiadanie kluczy do bicia tokenów, służy również jako opiekun dla owiniętych kryptowalut. Gdy wrapper spali owinięte tokeny, oryginalne aktywa kryptowalutowe wrócą do właściciela tokena.

Zawijane kryptowaluty nie są pozbawione wad. Aby użyć tych tokenów, właściciel musi zaoferować Bitcoina scentralizowanemu pośrednikowi, który następnie zamyka go w inteligentnym kontrakcie ERC-20. Proces ten wymaga strony trzeciej do weryfikacji zabezpieczenia, ale ryzyko jest niskie. Zawinięte aktywa mogą być również wymieniane z powrotem do inteligentnego kontraktu, jeśli właściciel chce je odkupić w późniejszym terminie. Główną wadą owiniętych aktywów jest to, że nie są one zdecentralizowane.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *